Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oblicz rezystancję żarówki

złoty 02 Nov 2006 08:14 8999 30
    złoty
    User under supervision
    Oblicz rezystancję żarówki o mocy P = 75[W] jeżeli napięcie zasilające tę żarówkę wynosi 120[V] . Ile energii zużyje ta żarówka w ciągu miesiąca jeżeli przeciętny czas jej wykorzystania wynosi 80 godzin .
    ed-ek
    Level 34  
    Nie znasz podstawowych wzorów:
    P=U^2/R; stąd liczysz R;
    W=P*t;W->energia;t->czas;W[Wh]->watogodziny;

P=U*I;stąd liczysz I [A];

G=1/R;G-> konduktancja [S] - siemens;
    eP
    Level 27  
    Czuje ze za takie zadania to mozesz dostac bana.
    Bo w koncu forum nie jest od tego by na nim pytac ile to jest 7 razy 8 albo 75 razy 80.
    Czy w tych zadaniach chodzi Ci o sam wynik tzn. sprawdzenie czy dobrze wyliczyles czy tez nie rozumiesz takich pojec jak moc czy energia i nie wiesz zupelnie co poczac z tymi danymi ?

Bo w takim ostatnim przypadku to powinno byc wydzielone chyba jakies osobne subforum na tego typu zadania i wyjasnienia.
    złoty
    User under supervision
    Kolego a mógłbyś to zadanie rozwiązać bardzo bym prosił bo ja jestem początkującym i nie wiem ja się za to zabrać te wzory zabardzo mi nie mówią z góry dzięki
    eP
    Level 27  
    ed-ek wrote:
    Nie znasz podstawowych wzorów:
    P=U^2/R; stąd liczysz R;
    W=P*t;W->energia;t->czas;W[Wh]->watogodziny;

Autor raczej wyglada na takiego ktory nie zna po prostu sensu takich terminow jak moc czy energia. Wiec podawanie w tym przypadku wzorow jest bezcelowe.
    Najpierw to on powinien sie wykazac jakas odrobina odwagi i sam cos zaproponowac wraz z uzasadnieniem ktore w danej chwili wydaje mu sie sluszne.
    Wtedy jest sens operowac wzorami i wyprowadzac delikwenta z ewentualnego blednego rozumowania.
    Jezeli natomiast absolutnie nic nie ma on do zaproponowania w celu rozwiazania tego typu zadan, to podawanie mu jakichkolwiek wzorow jest bezcelowe bo w dalszym ciagu on nie bedzie nic ale to absolutnie nic z tego rozumial.
    Po co mialby wiec "rozwiazywac" a w zasadzie malpowac cos czego zupelnie nie rozumie ?

Dodano po 8 [minuty]:

złoty wrote:
    Kolego a mógłbyś to zadanie rozwiązać bardzo bym prosił bo ja jestem początkującym i nie wiem ja się za to zabrać te wzory zabardzo mi nie mówią z góry dzięki

Wlasnie o tym napisalem do Kolegi ktory usilowal Ci pomoc.
    Lepiej napisz do ktorej klasy chodzisz i po co Ci te zadania ?
    Jezeli chodzisz przykladowo do 4 czy 5 klasy i probujesz nadprogramowo poznawac podstawy elektrotechniki to moze lepiej odloz to jednak o rok czy o dwa.
    Jezeli natomiast jestes juz w gimnazjum to jezeli chcesz uzyskac pomoc powinienes sie wykazac wlasna inicjatywa i przynajmniej okreslic co rozumiesz z podstawowych terminow jakimi sie operuje w tego typu zadaniach.
    Inaczej jakiekolwiek przedstawienie rozwiazania nie powie Ci nic wiecej niz owe wzory powyzej.

pozdrawiam
    Arnold_S.
    Level 26  
    Autor tematu jawnie "pali głupa". To się skończy BAN-em. :)

Apeluję o nie udzielanie pomocy leniowi, który nie umie sam podstawić danych do książkowego wzoru!
    To potrafią dzieci w podstawówce.
    złoty
    User under supervision
    Kolego Arnoldzie ty się tak nie żądź bo że ty umiesz te zadania robić to nie znaczy że każdy ma umieć i pozatym to forum jest po to by się od innych czegoś dowiedzieć a jak tobie coś nie pasi to nikt ci nie kazuje pisać

Dodano po 1 [minuty]:

i pozatym jak by w książce były wzory to bym nie pytał o rozwiązania
    jdjan1
    Level 26  
    Witam!
    Quote:

A z jakich książek Kolega korzysta? Proszę podać autora i tytuł.

Jan
    złoty
    User under supervision
    Kolego różnego rodzaju książki lecz najczęśćiej z gazet o elektronice
    Tdv
    Level 34  
    złoty wrote:
    Kolego Arnoldzie ty się tak nie żądź bo że ty umiesz te zadania robić to nie znaczy że każdy ma umieć i pozatym to forum jest po to by się od innych czegoś dowiedzieć a jak tobie coś nie pasi to nikt ci nie kazuje pisać

Dodano po 1 [minuty]:

złoty wrote:
    Kolego różnego rodzaju książki lecz najczęśćiej z gazet o elektronice

To zamiast różnego rodzaju książek (a ile jest rodzajów książek?), weź może książki do elektrotechniki, tam znajdziesz wzory. Jeszcze nie widziałem książki z podstaw elektrotechniki, żeby w niej nie było wzorów...
    Z czystego lenistwa pewnie nawet nie wyciągnąłeś ręki po książkę, skoro nawet nie jesteś w stanie podać żadnego tytułu czy autora.

A tak przy okazji to sięgnij jeszcze do jednej książki: słownika ortograficznego.
    jdjan1
    Level 26  
    Quote:
    ...różnego rodzaju książki...

Czyli nadal odpowiedzi BRAK!

Jan

Widzę, że Kolega Tdv był szybszy.
    krzychol66
    Level 24  
    złoty wrote:
    Oblicz rezystancję żarówki o mocy P = 75[W] jeżeli napięcie zasilające tę żarówkę wynosi 120[V] . Ile energii zużyje ta żarówka w ciągu miesiąca jeżeli przeciętny czas jej wykorzystania wynosi 80 godzin .

Pozwólcie, że skomplikuję nieco to zadanie:
    Oblicz rezystancję żarówki głównego szeregu o mocy Pn = 75[W] i napięciu znamionowym Un=230V, jeżeli napięcie zasilające tę żarówkę wynosi 120[V] . Ile energii zużyje ta żarówka w ciągu miesiąca jeżeli przeciętny czas jej wykorzystania wynosi 80 godzin

Kto się podejmie ? ;)
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    krzychol66 wrote:

[ ... ]
    Pozwólcie, że skomplikuję nieco to zadanie:
    Oblicz rezystancję żarówki głównego szeregu o mocy Pn = 75[W] i napięciu znamionowym Un=230[V], jeżeli napięcie zasilające tę żarówkę wynosi 120[V] . Ile energii zużyje ta żarówka w ciągu miesiąca jeżeli przeciętny czas jej wykorzystania wynosi 80 godzin

Kto się podejmie ? ;)

ja, jednak pod jedynym warunkiem: proszę mi najpierw rzeczoną żarówkę przysłać do zbadania .... :D
    potem to już żaden problem.

A tak na poważnie; żarówka z włóknem wolframowym jest rezystorem nieliniowym prądu stałego o rezystancji zależnej od temperatury włókna, a ta zależy od wartości skutecznej przyłożonego do tej żarówki napięcia.
    Wobec powyższego, nie można stosować Prawa Ohma w postaci takiej jak dla rezystorów liniowych, czyli dokonać ekstrapolacji rezystancji tej żarówki z jej danych znamionowych (230V, 75 W) na inne, tu na 120V.
    Z ogólnie znanych charakterystyk prądowo - napięciowych takiej żarówki wynika, iż dla napięcia niższego od znamionowego jej rezystancja statyczna;
    Rst = U/I będzie mniejsza od rezystancji wyliczonej z jej parametrów przy napięciu znamionowym, tu z
    Rstn = Un²/Pn =230²V²/75W =705Ω

Pozdrawiam
    eP
    Level 27  
    Podaj jeszcze Kolego typ zarowki.
    Przykladowo zarowka wykonana na LED-ach i zaprojektowana na napiecie 230V moglaby wogole nie pracowac przy napieciu 120V, szczegolnie gdyby byla zaprojektowana do zasilania napieciem przemiennym.

A jezeli to jest zarowka z zarnikiem wolframowym to warto by jeszcze znac charakterystyke temperaturowa tego zarnika oraz rezystancje termiczna doprowadzen poniewaz bedzie to mialo wplyw na temperature oraz rezystancje zarnika.
    krzychol66
    Level 24  
    Oczywiście, że odbiornik nieliniowy, że nie można stosować wprost prawa Ohma...
    W tym zakresie popsułeś mi zabawę, bo byłem ciekawy, czy się znajdzie jakiś leszcz, który taką drogę zastosuje.
    Tym niemniej, zadanie da się rozwiązać teoretycznie. Istnieją bowiem wzory na zależność mocy żarówki od napięcia zasilającego. Nie pamiętam, musiałbym zajrzeć do książek - np. Masny, Teresiak "Przemiany energii elektrycznej".

Dodano po 1 [minuty]:

eP wrote:

Podałem. Żarówka głównego szeregu 75W/230V.
    Czyli włókno wolframowe, gazowana, standardowa bańka, cokół E27 ;)
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    Kolego :arrow: krzychol66, wzory wzorami, a rzeczywista charakterystyka prądowo - napięciowa danego egzemplarza żarówki to inna bajka. Wystarczy inna temperatura pomieszczenia i inna wilgotność, by można byłoby (przy odpowiednio czułym instrumentarium) dopatrzeć się zmian w owej charakterystyce.

Teraz słowo podsumowania; wygonił bym autorów tego typu zadań do czynności zgoła innych, od tych które chcą wykonywać, skoro są to zadania (tak mniemam) ze Szkoły Średniej.
    W taki sposób dają obraz swego dyletanctwa i chyba głupoty ... ale lata "doboru negatywnego" do zawodu nauczyciela robią swoje... :cry:

Pozdrawiam
    eP
    Level 27  
    krzychol66 wrote:

...
    eP wrote:

Skoro tak twierdzisz Kolego to podaj łaski swojej źródło które wiąże ściśle szereg główny z określonym typem żarnika, medium i rodzajem i wielkością bańki.
    Ja znalazłem jedynie iż szereg główny określa jedynie moce zarówek.
    Choć oczywiście nie wykluczam tego iż mogę się mylić w tym względzie.

Jeżeli szereg główny definiuje powyższe to powinien precyzować również rezystancje termiczne żarnik-bańka, oraz temperaturę robocza żarnika przy napięciu nominalnym. Bez tego trudno by bylo wyliczyć zmianę temperatury żarnika przy zasilaniu niższym napięciem i określić punkt pracy żarówki na jej charakterystyce temperaturowej.

pozdrawiam
    krzychol66
    Level 24  
    Quarz wrote:
    Witam,
    Kolego :arrow: krzychol66, wzory wzorami, a rzeczywista charakterystyka prądowo - napięciowa danego egzemplarza żarówki to inna bajka. Wystarczy inna temperatura pomieszczenia i inna wilgotność, by można byłoby (przy odpowiednio czułym instrumentarium) dopatrzeć się zmian w owej charakterystyce.
    Oczywiście. Wszystko ma znaczenie - i temperatura otoczenia i wilgotność (chociaż ta akurat niezbyt duże) i warunki chłodzenia.
    Największe jednak znaczenie ma rozrzut parametrów produkcyjnych (do 20%). I tak naprawdę nikogo przy żarówkach nie obchodzi, jaka jest zależność rezystancji od napięcia. Bardziej interesujące jest przynajmniej zgrubne oszacowanie zależności mocy, sprawności i statystycznej trwałości żarówek od napięcia zasilającego.
    Quote:

Teraz słowo podsumowania; wygonił bym autorów tego typu zadań do czynności zgoła innych, od tych które chcą wykonywać, skoro są to zadania (tak mniemam) ze Szkoły Średniej.
    Tytułem wyjaśnienia:
    "Moje" zadanie jest moje i tylko moje ;)
    Nie zamierzam go wkładać do żadnego zbioru zadań, a zwłaszcza do zbioru zadań z zakresu szkoły średniej.
    A tak swoją drogą spodobały mi się podejrzane w podręczniku syna (2 kl. SP) zadania z matematyki "z wężykiem". Typu "Janek ma 98 cm, a Kasia 36 kg. Kto jest wyższy?"
    Czasami warto pogimnastykowac umysł i zobaczyć coś więcej, niż proste podstawienie 2 liczb do wzoru...
    Pozdrawiam

Dodano po 27 [minuty]:

eP wrote:
    krzychol66 wrote:

Skoro tak twierdzisz Kolego to podaj łaski swojej źródło które wiąże ściśle szereg główny z określonym typem żarnika, medium i rodzajem i wielkością bańki.
    Najpierw podaj z łaski swojej źródło, które pozwala nazwać lampę zbudowaną z diod LED żarówką ;)
    A cała reszta jest za Masnym Teresiakiem "Przemiany energii elektrycznej".
    Żarówka jako taka jest lampą z żarnikiem. W grę wchodzi tylko żarnik wolframowy (bo np. węglowy skończył się z Edisonem).
    Żarówka głównego szeregu ma standardową bańkę, cokół E27 dla mocy ≤ 200W, przeciętną trwałość 1000h przy Un.
    Wszystkie żarówki gł. szer. o mocy > 40 W są żarówkami gazowanymi, bo innych się nie produkuje. Próżniowe są wszystkie 25W i część 40 W.
    Żarówki o przedłużonej trwałości (do 5000h), o nietypowej bańce (zmniejszona, świecowa, reflektorowa itd.), nietypowym cokole (np. E14), bądź wypełnieniu (halogen) są żarówkami nietypowymi i przy ich charakterystyce podaje się cechę, która różni ich od żarówek głównego szeregu.
    Quote:

Jeżeli szereg główny definiuje powyższe to powinien precyzować również rezystancje termiczne żarnik-bańka, oraz temperaturę robocza żarnika przy napięciu nominalnym. Bez tego trudno by bylo wyliczyć zmianę temperatury żarnika przy zasilaniu niższym napięciem i określić punkt pracy żarówki na jej charakterystyce temperaturowej.

pozdrawiam

Temperatura robocza żarnika wynika pośrednio z trwałości znamionowej żarówki. Która jest podana (1000h).
    eP
    Level 27  
    krzychol66 wrote:

...
    eP wrote:
    krzychol66 wrote:

Najpierw podaj z łaski swojej źródło, które pozwala nazwać lampę zbudowaną z diod LED żarówką ;)

To samo źródło które pozwala nazywać świetlówkę kompaktową żarówką energooszczedną przez analogię :D

krzychol66 wrote:

A cała reszta jest za Masnym Teresiakiem "Przemiany energii elektrycznej".
    Żarówka jako taka jest lampą z żarnikiem. W grę wchodzi tylko żarnik wolframowy (bo np. węglowy skończył się z Edisonem).
    Żarówka głównego szeregu ma standardową bańkę, cokół E27 dla mocy ≤ 200W, przeciętną trwałość 1000h przy Un.
    Wszystkie żarówki gł. szer. o mocy > 40 W są żarówkami gazowanymi, bo innych się nie produkuje. Próżniowe są wszystkie 25W i część 40 W.
    Żarówki o przedłużonej trwałości (do 5000h), o nietypowej bańce (zmniejszona, świecowa, reflektorowa itd.), nietypowym cokole (np. E14), bądź wypełnieniu (halogen) są żarówkami nietypowymi i przy ich charakterystyce podaje się cechę, która różni ich od żarówek głównego szeregu.

W dalszym ciągu nie podałeś żadnego źródła Kolego. Gdzie jest napisane że żarówka o mocy 60W i cokole E14 nie należy z definicji do szeregu głównego ???
    Ona też ma podaną trwałość 1000h.

I co z tego ? Jak przeliczyć tą trwałość na temperaturę pracy żarnika ?

krzychol66 wrote:

Quote:

pozdrawiam

Temperatura robocza żarnika wynika pośrednio z trwałości znamionowej żarówki. Która jest podana (1000h).

Ale tylko pośrednio niestety, ponieważ w praktyce decyduje tu również czystość wypełnienia oraz rezystancja termiczna wypelnienia .
    Proszę podać normę która definiuje takie parametry dla żarówki szeregu głównego.
    Nie interesują mnie tu wewnętrzne specyfikacje danego producenta, ale ogólna norma której musieliby przestrzegać wszyscy producenci żarówek szeregu głównego.

Bez tego trudno będzie precyzyjnie określić punkt pracy żarówki zasilanej napięciem o niestandardowej wielkości i pobieraną przez nią moc w tym punkcie.
    krzychol66
    Level 24  
    eP wrote:
    W dalszym ciągu nie podałeś żadnego źródła Kolego.

Ile razy można podawać?
    Masny, Teresiak. Przemiany energii elektrycznej, WNT, Warszawa 1985
    Czego chcesz jeszcze?
    [/quote]
    eP
    Level 27  
    krzychol66 wrote:
    eP wrote:
    W dalszym ciągu nie podałeś żadnego źródła Kolego.

Ile razy można podawać?
    Masny, Teresiak. Przemiany energii elektrycznej, WNT, Warszawa 1987
    Czego chcesz jeszcze?
    [/quote]

Wybacz Kolego ale nie domyslilem sie ze ta ksiazka zawiera jakies ustalenia normatywne w tym wzgledzie.
    Jezeli autorzy podaja tam taka definicje szeregu głownego to zapewne powinni podac takze zrodło z którego czerpia swa wiedze w tym zakresie i o takie zrodlo mnie chodzilo.
    Chyba ze to wlasnie owi autorzy sa takze tworcami pojecia szeregu glownego i po raz pierwszy opublikowali to pojecie w owej ksiedze.

pozdrawiam

ps. A tak nawiasem mowiac to moglby Kolega sam rozwiazac postawione przez siebie zadanie dysponujac tak szczegolowymi normami jakie musza spelniac zarowki szeregu glownego zawartymi w tej pozycji.
    Obliczenia nie powinny chyba byc bardzo skomplikowane - potrzebne dane mozna chyba odczytac z charakterystyk opublikowanych przez autorow ?
    krzychol66
    Level 24  
    eP wrote:
    ps. A tak nawiasem mowiac to moglby Kolega sam rozwiazac postawione przez siebie zadanie dysponujac tak szczegolowymi normami jakie musza spelniac zarowki szeregu glownego zawartymi w tej pozycji.
    Obliczenia nie powinny chyba byc bardzo skomplikowane - potrzebne dane mozna chyba odczytac z charakterystyk opublikowanych przez autorow ?

Nie są bardzo skomplikowane. Wzory podane przez autorów uzależniają liniowo moc żarówki od którejś-tam potęgi napięcia. Nie podam Ci na pamięć, której, a książki nie mam pod ręką.
    Co do samego "głównego szeregu", to być może rzeczywiście część definicji pochodzi od autorów i została użyta na potrzeby publikacji. Nie mam wystarczającej wiedzy z zakresu techniki świetlnej, żeby to zweryfikować. Nie mam dostępu do norm.
    Wiadomo, że do standardowych parametrów żarówek należy nie tylko moc i napięcie, ale także strumień świetlny i trwałość.
    Podana przez Ciebie jako przykład żarówka E14 60W/230V/1000h będzie dawała na pewno mniejszy strumień świetlny, niż odpowiadająca jej żarówka E27 60W/230V/1000h o standardowej bańce. Dlaczego? Ano, dlatego, że żarówka z cokołem E14 będzie miała mniejszą bańkę, a więc żarnik będzie silniej chłodzony.
    eP
    Level 27  
    krzychol66 wrote:

...
    Podana przez Ciebie jako przykład żarówka E14 60W/230V/1000h będzie dawała na pewno mniejszy strumień świetlny, niż odpowiadająca jej żarówka E27 60W/230V/1000h o standardowej bańce. Dlaczego? Ano, dlatego, że żarówka z cokołem E14 będzie miała mniejszą bańkę, a więc żarnik będzie silniej chłodzony.

A tego to ja bym nie byl taki pewien.
    Na pudelku od tej zarowki mam napisane 660 Lumen 60 Watt
    Moze tego typu zarowki sa wykonywane jako prozniowe ? Na temat dlugosci fali swiatla i szerokosci spektrum - albo temperatury barwy z jaka ona swieci na pudelku oczywiscie nic nie mam.
    Choc ze wzgledu na powszechnosc tego typu zarowek i ich parametry - odpowiadajace zarowkom z gwintem E27 to bym sie nie domyslil ze ta moja 60-tka nie nalezy do szeregu glownego.
    Ciekawe jak sytuacja bedzie sie miala za kilka lat gdy oswietlenie na LED-ach sie upowszechni i zarowki z zarnikiem przejda do lamusa ?
    Wydajnosc oswietlenia LED-ami moze przekroczyc 100 lm/W. Im drozsza bedzie energia tym szybciej stosowanie tego typu oswietlenia stanie sie ekonomicznie uzasadnione.
    krzychol66
    Level 24  
    eP wrote:

A tego to ja bym nie byl taki pewien.
    Na pudelku od tej zarowki mam napisane 660 Lumen 60 Watt

Nie mam tego z czym porównać. Pamiętam jednak, że kiedyś z ciekawości w supermarkecie porównywałem parametry deklarowane różnych żarówek. Odejście od standardowej bańki zazwyczaj oznaczało utratę 5-20% strumienia świetlnego.
    bartek3579
    Level 17  
    widze ze temat fajnie sie rozkreca. kolega zloty napisal banalne zadanie z fizyki (ja takie mialem w 2 klsie gim jak nie w 1), a wy troszeke zaczynacie je koplikowac jak by on gimnazium mil juz dawno za soba (a nie wiem czy nawet on przejdzie przez to gim z takim zapalem do nauki)
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    bartek3579 wrote:
    widze ze temat fajnie sie rozkreca. kolega zloty napisal banalne zadanie z fizyki (ja takie mialem w 2 klsie gim jak nie w 1), a wy troszeke zaczynacie je koplikowac

Kolego :arrow: bartek3579 to zadanie nie jest wcale tak banalne, jak by to mogłoby wydawać się i z wiedzą gimnazjalisty jest ono nie do rozwiązania tak, by dało prawdziwe wyniki ... :cry:
    Dlatego też, każdy kto choć ma jako takie pojęcie o tym problemie, to nie próbował tego zadania tu rozwiązać.

Przebieg dyskusji w tym temacie jest, moim zdaniem, pouczającym dla wszystkich czytelników tego tematu ... :D

Pozdrawiam
    bartek3579
    Level 17  
    Niedawno skonczylem gim i wiem ze tam takie zadania dawali i mozna tez zobaczyc po postach zlotego jakie on jeszcze tematy zakladal. Po tym co tam zobaczylem moge wnioskowac tylko ze to sa zadania z gimn. Wiec mu raczej nie chodzi o takie interpretowanie tresci zadania tylko o proszte obliczenia z prawa ohma i wzorow na moc.
    Arnold_S.
    Level 26  
    krzychol66 wrote:
    [...]Wzory podane przez autorów uzależniają liniowo moc żarówki od którejś-tam potęgi napięcia.[...]

Jeżeli od "którejś tam" potęgi(różnej od 1), to nie jest to już zależność liniowa.
    krzychol66
    Level 24  
    bartek3579 wrote:
    Niedawno skonczylem gim i wiem ze tam takie zadania dawali i mozna tez zobaczyc po postach zlotego jakie on jeszcze tematy zakladal. Po tym co tam zobaczylem moge wnioskowac tylko ze to sa zadania z gimn. Wiec mu raczej nie chodzi o takie interpretowanie tresci zadania tylko o proszte obliczenia z prawa ohma i wzorow na moc.

Tak, ale on takie "proste rozwiązanie" już otrzymał ;)
    A to, co my tu teraz robimy, to takie luźne "wariacje na temat"... ;)
    Wracając do mojej wersji zadanka.
    Możnaby do niego podejśc w sposób następujący:
    (P/Pn)=(U/Un)**1.6
    Stąd P=26,5W
    Ponieważ P= (U**2)/R , więc
    R = (U**2)/P = 543 Ω
    I byłoby pięknie, gdyby nie to, że wzór wyjściowy jest słuszny w przybliżeniu dla U= Un±10%.
    A ponieważ znaleźliśmy się dość daleko za tym obszarem, to pozostaje nam oddać żarówkę do laboratorium Quarza ;)

Wszystkich serdecznie pozdrawiam