Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AGD wywala korki...

siwyyy 01 Lis 2006 20:12 4679 13
  • #1 01 Lis 2006 20:12
    siwyyy
    Poziom 12  

Więc tak...
    W domu jest nowa instalacja (ok 5. lat) robiona przez domorosłego elektryka.
    Są 4 korki (wył. różnicowo-prądowe) od światła, gniazdek, a pozostałe dwa od gniazdek w kuchni i łazience (osobno)
    Ich amperarz światło 6A pozostałe 16A.
    Problem jest tego typu że wywala prąd w dość dziwny sposób, w mieszkaniu nie wywala, ale wywala na klatce(osobne dla każdego mieszkania, na piętrze) i główny w klatce...

Wywala gdy idzie np. pralka(w łazience) i piekarnik elektryczny... nie zawsze ale ostatnio było kilka takich przypadków.

Sam jestem elektrykiem po szkole, ale niestety tylko po szkole, brak większej praktyki... jakieś rady, od czego zacząć co sprawdzić:?:

Dodam że niedawno zmieniałem dolną grzałke w piekarniku(może coś z czymś styka, powodując zwarcie), ale to chyba nie w tym tkwi problem...

Co o tym myślicie...

Moderowany przez skryn:

Przeniosłem z AGD.

0 13
  • #2 01 Lis 2006 20:35
    Artee18
    Poziom 22  

W takim razie sprawdź jaki prąd pobiera w momencie włączenia pralki i innego ,,ciężkiego sprzetu";)najlepiej miernik cęgowy o ile takowy posiadasz wtedy będzie można ustalić ile amper powinien mieć bezpiecznik

0
  • #3 01 Lis 2006 21:33
    zibi150
    Poziom 13  

Jeżeli przyczyną zadziałania bezpiecznika nie jest zwarcie (wtedy niema zasady który szybciej zadziała) to jest to jedynie przeciążenie bezpiecznika na klatce.
    Jaką ma wartość ten bezp.na klatce? i dobrze by było sprawdzić co wtedy jest jeszcze załączone,a najlepiej zmierzyć prąd tak jak radzi kol.Artee18.

0
  • #4 01 Lis 2006 23:21
    tolkien1980
    Poziom 18  

Jeśli na klatce jest jeden bezpiecznik do mieszkania to nawet nic dziwnego, że go wywala. Pralka + kuchenka to 4000-5000 watów + światło i inne daje nam 20-25A. Teraz wystarczy, że włączy się lodówka (skok prądu) i gotowe.

0
  • #5 01 Lis 2006 23:38
    siudek2
    Poziom 15  

Czy głównym zabezpieczeniem jest "różnicówka" jeśli tak to prawdopodobnie ma źle dobraną charakterystykę prądową i dlatego wywala . jeśli na klatce masz "topik"(rozumiem 25A) a w domu "różnicówki" 6 i 16A ( z pewnością są to podstawowe różnicówki z charakterystyką A) może się tak dziać dlatego że te właśnie różnicowe kiepsko reagują na prądy przeciążeniowe a wręcz wcale .Miałem juz takie przypadki i nie pozostawało nic innego jak wymiana tychże na inne.Wymień jeszcze główny (topik 25A) NA ZWŁOCZNY. to też może pomóc

0
  • #6 01 Lis 2006 23:44
    marcin_211
    Poziom 24  

Zacząć trzeba od elektryka ale nie ,,domorosłego,,-powodzenia.

1
  • #7 02 Lis 2006 18:52
    Jack14
    Poziom 38  

No tak tylko to nic nie wnosi do tego tematu.

Zabezpieczenie sieci energetycznej w "domu,mieszkaniu" powinno być tak dobrane aby w przypadku zwarcia (przeciążenia) w mieszkaniu zadziałały zabezpieczenia własne a nie "klatkowe".

ps

może rozwiązanie jest banalne czyli np.: zasilanie (pralki,kuchenki elektrycznej) jak to sam nazwałeś "domorosły elektryk" po prostu pominął zabezpieczenie i podał "na wprost"do zabezpieczenie na klatce schodowej.

Zalecam jednak odwiedziny elektryka z prawdziwego zdarzenia.

0
  • #8 02 Lis 2006 19:49
    Wini 230
    Poziom 23  

Witam

Chciałbym zauważyć,że róznicówka jest zabezpieczeniem przeciw porażeniowym i wyzwala tylko w przypadku upływu prądu z obwodu (np kiedy na uziemionej obudowie urządzenia pojawi się napięcie),a nie wyzwala w przypadku zwarcia,czy przeciążenia,chyba że jest wyposażona w człon nadprądowy.Natomiast przed zwarciem i przeciążeniem chronią bezpieczniki topikowe,automatyczne lub wyłączniki nadprądowe (tak zwane eski).Taki wyłącznik nadprądowy może mieć charakterystykę B,C lub D.
    Ja też zalecam wizytę elektryka z prawdziwego zdarzenia.

Pozdrawiam

0
  • #9 02 Lis 2006 23:21
    zxl
    Poziom 10  

Sytuacja o tyle prosta co typowa dla poboru jednofazowego - ten prąd który "rozchodzi się" przy esach w domu ma jedno źródło które okazuje się niewystarczające - tutaj zbyt słaby bezpiecznik. Sądząc z opisu nie jest to na pewno bezpiecznik 25A ponieważ dla niego nie jest to problem ale jestem skłonny przypuszczać że to 16A - nie chce mi się szukać charakterystyk t/i bo tam wyraźnie to by wyszło. RECEPTA - zwiększyć bezpiecznik na klatce albo zawołać fachowca i założyć instalację 3 fazową od klatki do istniejących esów w mieszkaniu.

0
  • #10 03 Lis 2006 01:25
    kleki
    Poziom 28  

>>Są 4 korki (wył. różnicowo-prądowe)<< - to nie są ani korki (kiedyś mówiło się tak na wts-y), tylko wyłączniki instalacyjne

Wyłącznik różnicowo-prądowy pewnie masz jeden (kosztują w końcu ładnych parę złotych), ale nie dam sobie ręki obcinać (skoro piszesz, że robił "domorosły")

>>a w domu "różnicówki" 6 i 16A ( z pewnością są to podstawowe różnicówki z charakterystyką A)<< - nie "różnicowki". Instalację zabezpiecza się kilkoma wyłącznikami instalacyjnymi. RCD montuje się raczej jeden - wspólny. Ch-ka A nie jest tak podtsawowa, jak ci się wydaje. Nawet zakup nie jest łatwy. Po sklepach najczęściej masz eski z literą B (3..5 krotne).

Moje rady:
    - elektryk (jak piszą przedmówcy)
    - zobacz, co masz na klatce (topik? gG, gL? S301? B, C, D? jaka wartość?)
    - tabliczki znamionowe urządzeń (moc?)

Czy główne zabezpieczenie na klatce i ile zasila mieszkań? Jakiego jest typu i jakie ma parametry? A twoje główne na mieszkanie?
    Czy "lecą" oba naraz?

0
  • #11 03 Lis 2006 09:31
    siwyyy
    Poziom 12  

Więc tak... sprawa się wyjaśniła :evil:
    Wczoraj wieczorem znów walneło, korki w mieszkaniu sprawne... na klatce też nie wybite, sąsiedzi u sąsiadów się świeci. Nie wiem co jest grane, ale:!: patrzę a cosik się iskrzy co jakiś czas koło korytka z kablówką (przy samej posadzce)...
    I tak po kilku minutach iskrzenia walneło troszkę mocniej i w całym bloku nie ma światła.
    Jako że już zadzwoniłem po pogotowie elektryczne to nie chciałem nawet tego ruszać tylko zachodziłem w głowe skąd na kablówce takie przebicie.

Jak się okazało to był kabel doprowadzający prąd do mojego mieszkania, iskrzył się tak zapewne przez jakiś czas, aż się przepalił...
    Trwało to zapewne już od dłuższego czasu, bo nieraz mrugało mi delikatnie światło co zapewne było tym spowodowane...

Żonka pewnie teraz dzwoni po kogoś z administracji, coby to zbadał znalazł winnego itp.
    Bo majstry z pogotowia, ucieli kawałek kable, pospinali na dwóch kostkach i cześć... Ja się pytam a jak ktoś tego dotknie, dwie kostki na wieszchu nawet nie zawinięte izolacją:?: to pociągneli izolacją.

Jak pomyślę że mój synek(15miesięcy) mógł dotknąć ten kabel który iskrzył to we mnie gotuje, a wiadomo że u dzieciaków w tym wieku ciekawość poganiana jest ciekawością...

Pewnie zawinili spece od kabówki bo jak robili swoją onstalacje to zapewne uszkodzili kabel i świadomie (lub nie ) szybko zagipsowali tuszując swoje partactwo :evil:

Sprawa rozwiązna wątek do zamknięcia

0
  • #12 03 Lis 2006 16:19
    Jack14
    Poziom 38  

Jak wcześniej byś napisał o tym "mrugającym" świetle to pewnie przyspieszyło by to zdiagnozowanie ale najważniejsze że nic się nikomu nie stało i wiadomo co było powodem usterki.

ps

co do zamknięcia tematu to zamyka go osoba zakładająca post (żółta kłódeczka na końcu tematu).

Pozdrawiam

0
  • #13 03 Lis 2006 16:59
    siudek2
    Poziom 15  

DO KOLEGI KLEKI
    >>a w domu "różnicówki" 6 i 16A ( z pewnością są to podstawowe różnicówki z charakterystyką A)<< - nie "różnicowki". Instalację zabezpiecza się kilkoma wyłącznikami instalacyjnymi. RCD montuje się raczej jeden - wspólny. Ch-ka A nie jest tak podtsawowa, jak ci się wydaje. Nawet zakup nie jest łatwy. Po sklepach najczęściej masz eski z literą B (3..5 krotne).
    Twierdzisz ze nie ma takich " różnicówek " . więc muszę cię rozczarować , TAK WYŁĄCZNIKI RÓŻNICOWE JAK I WYŁĄCZNIKI INSTALACYJNE ( eski) posiadają swoje charakterystyki prądowe . Dla różnicówek AC , A, B, BC, C i jeszcze kilka innych , dla esek A, B, C, D, nie będę się tutaj rozpisywał do jakiego typu instalaci odnoszą się poszczególne charakterystyki bo to zajęło by połowę tego forum myślę że poprostu nie znasz się na tym .ps skończyłem studia wyższe , kierunek elektro-energetyka , posiadam też uprawnienia elektryczne bez ograniczenia napięcia na stanowisku DOZORU a to do czegoś zobowiązuje .
    pozdrowienia

0
  • #14 03 Lis 2006 19:54
    skryn
    Admin grupy AGD

siwyyy napisał:

Sprawa rozwiązna wątek do zamknięcia

Zgodnie z życzeniem Autora, zamykam.

0