Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiarowanie - pare pytań

04 Lis 2006 17:27 2176 6
  • Poziom 15  
    Koledzy mam parę pytań odnośnie wymiarowania. Na zajęcia praktyczne mamy zrobić projekt płyty czołowej jakiegoś urządzenia. Płyta ma mieć wymiary 100x200, 6-8 otworów, w tym, że robię płytę czołową zasilacza i mam otwór prostokątny. Teraz pytanko, chcąc zaznaczyć ten prostokąt mam wyznaczyć jakoś jego środek :?: Czy tylko wymiary.

P.S. Znacie jakieś programy, żeby można było zrobić ten rysunek na komputerze :?:

Z góry dzięki ;)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Jeżeli jest to nieskomplikowany rysunek 2D to proponuję program AutoCad. JEst to chyba najprostszy a jednocześnie najlepszy program do rysunków technicznych. Co do wymiarowania to nie musisz podawać osi symetri do każdego otworu prostokątnego. Wystarczy ze zwymiarujesz położenie jednego rogu prostokąta względem obudowy oraz podasz wymiary poprzeczne i podłużne prostokąta.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Wymiarujesz:
    - odległość krawędzi otworu od jednego boku,
    - odległość krawędzi otworu od drugiego boku
    - wymiarujesz wys. i szer. otworu.
  • Poziom 15  
    Narysowałem "na brudno" i na szybko. Może być coś w tym stylu? Jeszcze powiedzcie czy kółko też tak może być. Oczywiście podając jeszcze wymiary płyty.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    nie podoba mi się zwymiarowanie srednicy.
    Nie podoba mi się prowadzenie linii wymiarowej po osi symetrii otworu.
    Moim zdaniem należy albo wynieść linie wymiarowe poza otwór albo narysować pod kątem aby nie pokrywała się z osiami symetrii.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    dokładnie tak jak pisze staszeks zrób tak aby osie symetrii nie pokrywały się z osią wymiaru średnicy
    linie wymiarowe otworu (średnicy) daj pod kątem i przenieś poza otwór (od jego zewnętrznej strony strzałki)
  • Poziom 15  
    Dobra, jeszcze raz Wam dzięki :) Trochę się rozjaśniło.