Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LaptopToshiba Satellite SA60-302 uszkodzony scalak?

31 Paź 2006 20:04 2913 11
  • Poziom 28  
    Witam mam laptopa Toshiby i ktoś wcześniej montował gniazdo zasilania i nie założył dokładnie radiatora na taki scalaczek 8 pin SMD i biedny się upiekł udało mi się odczytać i jest to P 43 AY czy może ktoś podpowie mi jaki to scalak Google go nie znajduje może jest za to jakiś zamiennik, a może ktoś taki posiada z płyty głównej za wszelką pomoc wielkie dzięki. Scalak ten znajduje się pod takim miedzianym radiatorem.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 38  
    napisz jaki dokladnie masz model toshiby byc moze bede Ci mogl skutecznie pomoc.
    w razie czego wal na PW.
  • Poziom 28  
    Witam ^ToM^ dokładny model to:
    Toshiba Satellite SA60-302 Mod. PSA60E-00J01XPL
    i nie wiem czy to napewno scalak, a tak wygląda tylko ma oznaczenie Q504 więc to może tranzystor w obudowie scalaka.
    ---------------------------------------
    02 Lis 2006 19:12
    Czy można liczyć na odzew ?
    :arrow: Pisanie postu pod postem !
    Należy używać przycisku < ZMIEŃ >
    Scaliłem dwa posty. (TJT) :idea:
  • Poziom 28  
    Witam dzięki Virus za podpowiedz logo producenta znalazłem ale baza danych elementów go nie znajduje więc pozostało mi dopasować jakiś tranzystor.
    ---------------------------------
    03 Lis 2006 18:03
    Witam jeszcze raz zamiast tego tranzystora zamontowałem IRF540 i wszystko się włącza system startuje ale po 2-3 min komputer się wyłącza może to wina tego tranzystora może tam ma być MOS-Fet ale jakiś szybki.
    Moderowany przez TONI_2003:

Post został scalony !

• Pomocny post
    Moderator
    Witam ! Jaki to jest producent P43AY ?
    Czy połączenia odpowiadają tym na załączonym obrazku?
    LaptopToshiba Satellite SA60-302 uszkodzony scalak?
    PS.
    ... tak więc skoro napisałeś:
    rafalbecht napisał:
    Fairchild Semiconductor Corporation to jest producent tego tr. logo i to P43AY udało mi się z niego odczytać jest on na wejściu głównego zasilania, a podłączenia odpowiadają załączonemu obrazkowi.

To całkiem prawdopodobne jest to że tym MOSFET-em jest :
    FDS6694 :arrow: 30V N-Channel Fast Switching PowerTrench MOSFET
    12A/30V/RDS(ON)=11 mΩ/@/Vgs=10V

Takie miałem podejrzenie tylko nie pisałem wcześniej , a ten obrazek jest właśnie z tej aplikacji :!: :D
  • Poziom 15  
    A nie grzeje się ten tranzystor lub coś w jego pobliżu? Jeżeli są w pobliżu jakieś dławiki mocy to tranzystor pewnie robi za klucz przetwornicy. Wtedy spróbuj IRFZ34 - ja przeważnie tego wstawiam za nieznane klucze. No i oczywiście przydałoby się poszukać przyczyny śmierci tranzystora, może to jest również przyczyną wyłączeń.
    A może to jest FDS6694 Fairchilda ? :)
    http://www.google.pl/search?hl=pl&q=*p43ay&btnG=Szukaj&lr=
  • Poziom 28  
    Fairchild Semiconductor Corporation to jest producent tego tr. logo i to P43AY udało mi się z niego odczytać jest on na wejściu głównego zasilania i bez niego nic nie startuje a uszkodził się przez zły montaż radiatora ktoś wymieniał w nim gniazdo zasilania i odgioł radiator.A podłaczenia odpowiadają załączonemu obrazkowi.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Proponuje IRF7413PBF, pasuje parametrami i topologią wyprowadzeń, dostępny w TME www.tme.pl za ok. 2zł
  • Poziom 28  
    04 Lis 2006 11:37
    Dzięki kupiłem irfz34, 44, 48 mam nadzieję że któryś z nich ruszy, a najbardziej liczę na 48.

Post został scalony !
    Proszę tak więcej nie robić!

--------------------------------------------------------------------------
    No i zamontowałem te IRFZ-ty i na każdym z nich dzieje się to samo po 1-3 min. się wyłącza, a póżniej po ponownym właczeniu startuje tylko kuler na procku ale nie startuje dysk i matryca dopiero po całkowitym odłaczeniu zasilania i 10-15 minutowym odpoczynku znowu rusza. Może jednak kupić ten zamiennik w TME i wszystko ruszy ten najbardziej zbliżony IRFZ miał RDS (on) 17mohm a oryginał miał 11mohm.
  • Poziom 15  
    Jak się nie grzeje to nie będzie raczej problem rezystancji kanału. A wyłącza się przy zasilaniu z baterii czy z sieci?
  • Poziom 28  
    I z sieci i z bateri ale tranzystor jak dla mnie to trochę za mocno się grzeje mimo radiatora kupię zamiennik w TME i dam znać czy coś się zmieniło no i z zamiennikiem nie będzie problemu mocowania.
    Witam komputer naprawiony po wymianie na zamiennik wszystko chodzi ok widocznie rezystancja kanału miała znaczenie dziękuję wszystkim za pomoc.
    -----------------------
    24 Lis 2006 09:49
    Witam komputer działa z zamiennikiem i jest wszystko ok dziekuję wszystkim za pomoc.

Post został scalony !