Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz stereofoniczny od podstaw. Rady, wzory płytek, schematy.

pol102 01 Nov 2006 22:50 2591 27
e-mierniki
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Mam kłopot. A mianowicie chciałbym złożyć kompletny wzmacniacz stereofoniczny o mocy około 100W. Wiem, wiem pewnie na jakimś TDA ale ja jestem w tym zielony i nie mam pojęcia która z tych kostek jest najlepsza. Innym problemem są koszty, mogę w ten wzmacniacz wpakować max 150zł, a chciałbym żeby konkretnie grało. Więc prosze którzy mają wiedze na ten temat o pomysły, dobre rady i wzory płytek, schematy.
    mam nadzieję że admin tego nie przeniesie...
  • e-mierniki
  • Helpful post
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Na TDA7294 ale 100W nie osiągniesz a w mostku może przekroczyć budżet. Jeśli starczy ci 2x80W to te scalaki są tanie i w miarę dobre. Nie wierz nikomu że udało mu się wyciągnąć 100W z jednej sztuki, będzie się wyłączał od przegrzania. Oczywiście mowa jest o prawdziwej mocy RMS, muzyczną wyciągniesz dużo ponad 100W.
  • e-mierniki
    pol102
    Dobra ale jeżeli TDA 7294 to i tak chcę mieć wzmacniacz sterofoniczny.
    Swoją drogą jak dużo prądu może pobrać kompletny układ? I czy mógłbym prosić dobry, łatwy i działający na 100% schemat? oraz ewentualnie wzór płytki?
    Z góry dzięki:D
  • Helpful post
    krzysiek011001
    Level 14  
    Tak jak kolega, polecam tego TDA7294 dla początkującego jak znalazł. Nie bierz się czasem za TDA7250 (stereofoniczny wzmacniacz 2 x 150W) konstrukcja jest bardzo problematyczna, jeśli pojawi się gdzieś jakiś błąd, wszystko szlag trafia, scalak pali tranzystory i odwrotnie - sam to przeżyłem i przerzuciłem się na TDA7294.

A teraz co do kosztów:

Potrzebujesz dwie kości TDA7294 po 100W na kanał. I tak, jeśli kupisz jakiś KIT z norda to wyjdzie tak 70,00 zł, a jak chcesz złożyć od podstaw to jeden TDA7294 kosztuje ze 13,00 zł nie więcej, plus do tego reszta elementów, jeśli sam zrobisz sobie płytki to luz, groszowa sprawa w zasadzie, ale dokładnie nie jestem w stanie określić.
    Teraz ważniejsza sprawa, mianowicie zasilanie. Masz do wyboru albo dwa transformatory po 150W 2x24V albo jeden 250W 2x24V. W przypadku dwóch traf, musisz zrobić dwa zasilacze symetryczne... czyli mostek prostowniczy i jakieś elektrolity, myśle że 2x47,000 uF powinno wystarczyć. Przy jednym transformatorze 250W wyjdzie taniej, bo potrzebujesz tylko jeden zasilacz.
    Trafo 150W kosztuje koło 60,00 złotych, czyli przy pierwszym założeniu 120 zł na trafka. Natomiast 250W nie powinno kosztować więcej niż 100 zł

Pozdrawiam
    pol102
    Witam!
    Czyli jutro ide po TDA 7294 :] Ale co z resztą? Potrzebowałbym jeszcze jakiś całkiem dobry schemat, a płytkę przy odrobinie szczęścia zrobię sam, no chyba że ktoś ma gotową lub po prostu mi pomorze
    pol102
    Wytrawić płytke to nie problem, bo już kilka zrobiłem i wytrawiłem. Tylko jeżeli dobrze rozumiem jeżeli ja chce mieć stereofoniczny to musze 2 takie złożyć? Bo mógłbym zadowolić się monofonicznym w ostateczności, pod warunkiem że jego budowa będzie dużo tańsza niż stereofonicznego. Bo nie wiem czy dobrze myśle ale jak dwie takie końcówki to dwa trafa? czy to jest jakoś inaczej?
    Bo odnośnie zasilania znalazłem takie coś
    Błażej
    Od razu ci powiem, że 150 zł to mało. Już same trafo/trafa będą tyle kosztować. Do tego końcówki mocy, pewnie zespół przełączanych wejść, blok obróbki sygnału (regulacje), jakieś zabezpieczenie, zasilacz, obudowa. Trochę się tego uzbiera.
    Jeśli, jak piszesz, jesteś zielony, to eksperymentowanie od razu z tak dużymi wzmacniaczami może się okazać wyrzuceniem pieniędzy. Zacznij od czegoś mniejszego.
    Zajrzyj do działu:
    http://www.elektroda.net/audio/index.html
    Znajdziesz tm wiele opracowanych "klocków", które będziesz mógł połączyć w sensowną całość. Zajrzyj też do działu DYI. Jest tam zaprezentowane kilka konstrukcji wzmacniaczy (w tym sterowane przez procesor).
    Możesz też kupić zestawy typu kit i z nich złożyć kompletny wzmacniacz.
    Możesz też kupić jakiś uszkodzony wzmacniacz i postarać się go naprawić. Polecam naszą Diorę. Są to wzmacniacze o dobrym brzmieniu i dobrze opracowane.
    pol102
    dobra maxymalne koszta mogą być większe byleby tylko nie przekroczyły 300zł a trafa może gdzieś znajde(obok mam szrot), obudowa też nie stanowi problemu bo już ją mam. Kity mnie nie bawią.
    Błażej
    To szukaj chłopie. Sieć jest pełna schematów. Są kompletne opracowania w gazetach dla elektroników.
    Owocnych poszukiwań! I zaprezentuj potem dzieło w DYI.
  • Helpful post
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Jest to końcówka mocy i ma czułość około 1V. Co chcesz podłączyć pod wzmacniacz?. Być może wystarczy zrobić prosty mikser na wzmacniaczach operacyjnych, ale nie musisz robić wszystkiego naraz.
    pol102
    Chciałbym podpiąć do niego komputer.
  • Helpful post
    Dar.El
    Level 40  
    Komputer potrafi wysterować słuchawki, więc na pewno też uda mu się to ze wzmacniaczem. Nie musisz robić przedwzmacniacza, barwę tonu i inne efekty masz już z komputera. Jak by zabrakło trochę sygnału to można powiększyć rezystory w sprzężeniu zwrotnym wzmacniacza.
    pol102
    a wskaźnik wysterowania można w to wszystko wmieszać? Jeżeli tak to jaki analogowy(wskaźnik wychyłowy) czy cyfrowy na diodach LED??
    Dar.El
    Level 40  
    Jaki ci się podoba, to ty będziesz na niego patrzył.
    pol102
    a mam do was prośbe. Wyłóżcie mi jak jeleniowi łopatą jak mam to zasilić, bo ni w ząb nie wiem o co chodzi z tymi mostkami kondensatorami i trafami. Ogólnie o zasilaniu układów poje pojęcie jest równe 0
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Transformator musi mieć dwa uzwojenia wtórne które łączysz szeregowo, czyli na końcach tak połączonych uzwojeń miernik pokaże 2x więcej napięcia. Wyprowadzenia połączone ze sobą będą podłączone do masy. Mostek prostowniczy łączysz z wyprowadzeniami trafa a + mostka czyli dwie katody razem do + kondensatorów a - mostka czyli dwie anody do - kondensatorów. Wszystkie drugie wyprowadzenie tych kondensatorów łączysz do masy. Zaraz zamieszczę schemat i jeśli czegoś nie rozumiesz to pytaj bardziej szczegółowo.

Wzmacniacz stereofoniczny od podstaw. Rady, wzory płytek, schematy.
    pol102
    Witam!
    Jestem ci niezmiernie wdzięczny... Tak, teraz to rozumiem.
    P.S. Gdzie mogę zamówić takie trafo żeby pasowało do zasilenia tego kitu? (tak żeby było tanio i dobrze)
    Dar.El
    Level 40  
    Nie dopatrzyłem się na jakim obciążeni ma ten wzmacniacz działać. Czy 4Ω czy 8Ω, bo od tego zależy napięcie wtórne trafa. Dla 4Ω trafo 2x24V a dla 8Ω 2x28V. Lepiej na 4Ω robić bo wzmacniacz powyżej +-34V pali się od zwarcia na wyjściu. Moc trafa minimum 250W a kupić można na allegro i w wielu innych sklepach. Nie kupowałem więc nie mogę doradzić.
    pol102
    Faktycznie zapomniałem o obciążeniu - na razie 8Ω ale niedługo przerzucam się na 4Ω.
    Swoją drogą czemu stosuje się filtrowanie kondensatorami o tak dużej pojemności łącznej// tak jak czytam i oglądam DIY to zawsze jest ponad 10000µF?
    Dar.El
    Level 40  
    Duża ilość pojemności potrzebna jest do zmagazynowania energii. Kondensatory są doładowywane tylko w szczytach sinusoidy a potem przez 8-9ms oddają energię do wzmacniacza. Przy małych kondensatorach, spadek napięcia jest tak duży, w czasie tych 8ms, że moc wzmacniacza spada drastycznie.
  • Helpful post
    Dar.El
    Level 40  
    Ja bym wziął TST250/004 (2x24V-2x5,2A). Ale już wcześniej napisałem, że nie kupowałem transformatorów a czytałem że do audio są robione trochę solidniej.
    pol102
    Tylko co znaczy trochę solidniej? To znaczy że mam szukać trafa na zamówinie? Czy to jednak się nada?
    Dar.El
    Level 40  
    Do audio są zalewane żeby ich nie było słychać, ale i zwykłe toroidalne raczej nie słychać. Jeszcze czytałem że są nawijane grubszym drutem, ale i cena pewnie jest grubsza. Jeżeli nie będziesz używał przesterowanej mocy to nie powinno być problemów na zwykłym.
    Błażej
    Grubszy drut nie wynika z zastosowania audio, a mocy, którą ma dostarczyć trafo, co jest związane z prądami płynącymi w uzwojeniach.
    Trafo polecam toroidalne, bo przy danej mocy jest mniejsze od "tradycyjnego". Możesz zastosować jedno trafo z kilkoma uzwojeniami lub połączyć dwa trafa. Tylko muszą one mieć te same parametry, by nie obciążać któregoś nadmiernie. Generalnie zasilacz jest jednym z droższych elementów wzmacniacza i czasem on określa, co będzie zamontowane dalej.
    Kup więc jakoś taniej trafo, a końcówkę mocy dobierz do niego. Powinno wynieść taniej.
    Zresztą moc 100W, o której piszesz na początku, jest dość spora. I nie ucierpisz jak ulegnie ona ograniczeniu, a ty postawisz na jakość dźwięku.
    pol102
    Dobra na razie przerwa w pytaniach, odezwe się jak dostane paczke z kitem