Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SpeakerSimulator-Wersja w Eagle!!!

04 Lis 2006 18:57 1305 15
 • Poziom 11  
  Witam Serdecznie.
  Dzisiaj przeniosłem schemat symulatora głośnikowego z marshalla do wersji w eagle. Chciałbym się dowiedzieć czy poprawnie zrobiłem połączenia z układami scalonymi TL072. Mam wątpliwości a z tego co wiem już ktoś składał to.

  Zastosuje ten układ we wzmacniaczu którym składam. Pragne przenieść wszystkie płytki do formatu eagle aby ktoś początkujący mógł szybko i bez problemu zrobić taki sam piecyk
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2825309#2825309
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 40  
  Witam
  Schemat w porządku tylko nie zapomnij że na nóżkę 8 daje się + zasilania a na 4 - zasilania. Dodaj jeszcze do schematu kondensatory na zasilaniu a ja bym jeszcze dodał po 100nF ceramiczne blisko nóżek zasilających wzmacniaczy TL072.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  na twoim miejscu wstawiłbymtak jak pisze Dar.El kondensatory na zasilaniu bo wiesz jak jest "strzeżonego pan Bóg strzeże"
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 11  
  Namęczyłem się z płytką 2 godziny :P ale warto było :D ( Rezultat w pliku w pierwotnym poście)
  Dobrze zrobiłem z kondensatorem??(na schemacie nie ma połączenia z tl072 ponieważ nie ma 8 i 4 nogi ,dlatego dałem połączenie na płytce)

  Jakim napięciem ma być ten układ zasilany??
 • Poziom 40  
  Witam
  Projekt płytki wydrukuj do PDFa, nie mam jak go otworzyć i sprawdzić.
 • Poziom 40  
  Witam
  Źle, niestety masz rację słabo tak widać. Potraktowałeś masę po macoszemu i pomyliłeś wejścia wzmacniaczy operacyjnych. W jednej obudowie są dwa wzmacniacze, pierwszy ma wyjście na 1, odwracające wejście(-) na 2 i 3 to wejście nieodwracające (+). Drugi wzmacniacz ma wyjście na 7,odwracające wejście(-) na 6 i 5 to wejście nieodwracające (+). Te błędy powodują że będziesz musiał projektować płytkę praktycznie od nowa. Kondensatory 100nF trzeba dać przy nóżkach zasilających a masą, czyli kondensator między 8 a masą, między 4 a masą, w obu scalakach.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  co niektóre ścieżki pogrubiłbym, to tak odnośnie projektowania nowej płytki :D
 • Poziom 11  
  Myślałem że połączenia do scalaków są dobre ponieważ Dar.El stwierdziłeś że wszystko ok w ideowym. Program który używałem do projektowania idealnie odzwierciedla na płytce to co było w ideowym. TL072 nie znam tak dobrze aby to dobrze zrobić.
  Szczerze mówiąc wydaje mi się że chyba :D nikt z was nie zaglądną do pliku .sch przez eagle i wzorowaliście się na tych jpg(nie są moje twórstwa) co zamieściłem. Moja praca obejmowała przetransferowanie tego jpg do postaci .sch i .brd żeby ktoś taki jak ja miał możliwość łatwego złożenia takiego urządzenia.
  Wracając do połączenia scalaków wzorowałem się w łeb w łeb jak na jpg (pewnie jest inne oznaczenie w programie niż na jpg). Program takze nie uwzględnia 4 i 8 nogi na ideowym.

  Ogólnie to pokręcone wyjaśnienie :D ale ktoś kto zajrzy w eagle jak to jest będzie wiedział o co mi chodzi.

  z Pozdrowieniami, Adept Elektroniki :D
 • Poziom 40  
  Witam
  Nie znam tego EAGLE ale ty też. Na schemacie nie zawsze są numerowane wyprowadzenia, jak byś choć trochę zainteresował się notami katalogowymi scalaków to byś wiedział gdzie jest jakie wyprowadzenie. Można powiedzieć że uprawiasz wolną amerykankę w projektowaniu płytek. W programie do projektowania płytek, są biblioteki elementów i ich przypisania do obudów. Gdybyś prawidłowo to robił to program automatycznie przypisuje wyprowadzenia na obudowie do tego co jest na schemacie. Ja po prostu nie zdawałem sobie sprawy z twoich umiejętności, to są podstawy.

  p.s.
  W ideowym nie ma numeracji wyprowadzeń tylko + i -, chcę zauważyć że ostrzegłem cię o brakujących wyprowadzeniach zasilających.
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  W dalszej pracy korzystaj z not katalogowych, oryginalny schemat raczej nie był prawidłowy ;) w załączniku poprawiony i wstępne rozmieszczenie elementów na PCB, co do zasilania, albo symetryczne +/-5 do +/-12 albo pojedyncze z zastosowaniem potencjały sztucznej masy (jak w Marsh-1.jpg) 10 - 24V
 • Poziom 11  
  Szczerze ,Wolny amerykanin to racja :P Aczkolwiek nie zadawałem sobie sprawy z błedu w pierwotnym schemacie.
  crazy_phisic dzięki za pomoc, przynajmniej sie czegoś nauczę.
  Mógłbyś mi powiedzieć w jaki sposób ty projektujesz płytki?? :D

  Pozdrawiam
 • Poziom 40  
  Witam
  Jeżeli na pierwszym schemacie jest błąd to może ktoś z was go opisze dla innych, jak by chcieli sobie zrobić. Ja jakoś nie widzę żadnego błędu, poza brakiem odsprzęgających kondensatorów na zasilaniu.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Rozmieszczenie elementów na PCB jest orientacyjne, należy je zoptymalizować, poprawić prowadzenie ścieżek i ich wymiary.
  Co do sposobu projektowania płytek, to chyba wszyscy którzy mają trochę doświadczenia w tej materii powiedzą jedno, przede wszystkim spokój i cierpliwość. Płytka zaprojektowana w godzinę i od razu wytrawiona w przytłaczającej liczbie przypadków zawiera błędy i "idiotyczne" rozplanowanie podzespołów.
  Jeśli chcesz aby Twoje PCB działały od pierwszego razu musisz uzbroić się w cierpliwość na etapie projektowania i poświęcić tej czynności długie godziny. Jak to mówi powiedzenie "lepiej 3 dni myśleć i godzinę pracować niż odwrotnie".
  Projektowanie jest proste (jak malowanie) ale nieliczni potrafią stworzyć prawdziwe arcydzieła ;) jest ich kilku na forum.

  U mnie projektowanie wygląda następująco (niezależnie czy elementów jest 10 czy 1000)
  1. Schemat z wstępnie wybranymi obudowami elementów, głównie RC
  2. Jeśli są ograniczenia wymiarów PCB, nanoszę szablon wymiarów
  3. Wstępne rozmieszczenie elementów:
  - warstwy Top/bottom
  - główne złącza (największe elementy - transformatory, dławiki, przełączniki etc.)
  - układy scalone
  - pozostałe elementy
  4. Ścieżki
  5. Zapominam o PCB na 1-2 dni
  6. Przez następny tydzień (lub dłużej) każdego dnia poświęcam na optymalizację 1-2 godzinę.
  7. Po tym czasie ilość błędów na PCB jest minimalna.

  mniej więcej tak to wygląda ;)

  Dar.El chodzi o schemat zrobiony przez Lukinx w Eaglu.
 • Poziom 40  
  Witam
  Jeśli chodzi o mój styl projektowania PCB to stawiam przede wszystkim na rozmieszczenie elementów. Od tego zależy jak długie ścieżki wychodzą na PCB. Miałem już takie płytki gdzie długie ścieżki to zasilające, bo muszą wszędzie dotrzeć, a inne skurczyły się do zbiorowiska padów. Nieraz ważniejszym problemem jest poprowadzenie np. ścieżki masy a mniej ważne ułożenie elementów. Przy bardziej skomplikowanych płytkach potrzebna jest duża wiedza elektroniczna, nie tylko ważne jest poprowadzenie ścieżek ale co przy czym się znajduje, które ścieżki mogą być długie a które muszą być krótkie, albo jaka szerokość ścieżki jest minimalna i wiele innych mniej lub bardziej ważnych zagadnień elektronicznych i mechanicznych.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Chyba jednak najważniejsze są zagadnienia ściśle fizyczne z którymi mamy do czynienia przy projektowaniu obwodów. Konwekcja, rozszerzalność temperaturowa, indukcja, naskórkowość etc. to o nich należy pamiętać przy projektach. Choć nie zawsze trzeba brać pod uwagę większość z nich, to przy okreslonych układach niestety pominięcie tych kwestii niweczy cały trud.