Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak sprawdzić alternator?

gawelx 30 Paź 2006 19:03 3286 4
  • #1 30 Paź 2006 19:03
    gawelx
    Poziom 10  

witam.postanowiłem zbudować małą elektrownie typu savonius z alternatora od forda transita,ale chcę to zrobić tak żeby nie było akumulatora(poprostu duży wiatr mocniej świeci,mały wiatr mniej świeci)chodzi mi tylko o oświetlenie.ale jak to zrobić,żeby alternator dał prąd bez akumulatora?mam regulator przy alternatorze i 3 miejsca na kabelki oznaczone-W,B+ i D+.jak kręciłem alternatorem to próbowałem już chyba wszystkich sposobów podłączenia miernika i nic zero.może ktoś mi pomóc jak to zrobić żeby sam alternator kręcąc sie (z przekładnią dał mi prąd?(bez akumulatora)czekam na odpowiedż i pozdrawiam.

0 4
  • #2 30 Paź 2006 20:05
    imiela
    Poziom 2  

Alternator aby zaczął dawać prąd musi zostać na początku wzbudzony niewielkim przepływem prądu. Nieraz przy wysokich obrotach alternator może się sam wzbudzić, ale jak napisałem przy wysokich obrotach rzędu 6000 obr/min.[/youtube]

0
  • #3 30 Paź 2006 20:27
    chester8
    Poziom 18  

poszukaj na forum
    Budowa elektrowni wiatrowej domowym sposobem..
    jest tam prawie 100 stron o tej tematyce...Pozdrawiam..

0
  • #4 30 Paź 2006 20:28
    woytekp
    Poziom 25  

Dokładnie tak jak napisał imiela. Samowzbudzanie się alternatora wynika z istnienia magnetyzmu szczątkowego rdzenia wirnika. Swoją droga możnaby alternatorowi trochę pomóc przyklejając do wirnika małe magnesy neodymowe, ale tu pojawia się problem ich doboru - bo jeśli chcemy zachować regulator napięcia to może się okazać że przy bardzo wysokich obrotach napięcie będzie wyższe niż 14,3v mimo że regulator nie bedzie podawał już prądu do uzwojenia wirnika. W takim układzie konieczne byłoby tez zastosowanie kondensatora o bardzo dużej pojemności (zamiast akumulatora) tak aby regulator działał w miarę poprawnie.

A swoja droga to na tym forum jest temat Budowa małej elektrowni wiatrowej... i tam chłopaki najróżniejsze cuda robią :-) z alternatorami i nie tylko. Polecam

No właśnie... :-)

0
  • #5 07 Lip 2017 10:01
    czyt
    Poziom 14  

Alternator musi mieć prąd wzbudzenia,powinno się o tym mówić raczej, napięcie odniesienia, ale i obciążenie. Najlepiej w postaci akumulatora. Inaczej nie będzie działać prawidłowo. Przy pewnych modyfikacjach, można uzyskać i 100V, i spawać alternatorem, który ma zazwyczaj ok 1kW mocy.

Wiatr - do czego chcesz wykorzystać to zasilanie?

0