Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wodociąg a zima - sterowanie pompą

05 Lis 2006 14:07 1299 2
 • Poziom 11  
  Jesienią wykonałem 200 metrowy wodociąg od 2-giej studniu (siódma w kolejności, ale ta jest odpowiednio wydajna nareszcie). Wodociąg działa na zasadzie przelewania do pierwszej studni z której pobierana jest woda za pomocą typowego hydroforu (pompa wirnikowa). W pierwszej studni jest pompa głębinowa, zrobiłem sterowanie za pomocą wyłączników pływakowych zabezpieczających w 1-szej studni pompę głębinową przed suchobiegiem a drugą studnię przezd przelaniem - działa automatycznie w odstępach kilkudniowych w zależności od poboru wody - wył. pływakowy reguluje.
  W związku z nadchodzącą zimą zachodzi obawa, że może nastąpić zamarznięcie wody w rurociągu - świeży wykop, stosunkowo nieczęto przepływ wody. Obmyśliłem aby niewielkie ilości wody układ popmpował automatycznie w cyklu np. 15 sekund praca pompy później 2 godziny przerwy. Jeśli ktoś może podpowiedzieć jaki przekaźnik zastosować (muszą być dwa czasy t1, t2) ewentualnie jekieś inne tanie rozwiązanie to bardzo proszę o poradę. Sprawa pilna - idzie zima. Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 31  
  Witam

  Pytanie zasadnicze na jakiej głębokości idzie ta rura. Jeśli jest to głębokość rzędu 0.8 - 1m to problem moim zdaniem można pominąć. Na tej głębokości temperatura bez względu na porę roku jest w miarę stała i wynosi 10 - 13 st.C. Jeśli jest inaczej i potrzebny będzie jednak taki układ to jako propozycję proszę potraktować czasówkę PCU520. Może ona pracować we wspomnianym cyklu. Namiar:

  http://sklep.zenex.pl/karta_towaru.php?towar=FFPCU520

  --
  pozdrawiam
 • Poziom 31  
  Odpowiednia głębokość jest zachowana jednak istnieje problem ze stosunkowo świeżym wykopem i brakiem opadów. Na moim terenie jest ziemia ilasta(duże bryły ziemi) i po zasypaniu wykopu a szczególnie gdy zasypujemy koparką, która wcześniej wykopała rów występują wolne przestrzenie. Jeśli od tego czasu występowały znaczne opady deszczu które spowodowały ubicie ziemi i naniesienie ziemi w te wolne przestrzenie problem przestaje istnieć. Zawsze możemy ręcznie nadsypać więcej ziemi gdyż ona i tak z czasem opadnie.
  Jeśli nie chcemy aby woda pozostawała w rurociągu z obawy przed zamarznięciem możemy w studni zamiast kolana zamontować trojak i wstawić odpowiednią redukcję z wolnym wylotem. Pompa i tak będzie nam przepompowywać wodę a po wyłączeniu woda przez tą redukcje będzie spływać do studni. Będzie zachowany ciągły ruch wody a na końcu rura pozostanie pusta.