Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony transformator. Dane do nawinięcia transformatora.

30 Paź 2006 17:49 3721 13
  • Poziom 22  
    Witam Wszystkich!

Proszę o pomoc w ustaleniu danych do nawinięcia transformatora, pochodzi on z wyrafinowanego prostownika 12/24V z rozruchem - niestety się sfajczył :( , razem z osprzetem :( :( (niestety nie mam wglądu do tego urzadenia aby popatrzyć na podłączenie). Chcę go przewinąć tak aby uzyskać 12/24 V z mocą pozwalającą na rozruch.
    Na tabliczce znamionowej jest napisane U1 500-440-220V U2 220V P2 1800VA, nie rozumiem dlaczego U2- 220V??
    Na foto wymiary rdzenia.
    Proszę o dane co do ilości zwojów uzwojeń, srednicy i rodzaju drutu nawojowego, sposobu nawinięcia.
    Oryginalnie frafo posiada kilkanascie wyprowadzeń pierwotnego i wtórnego uzwojenia, myśle ze nie jest konieczne zachowanie wszystkich ale przydała by się regulacja prądu ładowania więc prosiłbym też o instrukcje jak to wyprowadzić tzn po ilu zwojach z którego uzwojenia.

Informuje iż przeczytałem chyba całe forum, zajęło mi to z 5 godzin i niestety ale na tej podstawie nie potrafie na 100% ustalić danych, pościągałem programy do liczenia trafo ale tez coś z wynikami nie halo.

z góry dziękuje z wszelką pomoc

Uszkodzony transformator. Dane do nawinięcia transformatora.
  • Poziom 26  
    .A gdzie wyprodukowane? Ewentualnie jak masz tabliczkę ,a trafo nie przewijane ,to spróbuj kontaktu z producentem.

Czy w U1 nie było 380? A w U2 innych?Czy urządzenie jest oryginałem fabrycznym?
  • Poziom 22  
    Trafo jest produkcji polskiej, być może masz racje moze to było na 3 fazy. Nie ważne. Chciałbym na tym rdzeniu zrobić trafo spełniające wczesniej wymienione założenia a nie odbudowac go. Niemniej jednak dzieki za Twoją radę. Czekam cierpliwie na pomoc :)
  • Poziom 27  
    Witam. Swego czasu naprawiałem prostownik rozruchowy ZTR-80 , siedzi w nim bardzo podobne trafo ,8-odczepów na pierwotnym do regulacji prądu ładowania , wtórne dwa uzwojenia 12,24V , oraz dodatkwe uzwojenie zasilające lampki sygnalizacyjne .Niestety danych konstrukcyjnych tego trafa nie posiadam.
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    z tego co widzę na foto i z opisu wyglada mi to na trafo separacyjny,bo sa
    produkowane o takich parametrach:?:
  • Poziom 24  
    Czy to trafo ,,zfajczyło,, się na tyle że nie da się go rozebrać?.Przy rozbieraniu można policzyć zwoje,zapamiętać sposób nawinięcia i pomierzyć przekroje-sam kiedyś tak robiłem.
  • Poziom 26  
    Jeśli ch
    harnasx napisał:
    Trafo jest produkcji polskiej, być może masz racje moze to było na 3 fazy. Nie ważne. Chciałbym na tym rdzeniu zrobić trafo spełniające wczesniej wymienione założenia a nie odbudowac go. Niemniej jednak dzieki za Twoją radę. Czekam cierpliwie na pomoc :)

Nie chodziło mi to to,że trafo jest 3-fazowe a raczej jego pierwotne zastosowanie. Skoro miałes 12/24V i takie chcesz mieć na tym samym rdzeniu ,to zastanów się nad radą marcin_211
    Ewentualnie jak chcesz coś zmienic ,mimo że czytałeś forum popatrz tu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic492683.html
    Wglądu do niego nie masz,ale przecież fizycznie i tak go musisz rozebrać by naprawić. Chyba nie ma znaczenia (jak jest spalone)ile czasu będzie rozebrane ,by zbadać potrzebne dane, i ewentualnie sprowadzić drut.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Szanowni użytkownicy!!

Sam jestem niedługo na tym portalu ale jak już jestem to napiszę "SZANUJMY SIĘ"!!
    Problem jest prosto sformułowany, więc jeżeli ktoś jest fachowcem w tej dziedzinie lub posiada wiedzę teoretyczną i może pomóc to prosze o pomoc, ALE nie traktujmy tego forum jak kącik "Babunia Radzi"! Kilka odpowiedzi i ZERO konkretów.

Jak widać na foto transformator nawinięty jest tak ze uzwojenia 1 i 2 są jednoczesnie na obu kolumnach rdzenia, odczepy wtórnego również sa wyprowadzone z obu "kolumn".
    Może łatwiej i bez zbytnich strat byłoby tradycyjnie nawinąc na jednej kolumnie pierwotne a na drugiej wtórne?
    Rdzeń jak widać nie jest EI a chyba wszystkie wzory dotyczą takiego typu,
    jak liczymy taki typ rdzenia (poprostu pole przekroju?)?
    Widać również ze wtórne nawinięte jest taśmą - jakie zalety ma taśma w porównaniu do drutu - oprócz oszczadności miejsca bo to samemu wpada do głowy :) i czy nawinąć drutem czy lepiej szukać taśmy?

Pozostają aktualne pytania o liczbe zwojów, srednice drutów( czy pola przekrojów) itd.

dziekuje za wszystkie fachowe odpowiedzi
    Wojtek
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam!
    Dane z tabliczki znamionowej nie pasują do tego co podałeś (U 12/24) prawdopodobnie trafo był przewijany, ale konkrety:
    Uzwojenie pierwotne;
    U=230V ilość zw.532 .Średnica drutu min.0,8mm.
    Odczepy od 532 co 10 zw.
    Uzwojenie wtórne ;
    U1=12V ilość zw. 34 .
    U2=24V ilość zw. 68 .Średnica drutu min.3.5mm(z odczepem po 34 zw. na12V)
    Zastosuj raczej drut nawojowy min. 3.5 mm (może być grubszy jeśli się zmieści) , a nie taśmę , drut łatwiej się nawija i chyba łatwiej dostać.Taśmy zazwyczaj stosuje się na duże częstotliwości. Dla ułatwienia nawiń na jednym
    karkasie pierwotne a na drugim wtórne.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Najlepiej będzie jak zaniesiesz do zakładu tam gdzie przewijają silniki elektryczne i transformatory.Oszczędzisz czasu i cierpliwości i zrobią ci to fachowo i nie drogo.

Dodano po 7 [minuty]:

A drut dostaniesz u elektryków gdzie robią silniki.A za 1kg.zapłacisz jakieś 35zł.To w sumie pójdzie w sumie jakiś 5kg.drutu to nie warte świeczki.A jak chcesz to próbuj.Powodzenia i sukcesów.
  • Poziom 22  
    Duże podziekowania dla paweł1968!

Mam jeszcze pytanie, w prostowniku dobrze by było uzyskac około 14,5V i odpowiednio wiecej przy 24V po wyprostowaniu (zastosuje mostek Gretza diody 100A) czy w podanej przez Ciebie/paweł1968 ilosci zwoji jest to uwzglednione?
  • Poziom 15  
    Witaj!
    Obliczałem według podanego przez ciebie przekroju rdzenia i po obliczeniach
    wyszło 2,57zw. na 1V.
    Na wtórne dodałem 10% a na pierwotnym odjołem 10%zw.i po odjęciu dodałem odczepy. Około 10% liczę na straty w żelazie i miedzi. Jeśli chcesz uzyskać 14.5V i 26.5V to dolicz do odczepu na wtórnym 12V około 7 zwoi.
    Do rozruchu i przy diodach 100A to wskazane,ale do ładowania uważaj żebyś nie przesadził z napięciem do 14V i prądem najlepiej 0.1 mocy akumulatora.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    mam jeszcze jednjo pytanie moze laickie ale chciałem się upewnić czy przekrój tego rdzenia liczymy jako pole powierzchni jednej kolumny w tym przypadku 22,5 cm2? bo wychodzi mi trochę mała moc tego trafa
    Jak to jest w praktyce, ile z tak nawinietego trafa można wyciągnąć - chodzi o ten nieszczęsny rozruch.
    pozdrawiam