Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Technics SA-DX940 po burzy (nie załącza się)

micro82 30 Paź 2006 22:40 13425 9
  • #1 30 Paź 2006 22:40
    micro82
    Poziom 10  

Witam!
    Odkupiłem po kosztach nie działający amplituner kina domowego (oznaczenie jak w temacie), widać że ktoś próbował daremnie grzebać.Po podłączeniu zasilania świeci "Stand By" i na tym koniec.
    Po długich oględzinach namierzyłem główny powód zniszczenia.Głowica AM+FM nosi od środka ślady "eksplozji" jedna ścieżka (MASA) całkowicie wyparowała więc wniosek że uderzył piorun lub coś podobnego :).Na nieszczęście niszczący impuls przedostał się dalej na płytę główną ponieważ jeden pin gniazda GŁOWICA-PŁyta GŁÓWNA jest osmolony.Jest to pin MASY.
    Moje pytanie brzmi: jak rozległe mogą być zniszczenia i od czego zacząć poszukiwania??
    Posiadam wszystkie schematy serwisowe urządzenia i jestem w stanie zainwestować pracę i środki.
    Z góry dziękuję za kompetentne odpowiedzi.Pozdrawiam mICRO

0 9
  • #2 31 Paź 2006 17:04
    antek124
    Poziom 32  

Zacznij od zasilacz a dokładnie to mostek,kondensatory,rezystory i tranzystory.Po prostu zmież zasilacz czy są odpowiednie napięcia.

Dodano po 2 [minuty]:

Znajdż dpo niego schemat będzie prościej.W tedy przeanalizuj cały zasilacz.A potem podejmij dalsze kroki.

0
  • #3 31 Paź 2006 17:59
    banach
    Poziom 13  

po burzy moze czekac Cie wiele niespodzianek i duzo pracy,a takze duzo srodkow (leci wszystko lawinowo) ale to nie jest regula. ja tez jak kolega wyzej zaczalbym od zasilacza, powodzenia

0
  • #4 03 Lis 2006 19:57
    micro82
    Poziom 10  

Witam!
    Oprócz czerwonego "STAND BY" nie wiedziec czemu zaczyna świecic żółty "WAKE".Dioda ta podłączona jest przez ukł.klucza do 7mej nóżki procesora (ZAŁĄCZNIK PONIŻEJ),która niestety nie jest opisana.

Gdy dostarczam zasilanie 6V procesor pobiera dużo prądu co powoduje spadek zailania z 6V do ok.4.3V prawdopodobnie na 75.Czy moze byc to oznaką uszkodzonego procka?

0
  • #5 04 Lis 2006 19:22
    micro82
    Poziom 10  

Hej!
    Myślę że już się przekonałem o uszkodzeniu procesora,gdyż zwiera 74 nóżka a więc Vref (napięcie odniesienia).Jak pisałem wcześniej pochodzi ono ze wstępnego zasilania 6V ,a na Vref występuje ok.2.3V.
    Proszę o jedną jedyną odpowiedź czy dobrze wynioskuję??

0
  • #6 22 Mar 2008 17:08
    micro82
    Poziom 10  

Witam.
    Mam problem ze wskrzeszeniem modelu SA-DX940.
    Maszyna po dużym wstrząsie - prawdopodobnie wyładowanie atmosferyczne w skutek czego stała się martwa :( Po wymianie procesora głównego po włączeniu zasilania sieciowego zaświeca sie Stand By, a następnie zaczyna pulsować z malejącą częstotliwością aż do całkowitego wygaszenia. W takt pulsowania jest słyszalne cykanie przekaźnika załączającego zasilacz główny.
    Sam zasilacz załączony przez sztuczne zwarcie przekaźnika utrzymuje wartości napięć takie jak zaznaczyłem na rysunku (na czerwono).
    Pozdrawiam mICRO

Moderowany przez Mirek Z.:

Regulamin: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php p.10.1 i p.10.5.
    Kolega w rażący sposób naruszył te punkty zakładając w jednym dniu cztery (!) tematy o tym amplitunerze w różnych działach Forum.
    A przecież jeszcze był stary temat, z którym scaliłem ten post.
    Ostrzeżenie.

0
  • #7 23 Mar 2008 11:07
    Mirek Z.
    Moderator

Wklejanie załączników graficznych: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html - poprawiłem w postach wyżej.

Z postu wnioskuję, że pomimo pulsowania diody aż do braku jej świecenia napięcie z zasilacza st-by jest cały czas poprawne. Fragment schematu nie jest chyba na szczęście od tej wersji (widać tam zasilanie 120V)?
    Wrysowane napięcia wskazują na znaczne zaniżenie nap. 76V AC. Warto sprawdzić, dlaczego. Może znajdziesz powód, że procesor otrzymuje jakiś sygnał protect.

0
  • #8 24 Mar 2008 15:13
    wmak
    Poziom 27  

Na dnie mojej szafy leży kilka lat taki sam amplituner, w okolicy którego, dosyć daleko, walnął piorun.
    Znalazłęm zepsuty zasilacz STBY, główny procesor, scalak przełączający potencjometr i OBYDWA WZMACNIACZE MOCY (2ch i 3 ch).
    Dalej nie szukałem.
    Mimo, że mam drugi taki sprawny amplituner (wtedy kosztował 1000zł) i serwisówkę, dałem spokój z eksperymentami - szkoda było zdrowia i pieniędzy.
    Wtedy za w/w zepsute części chcieli prawie 1000 - teraz podróbki końcówek sa tanie, procesor pewno bez zmian ale nie będę z tym walczył, bo chyba taniej kupić sprawny sprzęt.
    Wmak

0
  • #9 25 Mar 2008 17:57
    micro82
    Poziom 10  

Przepraszam za szarżę ale trochę mnie poniosło z tymi postami,emocje! Bardzo się ciesze że po ponad dwóch latach coś się ruszyło.
    Zasilacz STBY naprawiłem dziś wymieniając tranzystor RELAY DRIVE Q751...poprostu procesorek nie dawał rady załączyć zasilacza głownego...prawdopodobnie program podejmuje kilkanaście prób włączenia zasilacza (w/w cykanie) a następnie daje sobie spokój. Teraz maszyna świeci i mruga (HURA!)..teraz czas na końcówki mocy gdyż wyświetla OVERLOAD a na wyjściach stopni wzmacniających napięcie osiąga wartości poniżej -26V. Pozdrawiam mICRO

0
  • #10 09 Kwi 2008 13:01
    micro82
    Poziom 10  

Cześć! Kontynuując temat...końcówki wymienione prawdopodobnie sprawne (odpowiednie napięcia na wyprowadzeniach scalaków). Teraz pora aby sprzęcik zagrał, na początku chciałbym Stereo z wejścia CD - pozostałe moduły takie jak IN/OUT, Sorround czy DTS na pewno też są uszkodzone (półprzewodniki po dużym przepięciu).
    Zwracam sie z zapytaniem czy ktoś z szanownych Kolegów orientuje się jak wygląda tor foniczny CD (in) ---> Speakers (out). Proszę o wskazanie właściwej drogi zielonej lub niebieskiej patrz ZAŁĄCZNIK!!
    Pozdrawiam mICRO

0