Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

brzeczenie w kolumnach - jak poprawic sciemniacz

lutyp 30 Paź 2006 18:07 710 2
  • #1 30 Paź 2006 18:07
    lutyp
    Poziom 1  

mam taki problem,

w pokoju stoi lampka ze sciemniaczem na kablu ( taki przesuwaczek ) z ktorej nie chcialbym rezygnowac. problem polega na tym ze jezeli przyciemnie ja sobie tym przesuwaczkiem, to kolumny zaczynaja emitowac takie niezbyt przyjemne brzeczenie, ktore przeszkadza przy cichym odsluchu. Ktos moze wie jak temu zaradzic ? da sie jakos stuningowac ten sciemniacz ?

dzieki,
    Pawel

0 2
  • #2 30 Paź 2006 19:12
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Wbrew pozorom odkłócenie źródła zakłóceń nie należy do zadań prostych.
    Tyrystor (triak) załącza z dużą szybkością a pionowe zbocze rozkłada się na szerokie widmo harmonicznych.

W podobnej sytuacji zacząłbym od prostego filtru włączonego pomiędzy sieć (A1,A2) a lampkę (B1,B2).
    Problem w tym, że nie można tu dać 100% gwarancji całkowitej eliminacji brzęczenia. Musisz pokombinować.

Całość możesz (musisz ze względów bezpieczeństwa) umieścić w niewielkiej plastikowej obudowie i zamontować na przewodzie sieciowym.

Elementy da się łatwo kupić w sklepie elektronicznym.
    Można je też pozyskać z płytki uszkodzonego zasilacza (faks, zasilacz komp. itp - ogólnie giełda elektroniczna).
    C1,2 - 100÷220 nF/400V
    L1,2 - prostek konstrukcji dławiki na rdzeniu toroidalnym, drutem Φ0,6
    L3 - dwie cewki na rdzeniu j.w.
    Nie podaję wartości, bo to robota doświadczalna (sam ich nie znam). Trzeba popróbować.

Nie wiem jakie masz doświadczenie w obcowaniu z urządzeniami elektrycznymi ale działaj bardzo ostrożnie albo poproś kogoś kto pracuje jako elektryk/elektronik.

0
  • #3 31 Paź 2006 14:26
    344979
    Użytkownik usunął konto