Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pspice->nowy element-missing model

01 Lis 2006 15:11 1941 2
  • Poziom 11  
    Witam. Jestem w trakcie symulacji wzmacniacza mocy audio na tranzytorach bipolarnych. W standardowych bibliotekach pspice, czy tez tych z elektrody nie znalazlem tranzystora 2N3773. Wpis do bibliotek pspice sciagnelem ze strony producenta. Edytowalem biblioteke pwrjbt.lib programem w pakiecie Qrcad 9.2 i tam dodalem nowy element jako ten tranzystor. Po czym Otworzylem pspice schematics i wzielem opcje tworzenia nowego elementu, part->copy part i skopiowalem jego wyglad z innego tranzystora NPN, po czym zdefiniowalem go i ustawilem typ jako tego z biblioteki. Opis przeczytalem gdzies tutaj na elektrodzie, niestety nie dziala i wywala mi blad typu, bad missing model, zarowno w 9.2 jak i pspice 6.3. Sa gdzies dokladne opisy dodawania nowego elementu?Nie moge sie z tym odnalezc.
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam,

w standardowej bibliotece OrCada 9.2 jest tranzystor 2N3716. Od tego, którego póbowałeś dodać różni się tylko zakresem prądu i napięcia:

2N3773 - 16A/140V
    2N3716 - 10A/80V

Jeśli chodzi Ci tylko o zamodelowanie działania wzmacniacza, spokojnie możesz wykorzystać 2N3716 ponieważ zachowywał będzie się tak samo. Minimalne różnice mogą być tylko w czasach za- i wyłączania. Modele w PSpice nie mają zaimplementowanych procesów przebicia - dlatego uważam, że możesz go wykorzystać i nie męczyć się z dodawaniem nowych elementów do biblioteki.

Pozdrawiam, veiovis
  • Poziom 11  
    Zapomnialem dodac, ze nei tylko tego tranzystora mi brakuje, mam problem z BD911/BD912 i dosc znacznie zalezy mi na tym by do wiedziec sie jak to zrobic.Dzieki za pomoc:>