Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój projektor laserowy

michgur 04 Lis 2006 09:42 19588 55
  • #31 04 Lis 2006 09:42
    michgur
    Poziom 17  

W moim projekcie postawiłem na prostotę i efekt. Według mnie kombinować ze wzmacniaczami wejściami audio zasilaniem do wzmacniacza ja wziąłem 2 silniczki i laser i efekt jest jaki jest. Mi się podoba i ocenia go na 5. Nie wim co do tego wzmacniacza czy nie będzie problemów. Na pewno chodziło ci o to żeby laser reagował na basy i stąd te cewki?

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #32 04 Lis 2006 10:47
    danlancher
    Poziom 27  

Cewki sa po to zeby ruszac lusterkami...

POwiem, ze czytalem ostatnio duzo na temat, jeste fajny temat na elce, i z tym wejsciem audio to taka lipa... nic konkretnego nie wyjdzie.
    JEzeli juz to na galvach... ale to juz wyzsza szkola jazdy , ze tak sie wyraze...

• #33 04 Lis 2006 11:15
    michgur
    Poziom 17  

I też nie wiadomo czy wyjdzie...

• #34 04 Lis 2006 11:25
    danlancher
    Poziom 27  

Wyjsc, zawsze wyjdzie. Ale nie zawsze otrzymujemy zamiezony efekt. Znaczy... w takim projektorze galva raczej sie robi samemu, bo kupowac nie idzie zabardzo patrzac na ceny. A zrobic dobre galvo to jest sztuka. Mozna uzyc krokowcow,ale sa za wolne. Do tego dochadzi programowanie uC... itd...

Sam w tamtym roku chcialem taki projektor zrobi,ale nie mailem mozliwosci. Moze w tym sie uda, narazie mam duzo planow konstrukcyjnych i malo czasu.
    Moze ktos sprobowac zrobic taki sprze :D

• #35 04 Lis 2006 15:49
    kinro
    Poziom 14  

Mój szwagier kiedyś kombinował z glosniczkami w osi x,y lasera podpiętymi do kary dzwiekowej.Miał jakiś programik i się wyświetlało fajnie.Można było też animować w rytm muzyki.Fajny efekcik

• #36 04 Lis 2006 16:12
    clipie
    Poziom 16  

@michgur

Takie urzadzonko generuje dwa rodzaje figur, na filmiku widaialem tylko jedną.
    Moje pytanie: Czy probowales zamieniac biegunami wyprowadzenia jednego z silnikow?

@danlauncher

dlaczego te uklady odchylania nosza nazwe "galwo"?
    I czy na takie galwa nadadza sie silniczki glowic od stacji dyskietek 3.5cala?

A zastanawialiscie sie co bylo by gdyby swiatelko tego laserka skierowac na jeszce jedno obrotowe lusterko?

Edit: "z dyskietek galwa za slabe"- jabym powidzial ze mają maly moment bezwladnosci, co dobrze wplyneloby na szybkosci takich zespolow odchylania.

• #37 04 Lis 2006 20:14
    danlancher
    Poziom 27  

Galvo - Galwanometr

Jezeli chcesz zbudowac sam gavlo to poszukaj na forum,temat 'elekty laserowe'. Troche duzo czytania,35 stron,ale tam jest wszystko ladnie opisane jak zrobic taki projektor,galva...
    Takie galvo od podctaw robi sie samemu.
    Nie wiem jakie sa galva w glowicy stacji dyskietek,ale domyslam sie za sa male i beda raczej za slabe. Takie galvo od podctaw robi sie samemu.

A co do dodania 3ciego lusterka moze ktos pokombinowac... Gdziec czytalem ze fajne mozna figury uzystakc na 3 lusterkach... :)

• #38 05 Lis 2006 01:05
    kosmi
    Poziom 16  

A to coś co mi wyszło:

<object width="425" height="350"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/N69WGkd0jI8"></param></object>

wszystko "wisiało" na kabelkach zasilających silniczki.
    oczywiście układ został stworzony jedynie do celów testowych, po kilku minutach kabelki urwałyby się :D
    ogólnie prowizorka

Mój projektor laserowy

• #39 05 Lis 2006 15:16
    Mbeat
    Poziom 21  

michgur jeżeli silniki kręciły by się cały czas z tą samą prędkością to powiedzmy "figura" ta była by ciągle taka sama. Z tego co oglądałem to na tym filmiku cały czas się ona zmienia - czyżbyś kręcił cały czas potencjometrami ?? :P pozdro.

• #40 05 Lis 2006 16:07
    michgur
    Poziom 17  

W tym krótkim filmiku chciałem pokazać jakie są możliwości mojego lasera i chciałem pokzać maksymalnie największą ilość figur
    Tak to ja kręciłem potencjometrami
    Kosmi jak sądę ten twój wynalaek to tak jak pisałeś kilka postów wcześniej to był zamocowany na sprężynce(jakiej)?

• #41 05 Lis 2006 19:23
    kosmi
    Poziom 16  

Nie na sprężynie, trzymałem za kabelki zasilające silniczki, wiem że niezbyt profesjonalnie, ale układ zmontowałem w 5 minut i już było ostro po pólnocy.
    Filmik niezbyt wyraźny - figury zmieniają się cały czas, jakby losowo, częstotliwość rezonansowa całego układu leży poniżej (tak mi się wydaje) częstotliwości drgań silniczków, więc nie ma wpływu na ruch. Silniczki różnią się od siebie min. gabarytami, a były połązone równolegle.

Dodano po 4 [minuty]:

Musicie wybaczyć mi wykonanie, ale nie interesuje mnie taki efekt, a urządzonko zmontowałem z czystej ciekawości i już jest w formie pierwotnej(rozłożne na części) :D

• #42 05 Lis 2006 22:36
    Duch__
    Poziom 31  

A co powiecie na wykożystanie jako silnika ze starej golarki na 220V?? Jutro jak będe siedział na normalnym PC ( w tym nie mam USB) to zamieszcze zdjęcia o co mi dokłądnie chodzi...

• #43 06 Lis 2006 01:06
    jacekbloch
    Poziom 11  

Fajne-Ale zamiast silnikow mogles zastosowac dwa male głośniczki.Przykleic do membramy lusterka i wysterowac sygnalem z generatora.Podajac odpowiednie sygnaly na wejscie uzyskasz b.ciekawe efekty-np.na poziom daj piłe a na pion sygnal audio-zobaczysz obraz jak z oscyloskopu(przydalo by sie jeszcze zastosowac wygaszanie dla powrotu plamki).jak dasz dwa sinusy to powinienes otrzymac kolo,a regulujac amplitude bedziesz mial elipse(lub razem-to otrzymasz kolo o roznej srednicy)Z rysunku i realizacji wnioskuje ze jestes poczatkujacym elektronikiem-jest to wystarczajacy powod,abys udoskonalal swoj projekt.Zycze powodzenia i wytrwalosci(a pomysl z glosniczkami podsylam z 2 powodow-1)brak rozbudowanych ukladow mechanicznych.2)Proste wykonanie.POWODZENIA!!

• #45 06 Lis 2006 15:24
    michgur
    Poziom 17  

No, ale to ma wadę bo zabardzo tym nie poregulujesz (elektromagnes) ale może...
    Może specjaliści sie wypowiedzą? Może regulator obrotów wiertarki tak jak w moim projektorze?

• #46 06 Lis 2006 16:50
    danlancher
    Poziom 27  

Jeszcze skolowac taki drugi masz 2 osie, x i y. LAdnie zloaczyc wszystko i dac regulacje i moze jakos bys cos nabazgral na scianie :D

• #47 06 Lis 2006 18:05
    michgur
    Poziom 17  

No może to być fajny efeqt
    ale ja postawiłam na prostotę

• #48 06 Lis 2006 18:22
    Duch__
    Poziom 31  

W tym moim jest jedna zaleta.... płynność wychyleń.... wiem bo kiedyś testy na tym robiłem z laserem i małym lusterkiem, a jak próbowałem zrobić zdjęcie przy pomocy aparatu głowica wychodziła rozmazana.... normalnie jak robie zdjęcie obracającego sie wiatraka komputerowego to wychodzi tak jak by sie nie ruszał!!!

• #49 06 Lis 2006 20:05
    danlancher
    Poziom 27  

Witam

Dzis probowalem sie pobawic z glosnikami , ale lipa :/

NIe ma szans na jakis super efekt... Kat wychylenia jest tak maly ze trzeba oddalic sie z 10 metrow zeby wyswietlic ~1m kreske :/

Wszystko wyladowalo w koszu...

• #50 07 Lis 2006 00:07
    jacekbloch
    Poziom 11  

Pomysl z glosnikami byl tylko wstepna propozycja-mialem nadzieje ze uzyjesz starych glosnikow basowych-obetniesz kosze i membrany a lustra zamocujesz bezposrednio do rur z cewkami-to gwarantuje duzy wychyl-trzeba pamietac jeszcze o zastosowaniu gornego resora-mozna to zrobic uzywajac dostepnych w sklepach RTV resorow i mocowac je do dodatkowej rury(pamietac nalezy o zachowaniu wspolosiowosci)projekt dosc skomplikowany-jednak mysle ze warty rozwazenia.Moil,ze ktos ma tyle zaciecia-Pozdro

• #51 08 Lis 2006 17:50
    michgur
    Poziom 17  

Mówie wam że nie ma sensu aż tak kombinować liczy się prostota i niezawodność

• #52 08 Lis 2006 17:56
    danlancher
    Poziom 27  

Prostota i niezawodnosc... Ok, w twim przypadku,ale to sie nie sprawdza w projektorach laserowych z osiami x y

• #53 13 Lis 2006 14:59
    michgur
    Poziom 17  

wczoraj niechcący uderzyłem w laser i odpadło mi lusterko..
    Wszystko się rozjechało. Spędziłem ok godziny na ustawieniu ponownie lusterka ale udało sie! Dzięki temu powstacją ciut inne wzory ale jest wszystko oki

• #54 16 Lis 2006 19:14
    michgur
    Poziom 17  

Skoro temat nie rozwija się od dłuższego czasu zamykam
    Wszelkie pytania prosę na pw

• #55 19 Sty 2007 01:35
    pawel0702
    Poziom 12  

ja tez zrobiłem taki skaner ale jescze dodałem regulacje czestotliwości zapalania sie diody

• #56 19 Sty 2007 19:12
    michgur
    Poziom 17  

Fajnie byłoby jak byś dodał schemat i zamieścił jakiś film na Youtubie.
    Tradycyjnie zapytam jai koszt i efekt...:D
    Pozdrawiam Michgur:D

Szukaj w 5mln produktów