Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aby nie upalic RAMu...Co mam zrobic?

wojtek2004 31 Paź 2006 22:55 963 2
  • #1 31 Paź 2006 22:55
    wojtek2004
    Poziom 18  

Witam.
    Na mojej plycie uszkodzenia dostal regulator napiecia dla RAM(HIP 6501A) i tranzystorek MOSFET i zapodal na ten nowy RAM napiecie okolo 3,43V.Ram przestal od razu dzialac.Mam pytanie na co szczegolnie zwracac uwage i jakie sa najczestrze usterki przy tego typu uszkodzeniu?
    Mam problem ze zdobyciem tegoz scalaczka.Probowalem sztucznie na plyte zapodac sztucznie te 3,3 volta(bo myslalem ze ten moj RAM nie spalil sie pod 3,43Voltowym napieciem..).Hmmm moze ktos zna jakas sztuczke naprawienia scalaka z zewnatrz dodajac dwa tranzystory(bo pewnie lezy w nim wewnetrzny driver)

0 2
  • #2 31 Paź 2006 23:06
    Masster
    Poziom 32  

Niestety nie da się naprawić uszkodzonego układu scalonego, tylko wymiana na nowy (o ile w ogóle da się go gdzieś kupić).

No chyba, że chodzi Ci o podanie gdzieś 3,3V z pominięciem regulatora na płycie. Takie napięcie jest dostarczane z zasilacza i można je bezpośrednio dostarczyć. Tylko coś mi tu nie pasuje bo niby po co stabilizować drugi raz napięcie teoretycznie wystabilizowane w zasilaczu? Nie wiem czy przypadkiem pamięci nie są zasilane niższym od 3,3V napięciem.

0
  • #3 01 Lis 2006 10:32
    wojtek2004
    Poziom 18  

Tak.Wlasnie jest regulator napiecia.Na mojej plycie jest Soft Menu III.I jak w Biosie sobie poreguluje to ten wlasnie scalak zmieni mi w tym miejscu napiecie no i tranzystorek koncowy od regulacji napiecia tez.Przypominam ze tranzystorek jest sterowany impulsowo jakims przebiegiem.Tak prawde powiedziawszy wolal bym wiedziec czy blyta wogole zastartuje.Plyte kupilem na gieldzie.Na poczytku nie chcialo mi sie sprawszic omomiezrem tranzystorow i...upalilem RAM.Z zasilacza napiecie jest troszke wyzsze niz 3,3volta bo pod obciazenie troszke siadzie.
    Bios komunikuje mi nieskonczona iloscia piknieciami o RAMie.Ciekawe jak by grafika na plycie byla walnieta...to zdaje sie ze najpierw dalo by znac o grafice(BIOS) a potem reszta.

0
  Szukaj w 5mln produktów