Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator Colpits'a (jak obliczyc)

maxdutka 19 Lip 2003 23:58 1220 4
  • #1 19 Lip 2003 23:58
    maxdutka
    Poziom 14  

Jak obliczyc poszczegolne wartosci elementow w gen. Colpits'a (zeby gen. mial jak naj mniej harmonicznych)

0 4
  • #2 20 Paź 2004 12:20
    sygi
    Poziom 12  

Hej wiem że ten twój post stary jest ale mam taki sam problem mam zrobić projekt takiego generatora ale na lampie PCF 802. Myśle że coś już znalazłeś do tej pory był bym wdzieczny za jakieś materiały.

0
  • #4 21 Paź 2004 19:35
    ja_fryta
    Poziom 19  

Generator składa się z filtru i wzmacniacza. Trzeba go tak policzyć, żeby wzmocnienie wzmacniacza było większe niż tłumienie filtru. Jako wzmacniacz najprościej jest zastosować WO. Filtr zaczynasz liczyć przymując najpierw częstyotliwość jaką ma twój generator ma generować. Jeżeli już to zrobisz musisz jeszcze przyjąć jakąś wartośc cewki indujcyjnej. Nastepnie zaczynasz liczyć pojemność zastępczą c1 i c2. korzystając ze wzoru. C=(1/6.28 fr) do kwadratu i podzielone przez indukcyjność. Teraz musisz wyliczyć c1 i c2 z tego. Korzstasz ze wzoru na szeregowe łączenie kondensatorów. Pamiętaj o tym że c1>>c2. Następnie liczysz tłumienie filtru jest to reaktancja kondensatora c1 podzielona przez sume reaktancji c1 i L Jak masz już tłumienie to musisz zrobić tylko taki wzmacniacz, który tak jak pisałem na początku będzie miał wzmocnienie większe niż tłumienie. Jeżeli korzystasz z WO to poprostu dajesz odpowiednie duże R2 i masz już generator.

0
  • #5 23 Paź 2004 23:27
    sygi
    Poziom 12  

Dzieki za to ale jako wzmacniacza musze użyć lampy PCF802 taki mam projekt na uczelni. Tylko nie wiem jak to sklecic do kupy. W jakiej konfiguracji lampe wstawić bo czestotliwosc generatora ma wynosic 10.7MHz a napięcie wyjściowe +-10V.

0