Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt. Podanie 4 par liczb. Licznik. Wypisanie liczby na wyjście.

Dlugi85 05 Lis 2006 14:34 1125 14
  • #1 05 Lis 2006 14:34
    Dlugi85
    Poziom 9  

Jest to fragment mojego projektu z ktorym mam mały problem, a potrzebuje zrealizować coś takiego:

Podawane są 4 pary liczb (powiedzmy jedna 8, druga 6 bitowa, ale mniejsza o to ), one powinny być gdzieś spamiętane ( myślałem o 4 parach rejestrów ), ale chodzi o to że "idzie" sobie licznik i jeśli stan licznika bedzie taki sam co pierwsza liczba z ktorejś z 4 par to wówczas na wyjscie powinna byc podana druga liczba z danej pary. I oto caly problem z ktorym mam dylemat . Czy ktos wie jak cos takiego zrealizowac ??

Nie może być na mikroprocesorze !!

0 14
  • #2 05 Lis 2006 16:11
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    A jaka liczba ma być na wyjściu zanim nastąpi pierwsze porównanie. Na pewno potrzebujesz dwa komparatory 8-bitowe i dwa multipleksery 8-bitowe, oraz dwa układy do wprowadzania liczby.

0
  • #3 05 Lis 2006 16:56
    Dlugi85
    Poziom 9  

chodzi o to, że jak sa 4 liczby to chyba musza być 4 komparatory i liczby będą porównywane stale. Tylko jak zrealizowac że jak bedzie rowność to na wyjscie poda liczbę przyporzadkowanej do danej pary. A to co bedzie na wyjściu przed pierwszym porownaniem nie ma znaczenia bo to bedzie wchodzić na dalszą część układu ( mogą być zera )

0
  • #4 05 Lis 2006 17:27
    Dar.El
    Poziom 40  

Zgadza się, nie zrozumiałem wcześniej. Tak więc wszystko po 4 sztuki. Dość skomplikowany schemat będzie na scalakach z serii 74. Dlaczego to nie może być na µP?.

0
  • #5 05 Lis 2006 18:30
    Dlugi85
    Poziom 9  

bo takie mam zadanie :/ , wiem ze na uP było by proste

0
  • #6 05 Lis 2006 18:56
    Dar.El
    Poziom 40  

Czy ustawianie liczb może być na DIP-SWITCH w kodzie binarnym?. Więc potrzebujesz zrobić generator, licznik 8 bitowy i do niego podłączone 4 komparatory 8 bitowe 74688 a do drugich wejść tych komparatorów DIP-SWITCH z ustawionymi liczbami kodu binarnego. Teraz trzeba pomyśleć jak rozwiązać prosto dalszą część schematu.

0
  • #7 05 Lis 2006 19:42
    Dlugi85
    Poziom 9  

kod binarny może być, bo zamierzam wprowadzać te liczby z jakiejs mini klawiatury i one i tak będą musiały być dekodowanena kod binarny, właśnie ciągle mam problem co jeśli bedzie już rowne :(, jak to zrobić aby 2 liczba się wpisała do rejesrtu z którego będzie wyjście i własnie ta liczba a nie żadna inna :/

0
  • #8 05 Lis 2006 20:15
    Dar.El
    Poziom 40  

Potrzeba użyć 4x bufor 8-bitowe z wyjściem trzy stanowym np. 74541. Sygnał z komparatora będzie uaktywniał wyjście odpowiedniego bufora, do którego jest podłączona odpowiednia liczba, i jednocześni zapisywał do LATCH 8 bitowego np. 74573. Wszystkie wyjścia buforów są ze sobą połączone i z wejściem LATCH. Czy potrafisz ten pomysł rozwinąć w szczegółach?. Bardziej prostego chyba się już nie uda wymyślić.

0
  • #9 05 Lis 2006 23:16
    _jta_
    Specjalista elektronik

- jakieś rejestry do pamiętania tych liczb (4 6-bitowe, 4 8-bitowe);
    - 4 komparatory
    - enkoder priorytetu + 8-bitowy multiplekser...

Można zastosować rejestry z 3-stanowym wyjściem, wtedy do enkodera podłączasz demultiplekser,
    i jego wyjścia do wejść "enable output" tych rejestrów - wyjdzie ze 3 układy mniej. Jeszcze prościej,
    jeśli te liczby 6-bitowe są na pewno różne - enkoder i multiplekser są zbędne.

A inna koncepcja: pamięć 64 słowa po np. 9 bitów, jeden z nich podaje, że słowo zawiera poprawne dane,
    jak podasz adres, pod którym jest takie słowo, to aktywuje wyjście...

A co ma być na wyjściu, kiedy stan licznika nie odpowiada żadnemu 6-bitowemu wzorcowi?

0
  • #10 08 Lis 2006 13:01
    Dlugi85
    Poziom 9  

I jeszcze jedno pytanie natury koncepcyjnej czy jest jakaś możliwość realizacji tego bez użycia "trójstanówek" ??

0
  • #11 08 Lis 2006 13:36
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Za pomocą multiplekserów, ale to raczej rozbuduje bardziej układ. Trochę zastanawiałem się nad minimalizacją, stąd te bufory trójstanowe.

0
  • #12 08 Lis 2006 23:47
    Dlugi85
    Poziom 9  

bo wlaśnie nie moge używac trójstanowych :/ i to jest problem, a na multiplekserach jak by to wygladało ?? W sensie połączeń ??

0
  • Pomocny post
    #13 09 Lis 2006 00:11
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Było napisane "nie może być na mikroprocesorze", więc go nie ma. Na buforach trójstanowych jest źle, skąd ja mogę wiedzieć co można a co nie. Jestem praktykiem i podchodzę do elektroniki praktycznie, nie interesują mnie schematy układów cyfrowych które są rozbite na tranzystory. Tabele prawd i inne takie rzeczy są do gimnastykowania umysłu a ja mam tabele w której są tylko dostępne scalaki jak projektuję schemat i tylko na nich mogę się opierać. Rzeczywistość różni się od tego co was uczą, niestety.
    Wynik porównania jest adresem do przełączania multipleksera.

0
  • #14 09 Lis 2006 03:38
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Popraw temat, bo ten nic nikomu nie mówi o treści...

0
  • #15 09 Lis 2006 10:43
    Dlugi85
    Poziom 9  

Sorka, sam sie dopiero wczoraj dowiedziałem, że nie może być trójstanowych. Dzięki wielkie zrealizowałem już to na MUX.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo