Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP LaserJet 1300 - nasycenie

04 Lis 2006 08:41 3018 10
  • Poziom 34  
    Czy w tego typu drukarce, poza programową, istnieje jakaś sprzętowa metoda zwiększenia nasycenia (grubości warstwy) tonera?
  • PCBway
  • Specjalista - kserokopiarki
    w zespole lasera są dwa potenciometry do regulacji diody lasera jedna z nich możesz ustawić poziom świecenia (tym samym i zaczernienia)
  • Poziom 34  
    Dzięki, drukarka po gwarancji, niedługo się do niej dobiorę...
  • PCBway
  • Poziom 19  
    Rozumiem że wydruk jest blady? Zanim wyregulujesz napięcie (natężenie światła) w diodzie (tak jak to radzi kolega powyżej) najpierw wyczyść laser. Jeżeli dioda bądź lustra zespołu lasera są chociaż lekko zakurzone to laser niepoprawnie odczytuje poziom bieli kartki co w efekcie powoduje blade wydruki.
    Nawiasem mówiąc zwiększając napięcie na diodzie skracasz jej żywotność, a po za tym możesz mieć problemy kiedy będziesz chciał drukować na kolorowym papieże np. zaproszenia czy reklamówki.
  • Poziom 34  
    Ja może trochę rozwinę swój temat...
    Drukarka jest w stanie idealnym, dopiero minęła gwarancja, zużyłem na niej dotąd tylko jedną kasetę...
    Bardzo mało drukuję, więc chciałbym ją przerobić, żeby grubiej drukowała rysunki płytek pod metodę termotransferową ('kreda'). W ogóle ideałem by było, gdybym jakimś prostym ruchem mógł to nasycenie drastycznie zwiększyć, wydrukować rysunek PCB, a następnie powrócić do ustawienia fabrycznego.
    Dodam, że ona jest w doskonałym stanie. Do normalnych wydruków nasycenie czerni jest idealne...
    Jednak dla metody kredowej to wciąż trochę za mało i na dużych powierzchniach warstwa tonera jest na tyle jednak cienka, że następują potem lekkie przetrawienia miedzi.
  • Spec od drukarek
    pjprezes napisał:
    Jeżeli dioda bądź lustra zespołu lasera są chociaż lekko zakurzone to laser niepoprawnie odczytuje poziom bieli kartki co w efekcie powoduje blade wydruki.

Od kiedy to zespol lasera odczytuje "poziom bieli" z kartki?
    Czlowieku, nie pisz glupot bo innym w glowach poprzewracasz.
    Jesli beben ma przenosic wiecej tonera to powinno sie raczej pokombinowac z napieciami ladujacymi zespol kartridza nie z laserem.
    Blade wydruki moga byc spowodowane:
    - uszkodzony kartridz
    - uszkodzony modul dc controlera
    - zabrudzony/uszkodzony zespol lasera
    - wyeksploatowana rolka ladujaca w drukarce
    Oczywiscie tyczy sie to modelu Hp Lj 1300.

A potencjometrami w module lasera nie radze sie bawic.

Natomiast co do zaczerniania wiekszych powierzchni.... w wielu modelach drukarek jest to niewykonalne... za rada innych majsterkowiczow polecam ci "doczernianie" recznie tych powierzchni, ktore uwazasz za malo pokryte. Kolejna sprawa to wydruki na grubszym papierze - licz sie z tym, ze padnie Ci folia na grzalce - te drukarki (tak samo jak seria lj 1200) sa bardzo "wrazliwe" na tym punkcie.

Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Uściślę - ja nie chcę jej naprawiać, bo jest nowa i sprawna. Chcę ją zmodyfikować.
    Słowa 'kreda' użyłem w przenośni, nie wkładam tam żadnego papieru kredowego czy innych plastików, tylko oprócz zwykłego papieru do ksero, czasami papier do atramentówek (jednostronnie wygładzany), który jest właściwie delikatniejszy od zwykłego.
    Coś czarno to widzę... ;)
    Z moją wiedzą nie widzę sensu jej rozbierać... :(
    A przy tej okazji - jak to jest, toner osiada na tych powierzchniach selenu, które były naświetlone, czy na pozostałych?

P.S. Pamiętam gdzieś z roboty jedną z pierwszych laserówek. Miała normalne pokrętło do regulacji nasycenia. Można nim było nastawić nasycenie aż takie, że toner wręcz pękał przy zgięciu papieru. I o coś takiego by mi dorywczo chodziło, ale chyba nie ma szans...
  • Specjalista - kserokopiarki
    jest to do zrobienia wiem z doświadczenia
    - ogromne znaczenie ma cartridż
    - regulowałem juz lasery trafiały się maszyny ze zbyt mocnym nasyceniem że wszytko wychodziło czarne i ze sbyt słabym nie było widać linii na kopii
    jeżeli nie masz doświadczenia to uwżajgdzie wkładasz palce
  • Poziom 34  
    A jeśli nasycenie ustawiamy w sterowniku, programowo, to na jaki moduł sprzętowy te ustawienia działają?

Odnośnie kartridżów - dokupiłem już jakiś czas temu nowy HP, zachowuje się identycznie. Do celów termotransferu kupiłem też podróbkę LaserLine, jest jakby lepiej, ale nieznacznie, za mało...
  • Poziom 19  
    Kazik ma oczywiście rację. Przyznaje że się pomyliłem.
    Laser oczywiście naświetla naładowaną ładunkami elektrostatycznymi powierzchnię bębna, powodując zmianę ładunku i wytworzenie wzoru do przeniesienia na kartkę.
    Podziękowania dla Kazika za zwrócenie uwagi, człowiek uczy się całe życie.
  • Poziom 34  
    A może jeden nowy kartridż dałoby się odpowiednio 'zregenerować' do tego celu?
    Rozebrać rozbiorę, złożyć też złożę... Ale szukam fachowca, który umiałby mi podpowiedzieć, co powinienem wewnątrz zmodyfikować.