Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

utrata danych po zaniku zasilania

karol1010 30 Oct 2006 18:10 1992 9
 • #1
  karol1010
  Level 21  
  Witam buduje pewne urzadzenie i mam takie pytanie bo po zaniku zasilania kasuja sie zmienne (licznik itp.) wiec trzeba to jakos zabezpieczyc. EEPROM odpada bo ma ograniczoną ilosc zapisu. Myslalem zeby zrobic detekcje zaniku zasilania i pradem pozostalym w kondensatorach zapisac do tego EEPROMU co wy na to??
  W sumie musialoby braknac pradu ok 100'000 razy rzeby padla EEPROM.

  Myslalem tez o uspieniu procesora i o baterii 3V i "podtrzymanie" zaniku tylko nie wiem jak to fachowo zrobic to w programie (bascom) i pod wzgledem elektronicznym.
  Procesor to ATMEGA128AU dane to ok 3zmienne typu WORD
  Jesli macie jakies pomysly to prosze o pomoc..z gory dziekuje.
 • #2
  hunterhouse
  Level 26  
  napisz coświecej o charakteche tych danych?? czy muszą pamiętać idealnie jaka była ich ostatnia wartość jak czesto się zmieniają???
  do czego służa?? rozwiązań jest kilka ale które lepsze to zalezy od reszty.
 • #3
  markosik20
  Level 33  
  Ja wykorzystuje zewnętrznego Watchdoga. Gdy napiecie spadnie poniżej pewnego poziomu, wykorzystując naładowanego kondziora zapisuje szybko najważniejsze rzeczy. Mnie się nawet udaje zapisać prawie 2Kb danych ale mam małe obciażenia na zasilaczu i napięcie spada w miarę "wolno" :)
 • #4
  starob
  Level 28  
  znam kilka możliwości:
  1.Pamięć SRAM z podtrzymaniem bateryjnym
  2.Są też pamięci tzw. ZeroPowerRAM są to pamięci j/w tylko że fabrycznie ma wbudowaną bateryjkę
  (chyba coś koło MK48Z02 2kB)
  wadą jest znaczne rozbudowanie układu (adresowanie + dane)
  3.Zastosowanie jakiegoś zegarka RTC... - z reguły takie układy mają kilka(naście) bajtów pamięci konfiguracji podtrzymywanej bateryjnie.
  Dla uproszczenia układu najlepiej na I2C
  Na samej ATMEGA to już nie do mnie, ale na początek każdy pomysł jest dobry
 • #5
  Bęben
  Level 16  
  Pomysł z kondensatorami uwazam za dobry :D
  niech twój atmega wykrywa zanik napięcia i wtedy zapisuje dane do eeprom
 • #6
  karol1010
  Level 21  
  Jest to np. licznik zliczajacy ilosc zrobionych sztuk (dodaje sie co ok 3-5sek) na tym mi najbardziej zalezy. reszta jest zmieniana co ok 3-5dni takze moze byc eeprom.

  Dodano po 2 [minuty]:

  tak tez chyba zrobie "BĘBEN" malutki przekazniczek ktory jest podlaczony do wtornego uzwojenia trafo po zaniku odlacza podswietlanie z lcd itp. i wlacza przerwanie ktore spowoduje zapis do eeprom.??
 • #7
  hunterhouse
  Level 26  
  ja jak robiłem wzmacniacz sterowany cyfrowo to też musiałem zapemiętywać ustawienia głośności itp. i zrobiłem tak, w pętli głuwnej dodałem wywołanie takiej procedurki która co któreś wywołanie zapisywała wszystkie zmienione dane do epromu. zapis był wykonywany gdzieć tak co 30s, pod warunkiem że dane uległy zmianie. w jangorszym wypadku dałobyto koło 50tyś minut pracy urzadzenia czyli troche ponad miesiąc ale ze nastawy zmienia siebardzo zadko to układ pracuje już drugi rok. w twoim przypadku to ta taktyka raczej odpada i chyba faktycznie detekcja zaniku napięcia będzie najlepszym rozwiązaniem. tylko ważne żeby przełaczanie przekaznika nie resetował uP i żeby napewno starczyło prądu do zapisu wszystkiego bo inaczej to może ponadpisywać dane jakimis głupatami.
 • #8
  karol1010
  Level 21  
  przekazniczek jest zabezpieczony diodką pozatym pod kazdy idący przewod od procka gdzies dalej zabezpieczam 100nF i do masy.. mylśle ze nie powinno nic sie dziac
 • #9
  andre65
  Level 13  
  A może tak pamięć ferromagnetyczna. Nowość ale już do kupienia w hurtowniach wysyłkowych. Nieograniczona ilość cykli WR/RD. Znajomy testował taką sztukę i znudziło mu się po 1 miliardzie cykli. Ten układ, co go widziałem był zbliżonym do układu 24Cxx (8pin,5V,I2C).

  Dodano po 2 [minuty]:

  A może tak pamięć ferromagnetyczna. Nowość ale już do kupienia w hurtowniach wysyłkowych. Nieograniczona ilość cykli WR/RD. Znajomy testował taką sztukę i znudziło mu się po 1 miliardzie cykli. Ten układ, co go widziałem był zbliżonym do układu 24Cxx (8pin,5V,I2C).
 • #10
  karol1010
  Level 21  
  hmm oki-pomysl ale nichcialbym komplikowac ukladu. z przekaznikiem jest najprostsza sprawa (chyba). dzieki