Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt latarki na diodach luxeon

01 Lis 2006 17:59 25139 30
  • Poziom 20  
    Witam

Pomysł ostatnio modny - diodowa latarka.
    Teraz trochę inaczej, mam pewne założenia.

Mam fajną obudowę aluminiową, szczelnie zamykaną o kształcie pasującym do ręki.
    Pomyślałem - pobawię się i zrobię latarkę na luxeonach.

Proszę zatem o sugestie jak rozwiązać poszczególne etapy.

Jakie mam oczekiwania i założenia projektowe:
    1. Chciałbym zastosować dwie diody: http://www.allegro.pl/item135710631_lxhl_pw09_led_3w_luxeon_oryginal_promocja_.html
    2. Powinna być możliwość włączania diod jedna lub obie.
    3. Wymiary obudowy (wewnątrz) to 50x25x90 mm (jest wnęka w której umieściłbym diody i przykrył szybką).
    Ten parametr determinuje rodzaj i ilość zastosowanych akumulatorów.

Jakie zastosować ogniwa akumulatorów aby poprawnie zasilić takie diody oraz jaką najlepiej zbudować przetowrnicę aby zapewnić 700mA.

4. Przetwornica najlepiej jakby miała softstart gdyż latarka może funkcjonować w cyklu częstych i krótkich włączeń (oczywiście pracy ciągłej nie wykluczam).
    Chyba, że taki softstart zupełnie nie ma znaczenia dla trwałości diody.

4. Chciałbym też zrobić ładowarkę do tej latarki tak aby nie było konieczne wyjmowanie akumulatorów.

Proszę o rady.
  • Poziom 40  
    Witam
    Te diody wymagają dobrego chłodzenia i potrzebują też kolimatora (soczewki skupiającej) ponieważ świecą z bardzo dużym kątem 140°. Jaka przetwornica to dopiero jak będzie wiadomo ile akumulatorów będzie w latarce.
  • Poziom 20  
    Soczewkę przewidziałem.
    Chłodzenie zapewni obudowa - aluminium.

Myslałem też nad jedną diodą - ze względów oszczędnościowych.

Czy masz może jakiś prosty schemat przetwornicy?

Weźmy narazie rozwiązanie dla jednej diody.
  • Poziom 40  
    Nie napisałeś ile będzie akumulatorów, lub z jakiego napięcia ma to działać. Z przetwornicą będzie kłopot bo w Polsce nic nie można dostać w detalu.
  • Poziom 20  
    Do obudowy mieści się 6 ogniw AA więc napięcie 7,2V lub 3,6V zależy jak się podłączy te ogniwa.
    Chętnie bym zastosował jakieś inne ogniwa, bo w takiej konfiguracji (6 x AA) zostaje sporo wolnego miejsca (choć i tak trzeba trochę zostawić na wyłącznik, gniazdo ładowania itp)

Jak lepiej byłoby to podłączyć na 3,6 czy 7,2?

Trochę pogrzebałem w necie i chyba zostanę przy jednej diodzie...
  • Poziom 40  
    Możesz zrobić przetwornicę na MC34063 jako STEP-DOWN i rezystorem na ograniczeniu prądu ustawić 700mA. Gdzieś na ELEKTRODZIE ktoś poruszał ten temat i jest tam link do takich przetwornic.
  • Poziom 42  
    MC34063 ma bardzo niska sprawność w takich warunkach. Zdecydowanie LM2675M-ADJ - zasili jedną LuxeonIII nawet z 4 akumulatorków NiMH - zrobiłem takich przetworniczek kilkadziesiąt.
  • Poziom 20  
    Mógłbyś wrzucić schemat?
  • Poziom 18  
    Ja zrobilem latarke na 3W luxeonie + 10 st. kolimator na 3xAAA (aku 1Ah) podlaczane bezposrednio do diody. Prad idzie jakies 600-650mA a daje tak po oczach ze nie da sie patrzec. Skuteczny zasieg to jakies 150m.
  • Poziom 42  
    :arrow: pulikow

:arrow: megabit

Zdecydowanie nie polecam tego typu rozwiązania. To, że po włączeniu w obwód amperomierza płynął prąd 600-650 mA ma niewiele wspólnego z tym, jaki prąd popłynie bez amperomierza. Przypominam, że LED, szczególnie diody dużej mocy, mają bardzo mała rezystancję dynamiczną i stosunkowo duży ujemny współczynnik temperaturowy. Podłączanie bezpośrednio akumulatorków do LED dużej mocy jest proszeniem się o kłopoty.
  • Poziom 20  
    :arrow: RoMan

Dzięki za schemat.

Jakim napięciem powienien być zasilany ten układ i co daje na wyjściu?
    Rezystory na wyjściu (zresztą pozostałe) jakiej mają być mocy?
    (normalne 0,25W czy jakieś mocniejsze?)

Ten R2 co reguluje? (napięcie, prąd...)

Troche lamerskie pytania ale nie jestem fachowcem od analizy układów elektronicznych :-)
  • Poziom 42  
    Zasilanie 4.8 - 16V. Przy obecnych wartosciach elementów na wyjściu 1 dioda LuxeonIII. Po zmianie jednego rezystora i jednego kondensatora można np. z akumulatora żelowego 12V zasilić 3 diody LuxeonIII. Obecny rekord użytkownika takiej przetworniczki, to zasilenie 3 diod LuxeonV z dwóch akumulatorów żelowych.

Rezystory jak najmniejsze z wyjątkiem tych dwóch po 1 om połączonych równolegle - te po 0.25W. Możesz je zastąpić jednym rezystorem 0.47 om/0.6W.

R2 reguluje prąd diody. Metodą pośrednią ale bardzo skuteczną - stabilność prądu wyjściowego jest rzędu 1 mA/K.
    Prąd diody mierzy się pośrednio - mierząc spadek napięcia na rezystorach 1 om - dla 700 mA wynosi on 0.35V

Ważne: kondensator C4 powinien być bardzo wysokiej jakości i o bardzo niskich ESR i ESL. W przypadku wątpliwosci co do jakości należy równolegle do niego podłączyć kondensator ceramiczny lub monolityczny o wartości co najmniej 100 nF.

Wartości elementów:
    C1 - 470 uF/16V - używam Rubycon YK
    C2 - 470 nF/25 lub 50V monolityczny
    C3 - 10 nF/50V ceramiczny
    C4 - 470 uF/10V LowESR - używam Rubycon YXF
    Dławik - używam dławików sprzedawanych na Alledrogo zazwyczaj jako "DŁAWIK 100uH 0.4A" w cenie 1.50 PLN/szt. Ich rzeczywisty prąd nasycenia to ok. 1.9A i doskonale sprawdziły się w tym zastosowaniu.

Ciekawostka: ten projekt był bardzo udaną próbą zrobienia czegoś z elementów kupionych wyłącznie na Alledrogo - poczynając od laminatu a na goldpinach kończąc.

Tak to wygląda w działaniu:

Uprzedzając ewentualne pytania:

1. Nie produkuję już tych przetwornic - skończyły mi się zapasy LM2675.

2. Nie. Nie da się tego przerobić na zasilanie z 1, 2 czy 3 akumulatorków NiMH - to jest przetwornica step-down i napięcie na wejściu musi być wyższe od napięcia na wyjściu.

3. To, że opublikowałem schemat nie oznacza rezygnacji z praw autorskich na rozwiązanie problemu regulacji prądu przy niskim spadku napięcia na rezystorze kontroli prądu.
  • Poziom 20  
    Czy zasilanie tego z 6 ogniw AA połączonych szeregowo będzie dobrym rozwiązaniem?
  • Poziom 40  
    Tak, dla przetwornicy STEP-DOWN potrzebne jest wyższe napięcie i 6 akumulatorków daje nam 7,2V a blisko rozładowania 6V. Pamiętaj, nie używaj latarki gdy już ledwo świeci, zniszczysz słabsze akumulatorki (te które wśród 6 szybciej się rozładowują).
  • Poziom 42  
    Najbezpieczniej dla akumulatorków jest używanie 4 sztuk - dioda przestaje świecić przy ok. 3.6V na wejściu przetwornicy czyli na jedno ogniwo przypada ok. 0.9V - podręcznikowe pełne i bezpieczne rozładowanie.
  • Poziom 10  
    Chciał bym sobie zrobić układ do zasilanie 1 diody LED 3,6V - 1,5A. Chcę użyć akumulatorka ołowiowego 6V. Na stronie producenta, jest napisane, że maksymalny prąd LM2675 to 1A.
    Czy taki układ może działać powyżej nominalnych parametrów (natężenia).
    Czy ktoś dysponuje schematem układu, który da 1,5A (lub trochę więcej).
  • Poziom 42  
    Przetworniczka LM2675 osiąga zazwyczaj prąd maksymalny 1.2-1.4A (zależnie od egzemplarza). Na 1.5A bezpieczniej byłoby użyć LM2673S/T-ADJ (max 3A), 2678S/T-ADJ lub 2679S/T-ADJ (max 5A).
  • Poziom 10  
    Na stronach producenta tych układów podają minimalne napięcie wejściowe 8V. Czy taki układ pójdzie na 6V?
  • Poziom 42  
    Straciłem pewność po obejrzeniu schematu blokowego tego układu :( LM2675 na pewno startuje poniżej 4V (i jest nawet wykres w PDFie). Nie mam w tej chwili żadnej płytki pod 2673/8/9, żeby to dokładnie sprawdzić.
    Ale - skoro chcesz i tak uzyć akumulatora zelowego - co stoi na przeszkodzie w użyciu akumulatora 12V?
  • Poziom 16  
    Witam :)
    kolego -RoMan- ja chciałbym zrobić sobie przetworke do LED5W i widze że twój STEP-DOWN jest godną propozycją, ale... ja chcę używać tej diody do pracy impulsowej <błyskanie>...a ten kondensator na wyjściu 470u mnie troszeczke martwi ze względu na dość dużą pojemność....
    Czy nie spowolni on "czasu reakcji" diody?? <10Hz WW30%>

ewentualnie myślę nad LED3W

pozdrawiam maras
  • Poziom 42  
    Przy 10 Hz na pewno spowolni i trzebaby znacznie zmniejszyć jego pojemność. Sterowanie błyskaniem na nóżce ON/!OFF poziomami TTL - może być nawet sterowanie przez NE555.

Dla białej diody LuxeonV (6.9V @ 0.7A) R1 ma mieć 91 kom.
  • Poziom 16  
    Do jakiej pojemności mogę zejść z C4 by nie zmienić parametrów przetwornicy??...bo jak rozumiem to robi on za bufor i pomaga w sprzężeniu zwrotnym??
    czy wyjście NE555 mogę bezpośrednio podłączyć na pin5 czy powinienem dać coś po drodze ??

pozdrawiam maras
  • Poziom 10  
    Czy ktoś zna jakiś układ stabilizatora, który by zadziałał na 6V i dał 1,5A.
    A może można jakoś połączyć dwa układy LM2675?
  • Poziom 42  
    :arrow: MADAYDEEJAY

Zmniejsz do 47 uF i koniecznie równolegle do niego kilkaset nF ceramiczny.

:arrow: mkotl

Ciężko będzie połączyć równolegle dwa LM2675 i na pewno nie w układzie ze schematu powyżej. Trzebaby zrezygnować ze sprzężenia prądowego i użyć LM2675 w typowym układzie stabilizacji napięcia a rezystory 0.5 om zastosować w gałęzi Out+ jako rezystory wyrównawcze.
  • Poziom 10  
    Spróbuję zrobić stabilizator na LM2673S/T-ADJ, 2678S/T-ADJ albo 2679S/T-ADJ . Jak nie będzie działać na 6V, to kupię akumulator 12V.
    Czy można do któregoś z tych układów zastosować schemat RoMana?
    Co trzeba zmienić w tym schemacie, żeby dostosować go do prądu 1,5A i innego układu stabilizatora?
  • Poziom 42  
    Z mojego schematu możesz zaadoptować układ sprzężenia zwrotnego. Zamiast rezystorów R4 i R5 wstaw rezystor metalizowany 0.22 om/0.6 W.
    Resztę schematu znajdziesz w PDFach tych układów. W nocie aplikacyjnej http://www.national.com/an/AN/AN-1135.pdf znajdziesz projekt płytki na wzór.
  • Poziom 10  
    A ja mam z kolei takie pytanie: W jakim celu na tym podstawowym schemacie od -RoMan-'a umieszczone są rezystory R4 i R5 ? Przy ich wartosciach generują spore straty: (1*1)/(1+1)*Id, dla Id=700mA mamy 0.35W strat, co stanowi dość znaczną wartość w odniesieniu do mocy diody. Zdaje sobie sprawę, że stanowią one punkt pomiarowy do sprzężenia LM2675, ale czy nie możnaby po prostu zwiększyć wartości rezystora R3 do np. 17k(co wynika z uwzględnienia wartości źródła napięcia odniesienia dla komparatora wejściowego na pinie FB równą 1.21V - patrz: datasheet) i pominąć wówczas rezystory R4 i R5 ? Jedyne zastosowanie jakie więc widze dla umieszczonych R4 i R5 to awaryjne ograniczenie prądu diody, które możnaby sobie podarować, zmniejszając w ten sposób straty.

Jeśli ktoś będzie tak miły odpowiedzieć w 3 lata od założenia postu, to będe dźwięczny ;)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    Dioda nie żarówka - potrzebuje stabilizacji przede wszystkim prądu a nie napięcia. Napięcie przewodzenia diody ma ujemny współczynnik temperaturowy, co oznacza, że prąd diody zasilanej ze źródła napięciowego lawinowo rośnie w miarę rozgrzewania diody.

Przy okazji - w tym dziale prawo Ohma znać trzeba - przy prądzie 700 mA straty na rezystorach wynoszą 0.245W, co stanowi 10% mocy diody "3W" - niewielka cena za stabilizację prądu diody i ograniczenie jego wahań do 1 mA/K. No i trzeba pamiętać, że diod w szeregu może być więcej - przy zasilaniu z akumulatora 12V - można użyć 3 diod "3W", co oznacza straty na rezystorze na poziomie 3.33% mocy diod.

Aktualnie użyję tego układu do zasilanie modułu LED o mocy 15W i wydajności 915lm (odpowiednik żarówki klasycznej 75W, halogena 60W lub świetlówki 12-15W): HPLB-59K15YW - dostępne w TME. Linka z przyczyn regulaminowych nie podaję.