Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena, jaki rodzaj wybrać? Nazwa złączki? Yagi?

02 Lis 2006 19:00 3278 33
  • Poziom 17  
    Mam kilka pytań odnośnie anteny do sieci bezprzewodowej WLAN:
    - Jaki rodzaj anteny wybrać aby sieć funkcjonowała w calym domu? (Sygnał musi iść w górę, dół).
    -Jak nazywa się złączka nakręcana z pustym bolczykiem wewnątrz(do routera)?
    -Czy antena Yagi spełni moje oczekiwania?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    1. Ta złączka to WTYK RP-SMA
    2. Umieść radyjko na poddaszu i połóż na podłodze niedużą antenę panelową (no chyba że masz strop z dobrego żelbetu to może nie wystarczyć).
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Najpier wyprobuj dołączonę atnenkę dookólną, którą postawisz w miare możliwości w centrum domu.

Jeśli nic z tego nie będzie to kup (ew. zrób-dużo tansze wyjście) bi-quada- antene panelową. Niby jest to antena kierunkowa, ale na tak małym obszarze podwinna działać dobrze.

Generalnie sygnał z tej małej antenki powinien "przebić" 3 ściany LUB 2 stropy.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Więc tak:
    Próbowałem dołączoną antenką wiele razy, przenosiłem urządzenie, ale sygnał był bardzo niski piętro wyżej a przeważnie w ogóle nie dochodził.
    Do pomieszczenia 2 ściany dalej sygnał przeważnie dochodzi jako "dobry" ale różnie to bywa :(
    Potrzebuje bardzo mocną antene dookólną! :D (YAGI???)
    A antenke kierunkową już robiłem, ale było tylko gorzej... ;)
  • Poziom 15  
    Yagi to jedna z lepszych anten KIERUNKOWYCH,
    w żadnym razie nie będzie DOOKÓLNA.
    Jeśli koniecznie chcesz antenę dookólną (chociaż nie uważam że to rozwiąże Twój problem) to kup lub zrób antenę kolinearną lub małą szczelinówkę ze szczelinami z obu stron anteny.
  • Poziom 17  
    Może przedstawie szkic mojego problemu :)
    Sorry za dramatyczną jakość projektu, ale rysowałem na szybko w paincie ;)
    Zastanawiam się też nad montażem Yagi na balustradzie dolnego balkonu...
    Możliwy odbiornik - zależy mi na tym aby tam też łapał internet ;)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Juz koledzy zaznaczyli, o yagi zapomnij w tych warunkach, to antena kierunkowa, jak juz to zastosuj antene panelowa, w takiej lokalizacji nie orientuje sie wogole anten , fale zazwyczaj sa odbite, i zazwyczaj przypadkowe, pozostalo metoda prob i bledow z panelem na najkrotszym kablu, i proby na roznych kanalach: to moze najwiecej dac.
  • Poziom 17  
    trocse napisał:
    Juz koledzy zaznaczyli, o yagi zapomnij w tych warunkach, to antena kierunkowa, jak juz to zastosuj antene panelowa, w takiej lokalizacji nie orientuje sie wogole anten , fale zazwyczaj sa odbite, i zazwyczaj przypadkowe, pozostalo metoda prob i bledow z panelem na najkrotszym kablu, i proby na roznych kanalach: to moze najwiecej dac.

Nie zabardzo rozumiem o co dokładnie chodzi, mógł byś jaśniej?
    Gdzie najlepiej zamontować antene?
  • Poziom 17  
    Coś mi się wydaje, że chyba nie wykonałeś zbyt dokłądnie biquada.... No ale cóż.... proponuje więc jeszcze jedno rozwiązanie...
    -biquad podłączony do routera
    -do stacji również biquad
    ------------------------------
    Jeśli to nie pomoże to w ostateczności antene dookólną z serii Interline Horizon (7 lub 9dBi-7'ka krąży tanio na allegro) Takich anten używa się częśto do hal przemysłowych itp.
  • Poziom 17  
    mariush'ek napisał:
    Coś mi się wydaje, że chyba nie wykonałeś zbyt dokłądnie biquada.... No ale cóż.... proponuje więc jeszcze jedno rozwiązanie...
    -biquad podłączony do routera
    -do stacji również biquad
    ------------------------------
    Jeśli to nie pomoże to w ostateczności antene dookólną z serii Interline Horizon (7 lub 9dBi-7'ka krąży tanio na allegro) Takich anten używa się częśto do hal przemysłowych itp.

Jeżeli chodzi o tą antene "własnej roboty" to może i była dobra, ale nie podłączyłem jej kablem do tego przeznaczonym i zasięg nie był za dobry.
    Sorry, ale jestem początkujący i piszcie troszkę jaśniej ;) o jaką stacje Ci chodzi? Ja antene tylko mogę podłączyć do routera.
    Zobacz na projekt, i powiedz gdzie najlepiej umieścić antene?
    Ile metrów może mieć maksymalnie kabel?
    Rozumiem, że im więcej dBi tym lepiej...?
  • Poziom 17  
    Więc najpierw sprawdź tak:
  • Poziom 17  
    Niezabardzo mam możliwość zamontowania urządzenia na ostatnim piętrze :(
    Antena i urządzenie musi znajdować się na tym piętrze, gdzie narysowałem.
    Ile może mieć maksymalnie przewód? :D
    Tak mogę zamontować panelówke?:
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Tam gdzie masz router tam montuj antene jak juz, kabel najkrotszy jak mozna, i nie potrz na konkretna orientacje anteny tylko metoda prob i bledow az uzyskasz zadowalajacy zasieg.
  • Poziom 17  
    Kabel może mieć 10m?
    Czy im więcej dBi tym lepiej? (ile minimalnie powinna mieć w moim przypadku?)
    Czekam na wyczerpujące odpowiedzi
    Wiecej stracisz na tym kablu niz bys mial to w srodku budynku, parametry anteny nie idzie okreslic do takich warunkow, im bardziej kierunkowa jest antena tym wiekszy ma zysk w danym punkcie, osobiscie rezygnowalbym z tak dlugiego kabla i tak jak juz pisalem postawilbym antene przy samym AP.
  • Poziom 17  
    Antena panelowa, którą chcę kupić ma moc 18dBi, i kabel 10m...
    AP to jest router czy odbiornik(komputer)?
    10 m kabla to spore straty, no ale wola twoja :), Ap jest wbudowany w router .
  • Poziom 17  
    Doradź mi co robić bo już się troche pogubiłem, a zależy mi na tym poprostu aby sieć łapała w domu i poza nim :)
  • Poziom 17  
    Możesz pokazać link do tej anteny " 18dBi" panelowej?
    Fale radiowe możesz bez problemu stosować gdy jest zachowana strefa frensela (czyt. widoczność optyczna).
    W Twoim wypadku to jest niemożliwe, więc znakomita cześć sygnału będzie się odbijać od ścian, a cześć przechodzić. Musisz doświadczalnie to ustawić...

PS. Jeśli to pasmo to 2,4 to anteny panelowe o zysku 18dBi jeszcze nie spotkałem...
  • Poziom 17  
    Na PW prześlę Ci link do tej antenki.
    Jest ona na 2400 - 2500 Mhz, czyli 2,4GHz :)
  • Poziom 22  
    A wez sobie walnij taką omni za oknem i bedziesz miał sygnał w domu jak i poza nim. Nie wiem dlaczego ma niedziałac na stand. ant. przez 1 gora 2 sciany. Zwroc uwage tez na to ze net po wifi to nie tylko odbieranie ale i wysyłanie tak wiec nie wystarczy zwiekszac ant. przy routerze, pasowałoby takze przy kompach.:|
  • Poziom 17  
    MaxFm napisał:
    A wez sobie walnij taką omni za oknem i bedziesz miał sygnał w domu jak i poza nim. Nie wiem dlaczego ma niedziałac na stand. ant. przez 1 gora 2 sciany. Zwroc uwage tez na to ze net po wifi to nie tylko odbieranie ale i wysyłanie tak wiec nie wystarczy zwiekszac ant. przy routerze, pasowałoby takze przy kompach.:|

A co powiesz na to że w laptopie mam wbudowaną karte wifi i nie mam antenki, a lepiej odbiera niż komputer piętro wyżej (na schemacie) :D
    Ja już nie wiem co robić :( Chyba kupie taką dookólną i będę miał zasięg wszędzie... :wink:
  • Poziom 22  
    Na lapie masz lepszy sygnał dlatego ze karta ma bardziej czułe radio niz ta w pc. Jak załozysz mocniejsza ant. w pc to powinno działac.
  • Poziom 17  
    Niewątpie w to co piszesz :) tylko moje pytanie jest: jaką? Dookólna na balkonie rozwiąże problem i będzie łapać poza domem?
  • Poziom 17  
    Jaką tą anetene w końcu mam zamontować?
    Jaka to jest dookólna szczelinowa?
  • Poziom 15  
    Jeśli na zewnątrz to szczelinową. Są takie pseudo-dookólne - mają szczeliny nie tylko z jednej lecz z obu stron anteny. Dzięki temu ich charakterystyka promieniowania jest "prawie" dookólna.
  • Poziom 17  
    A czy np. taka antena jest dobra?
    Czy na tak mocną antene potrzebne jest jakieś pozwolenie?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    O tego typu antenę mi chodziło, a czy dobra to się przekonasz, ja u tego Pana nie kupowałem, więc nie wiem jak to jest wykonane.
    Co do mocy, to jeżeli ma być wszystko zgodnie z prawem to całkowita moc EIRP zestawu nie powinna przekroczyć 100 mW ( 20dBm). Czyli:

moc_nadajnika + zysk_anteny - straty_na_kablu <= 20dBm

Mało kto tego przestrzega, a i tak żeby się na 100% nie mogli przyczepić to musiałbyś mieć certyfikat (badania) na cały zestaw, więc nie wiem czy warto się bardzo przejmować.

I dodatkowa informacja: Z bilansu energetycznego wynika, że przy tej samej mocy emitowanej można osiągnąć większy zasięg, w przypadku, gdy masz słabszy nadajnik a mocniejszą antenę niż odwrotnie.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    twój 2 obrazek byl ok z tym że modemo-routero-AP wywal też nadwór koniecznie antene szczelinową i bedzie ok też mam tak zrobione i "internet jest wszędzie"