Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hot air + LQFP64 + positiv + laser

migod 03 Lis 2006 15:25 2183 8
  • #1 03 Lis 2006 15:25
    migod
    Poziom 21  

Witam,

czy dysponując stacją hot air, drukiem wykonanym techniką positiv + folią z matrycą z drukarki laserowej można w warunkach pół-amatorskich polutować układ z procesorem w obudowie LQFP64 ? Ktoś z Forumowiczów to przećwiczył? Jeśli jest to realizowalne, to mile widziane wszelkie podpowiedzi na co zwrócić uwagę ;)

pozdrawiam,
    --
    migod

0 8
  • Pomocny post
    #2 03 Lis 2006 19:44
    jotu22
    Poziom 20  

Pewnie że można. Wszystko zależy tylko od wprawy lutującego i jego doświadczenia. Taki układ polutujesz nawet zwykłą lutownicą grzałkową - dużo kalafonii, mało cyny i ciągniesz grotem po wszystkich nózkach na raz. That's all

0
  • #3 03 Lis 2006 22:00
    migod
    Poziom 21  

Dzięki jotu22. Jeszcze kilka krótkich pytań..

1. A czy positiv + wydruk laserowy wystarczą do wykonania tak precyzyjnego druku? Kwas tego nie podtrawia potem? Jak uniknąć przeżartych ścieżek?

2. W jaki sposób nanieść potem cynę na ścieżki - czy to jest jakas specjalna "kąpiel"? Przegrzanie lutownicą na ogół kończy się odparzeniem laminatu od płytki.. przynajmniej u mnie..

3. Czy te kolorowe, fabryczne płytki to zwykły lakier, czy jakiś specjalny środek wchodzący w reakcję z podłożem?

0
  • Pomocny post
    #4 03 Lis 2006 22:17
    KJ
    Poziom 31  

Bez problemu wytrawisz takie (a nawet dokładniejsze) płytki za pomocą positivu i laserówki bo sam tak robię i nie ma problemu :) Polutujesz nawet transformatorówką z odpowiednio spreparowanym grotem ale to zadanie raczej dla ludzi o mocnych nerwach. Co do samej kąpieli trawiącej to do takich zadań wyłącznie nadsiarczan sodowy(B327).

0
  • Pomocny post
    #5 03 Lis 2006 22:30
    jotu22
    Poziom 20  

Kolorowe(przeważnie zielone) płytki to efekt solder maski czyli zabezpieczenia przed polutowaniem niepotrzebnych miejsc. Tego niestety nie zrobisz w domowych warunkach. Odnośnie przegrzewania ścieżek to lutownica z regulacją temperatury powinna sprawę załatwić ale zabielenie ścieżek przed lutowaniem można zrobić używając odpowiedniego sprayu - poszukaj na allegro. Ważna jest też czystość ścieżek przed pobieleniem - dotykanie ich paluchami po wytraiweniu spowoduje kłopoty z lutowaniem

0
  • #6 04 Lis 2006 08:49
    migod
    Poziom 21  

Hm.. positiv znalazłem bez bólu na allegro, oprócz tego masę spray-ów do poprawy styków, ale wiem, że nie o tym pisałeś jotu22. Mogę poprosić o małą wskazówkę - jaki producent lub nazwa tego środka do przygotowania ścieżek pod lutowanie?

0
  • Pomocny post
    #8 04 Lis 2006 09:37
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cynowanie chemiczne - SENO 3211, albo pasty lutownicze.
    Pozdrawiam

0
  • #9 04 Lis 2006 13:36
    migod
    Poziom 21  

crazy_phisic teraz znalazłem, dzięki! ;)

markosik20 rispekta! :) doskonałe te Twoje płytki :) zdradzisz tajniki warsztatu - jak je wytwarzasz, jakiej "chemii" używasz? Czy dla 2-3 płytek warto się w to angażować, czy zysk na łatwiejszym lutowaniu "zwraca" koszty odczynników? Efekt profesjonalności takiego rowziązania jest oczywiście poza dyskusją :D

Znudziły mi się AVR. Zabieram się za projekt płytki pod AT91SAM7S :)

0