Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

samoczynne wyłączanie kompa

skwiro 05 Lis 2006 10:48 1393 6
  • #1 05 Lis 2006 10:48
    skwiro
    Poziom 12  

Witam mam problem z płytą gigabajta 8VM533M RZ polegający na samoistnym wyłączaniu rzadziej włączaniu się kompa.
    to nie są restarty "reset" tylko tak, jak przy przyciśnięciu przycisku power podczas pracy windowsa (normalne zamknięcie systemu) i ponowne uruchomienie.
    -System jest postawiony na nowo (niema mowy o wirusie)
    -Zasilacz podmieniony na inny (sprawny)
    -Płyta gl.niema wybrzuszeń na kondkach
    -Podmieniałem również ram.

dodatkowo czasami można zaobserwować problemy przy starcie systemu (kilkukrotne restarty zanim pojawi sie ramka z danymi o sprzęcie)
    myślę że to również nie jest reset tylko przyciśnięcie power, bo zanim załaduje się system to przycisk power też wyłącza system.

nie mam żadnego zwarcia na przewodach.
    podejrzewam, że może na płycie jakiś jakiś źle funkcjonujący tranzystor kluczujący (przyjmujący sygnał z włącznika ) ale nie wiem który to może być ,bo nie mam schematu do tej płyty.

myślę również o próbie upgr. Biosu, ale poco jeżeli ten komputer od początku działał OK.

Proszę o jakąś pomoc bo zaczynam wpadać w błędne koło.
    Pozdrawiam.

0 6
  • #2 05 Lis 2006 12:06
    lukkil
    Poziom 20  

ja proponuje odznaczyc w opcjach 'automatycznie uruchom ponownie' w systemie-wtedy powinien Ci wyskoczyc blue screen z kodem bledy ktory tem niespodziewany restart powoduje.

PS: nie grzebales nic w BIOS'ie?

0
  • #3 05 Lis 2006 12:11
    Figi
    Poziom 37  

Jako, że wróżki w weekend nie pracują, wypadałoby podać pełną konfigurację sprzętową.
    Na jaki zasilacz kolega podmieniał?
    Czy jakiś element na płycie nie grzeje się ponad normę?
    Proszę uruchomić w konfiguracji: płyta + sprawny zasilacz + procesor + jedna kość pamięci (przetestowana wcześniej Memtestem) + grafika + HDD (nic więcej!) i sprawdzić czy problem się powtórzy.

0
  • #4 05 Lis 2006 15:59
    skwiro
    Poziom 12  

tak przepraszam jeżeli nie wszystko jaso napisałem to jeszcze raz.
    oczywiście wszystko sprawdziłem tj.
    1x Ram
    2x Ram
    Ram z innego kompa
    zasilacz ze sprawnego kompa
    karta grafiki na PCI i kolejna AGP
    tylko sam HDD
    Nic się nie przegrzewa

Odkąd zmieniłem w biosie na (3sec power off) czy jakoś tak się to nazywa to od dzisiaj rana niby działa ok w Windowsie.
    Ale ta zmiana i tak nie powinno wpłynąć na pracę kompa.
    chyba że faktycznie tranzystor kluczujący jest walnięty i dostaje milisekundowe zwarcia.
    muszę sprawdzić pod dos-em,bo z tego co wiem mimo tego ustawienia(3sec...) to i tak wystarczy krótki impuls i system ->off.
    Nie wiem jeżeli źle myślę to mnie poprawcie.

0
  • #5 05 Lis 2006 23:29
    Figi
    Poziom 37  

skwiro napisał:
    [...]Odkąd zmieniłem w biosie na (3sec power off) czy jakoś tak się to nazywa[...]
    Czy mógłby kolega wyrażać się bardziej dokładnie? Chodzi o opcję Soft-off by PWR-BTTN?

Czy konfiguracja komputera kolegi, o którą prosiłem w poprzednim poście, jest objęta jakąś tajemnicą? Jeśli nie, chcielibyśmy ją poznać.

Proszę uruchomić komputer, a następnie wypiąć z płyty głównej wtyczkę, z której przewody prowadzą do przycisku Power (tylko ostrożnie :!:) i sprawdzić czy po tej operacji nastąpi wyłączenie komputera.

0
  • #6 06 Lis 2006 00:49
    marun
    Poziom 17  

Witam !
    Kolega Figi ma rację, wiele razy już było mówione aby podawać pełną konfiguracje komputera, co do odłączenia kabelków od przycisku ,,power" to bardzo trafna sugestia, często jest tak że właśnie to on jest sprawcą takich nagłych wyłączeń komputera, szczególnie w gorszych obudowach, jeśli po jego odłączeniu nie nastąpi reset (oczywiście dla pewności trzeba by to przetestować parę razy, a komputer można uruchamiać za pomocą zworki takiej jak przy dysku, płycie itp oczywiście zachowując dużą ostrożność) to uszkodzony/zużyty jest przełącznik.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo