Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komp do obróbki wizji. Jaki zestaw proponujecie?

01 Lis 2006 14:29 1270 8
  • Moderator
    Witam, mam zgryza , chcę poskładać sobie kompa i nie bardzo wiem co wsadzić do obudowy. Komp ma służyć do obróbki filmów z Uleadem 9. Proszę o poradę jaka płyta, procek grafika , aby ładnie śmigało. Kasa nie gra roli. Pozdrawiam i czekam na konkretne odpowiedzi.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 17  
    No to najlepiej walnąć jakiegoś dwurdzeniowca np. Intel Core 2 Duo E6300 lub E6400 (ok. 700-800 zł), do tego minimum 1GB RAMu. No i oczywiście pojemny szybki dysk twardy np. Seagate Barracuda 7200.10 ST3250620AS (ok. 300 zł). Można by się pokusić o zastosowanie RAIDu, by zwiększyć wydajność, no ale wtedy na jednym dysku się nie obędzie.
  • Spec od komputerów
    Kup jakiegos Core2Duo, ram 800Mhz w dualu 2GB (nie warto rozdrabniać sie na 2x512MB), dwa dyski w raidzie 0, karta graficzna obojętnie jaka.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 14  
    Grafika w tym wypadku jest mniej istotna ale lepiej żeby miała te 128MB.

I jak będziesz zgrywał materiał? przez Firewire ? Czy źródło będzie analogowe (np. vcr) Jeśli tak to trzeba będzie jeszcze jakąś dobrą kartę do zgrywania obrazu (karta tv za 200 zł raczej odpada)

No i dźwiękówka by się przydała, najlepiej Sound Blaster X-Fi.

Zasilacz też musi być firmowy do tego wszystkiego, obudowa jest mniej ważna ale dobrze by było gdyby była firmowa, aby zapewniała dobrą wentylację.

Dysk koniecznie na sata, jeśli będziesz obrabiał hdtv to koniecznie conajmniej 2 dyski w raid.

Monitor wbrew pozorom też jest ważny (wygoda pracy) minimum 19" ale lepiej jak będzie panoramiczny.
  • Spec od komputerów
    jarem2 - a po co aż X-fi??? Przeciez to do niczego sie nie przyda, tak samo jak 128MB dla karty graficznej? Bez przesadyzmu.
  • Moderator
    Witam ponownie, może tak, monitor mam 21". Obecnie robię filmy na kompie w konfiguracji:
    ECSL7S7A2, proc Duron 1,7GHz, 1,5 GB pamięci Hynix, 2X dyski systemowy samsung 80GB, 160 Caviar. grafika Nwidia Geforce 5200 128. Ale jest tak: jeśli w programie Ulead przed renderowaniem ogladam wypociny to jeśli jest dużo napisów np. w stylu Gwiezdne Wojny, to napisy na początku idą do góry płynnie zapełni się ekran to napisy idą skokami i dalej jeśli napisy podchodzą do góry , kończą się to znowu idą płynnie. Nie wiem co za cholera to może być ale po wypaleniu krązka jest ok, napisy idą prawidłowo. Jeśli wstawiam klipa lub przejście, to po naciśnięciu klawisza odtwarzaj nie idzie od razu jeśli na linii edycyjnej przesuwam paskiem to na podglądzie ?na ekraniku w programie? obraz głupieje pokaże przejście i stanie pomimo przesuwania paskiem. Tak chyba nie powinno być i dlatego pytam. Ktoś powyżej pisał , że grafika nieważna , mnie się wydaje że jest na 1 miejscu . Ale się rozpisałem ale może ktoś mi pomoże w temacie. Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Jak cena nie ra roli to polecam Mac Pro (działa na tym zarówno windows jak i Mac OS X na którego jest wiele profesjonalnego softu do obróbki video.
    sklep apple
  • Poziom 17  
    No nie, tylko nie Mac. Promujcie lepiej Linuxa
  • Moderator
    Koledzy, jeśli odpowiadacie to proszę ściśle w temacie. Nie pisałem nic o systemie operacyjnym interesuje mnie wyłącznie XP i proszę o odpowiedzi na zadane pytania. Dziękuję i pozdrawiam.