Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulacja wzmacniacza mocy

04 Lis 2006 20:46 1943 5
  • Poziom 19  
    Czy ktoś symulował wzmacniacz mocy. Jako tako daję sobie radę w PSPICE V 7.1 (stary ale mam do niego potężne biblioteki) A może w czymś skromniejszym: np CircuitMaker 2000. Chcę wykonać podstawowe badania (typowo szkolne - pasmo, sprawność, zniekształcenia,) Jeśli ktoś to przetrawił i osiągnoł sukces to chętnie bym skorzystał z doświadczeń. /może jakaś gotowa symulacja/ Z góry dziękuję.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 19  
    A może ktoś poda schemat dający się bez większych problemów zasymulować. Ideałem by były dwa schematy - prosty żeby potrenować symulacje i poważniejszy do otrzymania jako tako wiarygodnych wyników analiz.
  • Specjalista EDA
    A może sięgniesz po coś jeszcze lepszego do symulacji? Mam na myśli Multisima. Jest do zdobycia najnowsza wersja 9.
  • Specjalista techniki cyfrowej
    Multisim i zresztą wiele innych nowych programów (np. Tina) do symulacji ma znacznie większe możliwości jeżeli chodzi o "pomiary". Można znaleźć gotowe mierniki zniekształceń itp.

Symulowałem kiedyś w Circuit Maker 2000 końcówkę mocy z Radmora 5102, żywcem przerysowana ze schematu i działa.
    Myślę zę ogólnie ze wzmacniaczami audio nie powinno być problemów i każdy przerysowany schemat zadziała.
    Radzę tylko uważać na dobór elementów, a właściwie na ich modele, w pasmie audio wystarczy żeby przynajmniej te najważniejsze się zgadzały, czyli te mające wpływ na wzmocnienie, pasmo przenoszenia (tylko jednego traznystora, zazwyczaj ten, którym steruje para różnicowa), czy inne tego typu. W Circuit Makerze 2000 nadziałem się na tranzystory w.cz. dostarczone razem z programem modele były w zasadzie kompletnie bezużyteczne, odbiegały tak znacząco od parametrów podanych przez producentów w notach katalogowych i na stronach www, że równie dobrze można było powiedzieć, zę są to modele zupełnie innych tranzystorów. Dość spory zbiór (działających!) modeli: http://www.nxp.com/models/index.html
  • Poziom 15  
    Mała rada. Nie spodziewaj się, że przy pomocy programów do symulacji otrzymasz bardzo wiarygodne wyniki symulacji wzmacniaczy mocy. Jest to spowodowane nie tylko tym, że nie uwzględniają one m.in. wpływu rzeczywistego przebiegu ścieżek na płytce, ale również nie w pełni rzeczywistymi modelami tranzystorów mocy są one poprawne do ok. 0,1 ft i w pewnych przypadkach może mieć wpływ na wyniki analiz.
  • Poziom 19  
    Symulacja w pspice poszła poprawnie. Prawie wszystkie wyniki bły dość realne.