Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Grundig. Zanika obraz, a fonia pozostaje. Planszowe oznaczenie kanału.

01 Lis 2006 21:12 1035 3
 • Poziom 15  
  Witam serdecznie !

  Mam pytanie do wszystkich fachowców naprawiających TV. Posiadam stary 15 letni odbiornik TV marki Grundig po wielu przejściach (bowiem sprowadzony z austrii), kiedy to w Polsce jeszcze nie było można kupić tego typu sprzętu. Został on poprawnie przestrojony i działał baaaaaardzo długie lata. Pierwsza jego usterka ujawniła się podczas remontu kiedy to był on sporo czasu wyłączony z sieci po ponownym jego podłączeniu do zasilania (za pare dni) nie mógł załączyć się w tryb czuwania stan -by. Trafił do fachowca ten wymienił w nim parę kondensatorów elektrolitycznych oraz pękniętą linię i znowu TV działała ładnych parę lat jak nowy (dosłownie). Trzeba było tylko uważać aby był on cały czas załączony w tryb czuwania. W przeciwnym razie były problemy z jego ponownym załączeniem do trybu stan-by. Kolejna awaria tego TV miała miejsce już podczas normalnego oglądania a mianowicie zanikła w nim całkowicie wizja (ekran całkowicie wygaszony) zaś fonia nadal była ok. Trafił do serwisu ten znowu coś tam w nim wymienił i przez dłuższy czas było ok. Niestety problem ponownie wraca i staje się bardzo uciążliwy. A mianowicie następuje w nim całkowity zanik wizji przy poprawnej foni. Ekran jest wtedy całkowicie wygaszony tak jak podczas wyłączonego TV. Lekkie puknięcie w bok obudowy TV przywraca obraz potem o ile się TV nie wyłączy można ogłądać ale wystarczy zwykła zmiana programu lub jego chwilowe wyłączenie i ponowne załączenie aby TV włączył się już ale bez obrazu. Pardzo proszę o podpowiedź czy da się jeszcze coś z tym zrobić i po raz kolejny go naprawić ? Czy wymiana elektrolitów znowu przywróci w nim pełnie sprawności. Jeśli tak to których ? Dodam jeszcze iż mimo, że jest to leciwy model TV posiada telegazetę, pilota i bardzo dobre kolory...czyli kineskop chyba jeszcze w nim ok? Aha ma on jeszcze jedną małą usterkę praktycznie nie uciążliwą a mianowicie ma on takie nie wiem jak to nazwać planszowe oznaczenie nazwy kanałów w prawym górnym rogu ekranu. Jest to 4 cyfrowo - literowe oznaczenie nazwy aktualnie ogłądanego programu np. TVP 1 TVN itp. Na początku ta plansza pojawiawiała się w nim na parę sekund zaraz po przełączeniu na dany program poczym za parę sekund znikała a teraz nie znika i to oznaczenie programu jest cały czas na ekranie. Można to całkowicie wyłączyć także nie jest to uciążliwe ale gdyby i to udało się naprawić byłbym zadowolony. Bardzo wszystkich znających się na rzeczy proszę o pomoc za którą serdecznie dziękuję POZDRAWIAM.
 • Poziom 23  
  Witam!
  Z tego co piszesz wywnioskowałem,że twój TV po tylu latach wymaga przelutowania płyty z powodu przypuszczam zimnych lutów.Także te napisy,które ci wchodzą mogą mieć tą samą przyczynę.
 • Poziom 15  
  Sprawdź czy nie masz zimnych lutów na płytce kineskopu i gałąź zasilania tej płytki ,a w szczególności żarzenie.
 • Poziom 31  
  Witam

  Wszystko wygląda na "sprawne" a problemy mogą sprawiać poprostu zimne luty. Należałoby telewizor rozkręcić i sprawdzić okolice trafopowielacza - tak na początek. A tak w ogóle to sprawdzić całą płytę elektroniki pod kątem zimnych lutów. Co do wyświetlania nr-u/nazwy kanału to prawdopodobnie w setupie uzytkownika wprowadzono takie ustawienie, które powoduje ciągłe wyświetlanie. Bez modelu telewizora trudno będzie jednoznacznie odpowiedzieć co, i w którym miejscu zmienić.

  --
  pozdrawiam