Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polar 160 - własny regulator do lodówki

04 Lis 2006 22:48 3045 5
 • Poziom 10  
  Prosze Kolegów (i Koleżanki jeśli jakaś jest :D) o poradę

  Po walce z nowym termostatem w starym poolarze (wymienionym przez "fachowca") zamontowałem regulator własnej konstrukcji do rzeczonej lodówki. Lodówka do tej pory albo mroziła CHOLERNIE albo sie rozmrażała - kapilara "tak sobie" była zamontowana.... ale nie w tym rzecz :)

  Obecnie czujnik temp. (pt100) jest przykrecony do parownika i dość dynamicznie pokazuje zmiany temperatury.
  Jakiego rzedu (-5? -10? -15?) temperatura powinna tam byc? Chodzi o temp. "nastawioną", do osiągniecia której lodówka będzie pracowac,

  W róóóóżnych regulatorach elektronicznych w necie zauważyłem nastawe fabryczna histerezy rzędu 2 stopnie - i tu jest kiszka, bo po wylaczeniu spadek temp. o 2 stopnie trwa okolo 2-3 minuty i lodowka znow sie wlacza. Jaka jest wiec sensowna wartosc histerezy?

  Z lenistwa zamiast wyciagac kable od faktycznego termostatu ( i nimi sterowac) poszedlem na latwizne - przekaznik steruje (przynajmniej narazie) doplywem pradu zasilajacego do calej lodowki.
  Skutkuje to tym, ze przy zbyt czestym zalaczaniu (patrz wyzej) wlacza sie "uklad zabezpieczajacy" - czy jakkolwiek sie to poprawnie w tym ustrojstwie nazywa - i silnik nie startuje. Po jakis 2-3 minutach zaczyna prace normalnie. Czy to grozi czyms na dluzsza mete?
 • Specjalista AGD
  uszkodzeniem sprężarki


  wpisz model:?:
 • Poziom 10  
  Model: Polar 160:?:
  Czy sterowanie za pomoca stykow na termostacie ISTOTNIE coś poprawi?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  urządzenie jest jak najbardziej domowe :)
  A jaka orientacyjnie powinna temp. na parowniku? Przy jakich załączają się termostaty z kapilarą?
  Z moich obserwacji wynika, ze przy nastawie -8 na parowniku w lodowce jest okolo +4 a w zamrażalniku okolo -5. Przy czym lodówka pracuje prawie bez przerwy (zalaczenie co okolo 5 minut, przy czym 3 jest wymuszone).

  Lodówka z uwagi na swoje widzimisie i zdecydowany protest małżonki jest obecnie prawie pusta - domyślam się, że jej "zapakowanie" powinno pozytywnie wpłynąć na rokład temperatur - dobrze myślę?
 • Poziom 28  
  Oczywiście że zapełnienie jej jadłem ustabilizuje czasowo układ, natomiast stan zuzycia sprężarki ma wpływ na szybkość wzrostu temperatury po zatrzymaniu jej przez termostat - im bardzej zuzyta tym szybciej następuje wzrost temperatury- o uszczelkach nie wspominam.