Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zadanie z prądu stałego -

02 Lis 2006 10:06 5344 12
  • Poziom 18  
    Witam ponizej jest całe zadanie. Potrzebuje aby ktoś obliczył ( wyznaczył macierz) potrzebna do obliczenia prądów I0, I1, I3. Pozdrawiam .
  • Poziom 38  
    Było wałkowane jakiś tydzień temu, 3 dni temu, 5 dni temu, 9 dni temu...

UŻYJ SZUKAJ!

Podpowiedź keyword: zamiana trójkąta w gwiazdę.
  • Poziom 18  
    Balu prosilem o konkretne rozw zadania. Funkcji szukaj potrafie użyć. Chcę aby ktoś je rozwiązał i chce porównać ze swoim rozwiązaniem.
  • Poziom 19  
    to podaj nam wpierw swoje rozwiazanie a potem my pomozemy :]
  • Poziom 12  
    Na schemacie brakuje węzełków, może się czepiam, ale za moich czasów delikwent za taki rysunek dostawał "pałę" ;)

Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Czepiasz się.
    I0=3A
    I1=6A
    i3=3A
  • Poziom 43  
    Witam,
    ode mnie możesz otrzymać tylko podpowiedź... :D
    Jak wynika ze schematu, przedstawiony obwód można rozwiązać Metodą Klasyczną, czyli Praw Kirchhoffa,
    ale najpierw policzmy istotne parametry topologiczne tego obwodu.
    Mamy tu: węzłów w =4 i gałęzi g =6.
    Wobec tego, ogólnie nieznanych jest tyle prądów gałęziowch g ile jest gałęzi i tyle też należy ułożyć niezależnych równań:
    r = g
    Na pierwsze Prawo Kirchhoffa możemy ułożyć:
    w - 1 (równanie dla ostatniego węzła możemy otrzymać z kombinacji liniowej poprzednich równań, więc nie jest to równanie niezależne),
    wobec tego na drugie Prawo Kirchhoffa należy ułożyć pozostałe o równań:
    o = g - (w - 1)
    Można jednak równania wynikające z drugiego Prawa Kirchhoffa wstawić wstępnie do równań na pierwsze prawo Kirchhoffa,
    poprzez wyrażenie prądu gałęziowego przez parametry danej gałęzi i różnicę potencjałów pomiędzy węzłami danej gałęzi.
    W ten sposób dochodzimy do Metody Potencjałów Węzłowych - MPW, gdzie należy rozwiązać układ rw równań:
    rw = w - 1, czyli dla tego obwodu; rw =4-1=3.
    Podobnie można równania z pierwszego Prawa Kirchhoffa wstawić odpowiednio, by zredukować ilość niewiadomych,
    do równań wynikających z drugiego Prawa Kirchhoffa.
    W tym przypadku dochodzimy do Metody Prądów Oczkowych - MPO, gdzie należy ułożyć i rozwiązać układ ro równań:
    ro = o = g - (w - 1), czyli dla tego obwodu; ro=6-(4-1)=3.
    Dla MPO, należy dopowiedzieć, iż dobór topologii ilości oczek o jakie należy obrać w analizowanym obwodzie nie może być przypadkowym
    i musi spełniać następujące kryterium:
    - każde oczko musi mieć gałąź własną, czyli taką gałąź oczka, która jest częścią składową tylko tego jedynego oczka.
    Kryterium powyższe (co przypominam, obowiązuje ono również dla równań wynikających z drugiego Prawa Kirchhoffa) jest warunkiem koniecznym, by napisane równania były równaniami niezależnymi.

Jak widać, dla obu metod należy ułożyć i rozwiązać układ równań trzeciego stopnia.
    Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż poszukiwana jest tylko część prądów gałęziowych obwodu oraz to, że w MPO dostajemy jako wynik rozwiązania układu równań właśnie prądy (oczkowe), to w tym przypadku ta Metoda szybciej doprowadzi do celu.
    Można, oczywiście, zastosować i inne sposoby rozwiązania tego obwodu, np. poprzez "zwijanie", ponieważ w obwodzie jest jedno tylko wymuszenie i po znalezieniu rezystancji zastępczej obwodu, widzianej z zacisków źródła, zastosować Prawo Ohma, ale potem, by znaleźć poszukiwane prądy gałęziowe, należy ponownie obwód "rozwinąć".
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Balu napisał:
    Czepiasz się.
    I0=3A
    I1=6A
    i3=3A

Rzeczywiście dobrze!
    Dodam,że I2=3A;I4=6A;
    Zwróć tylko uwagę na kierunek prądów.
  • Poziom 18  
    czy ten układ będzie dobry.
    Kolego Balu napewno masz dobrze? Jakim sposobem to liczyłeś ?Z moich obliczen wyszło mi że, chyba ze gdzies w znakach sie pomyliłem:
    I0 = 2,5A
    I1 = 5A
    I3 = 2,5A
    pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Gdzieś się pewnie w znakach pomyliłeś:)

Mój mi wyszedł taki sam jak powiedział multisim...więc raczej dobrze:)
  • Poziom 43  
    Witam,
    Kolego :arrow: slawoslaw dla jakiego obwodu jest ten powyższy zapis macierzowy?
    Mniemam, iż nie jest to dla obwodu, którego schemat zamieścił tu autor tego tematu ... :D
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    o panowie przepraszam:P
    zapomnialem dodac ze ta macierz jest dla oczek RO R1 R3 ; R0 R2 R4 ; RW R1 R2 ..:) To chyba tyle..Balu policze jeszcze raz..moze znak gdzies pomylilem
  • Poziom 43  
    Witam,
    slawoslaw napisał:
    o panowie przepraszam:P
    zapomnialem dodac ze ta macierz jest dla oczek RO R1 R3 ; R0 R2 R4 ; RW R1 R2 ..:) To chyba tyle..Balu policze jeszcze raz..moze znak gdzies pomylilem

to chyba jakaś "nowa elektrotechnika teoretyczna" rządzi tym co napisałeś wyżej i w podanym zapisie macierzowym, ponieważ w mojej OET, nic mi nie pasuje ... :cry:
    Pozdrawiam