Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zadanie z silnika asynchronicznego

ander20 05 Lis 2006 14:51 3812 9
  • #1 05 Lis 2006 14:51
    ander20
    Poziom 11  

Podaje zadanie na wzorach ogólnych bo nie ma sensu podawać z wartościami konkretnymi.
    Silnik indukcyjny ma dane Un(Y) , obroty synchroniczne ns, częstotliwość zasilania fazy f, liczbe par biegunów p, znamionowy przeciążenie momentu tb, reaktancje zwarcia Xk, rezystancje wirnika sprowadzoną na strone stojana Rr'. Silnik zasilono napięciem fazowym Us (które jest równe Un podzielić przez pierwiastek z 3) i obciążono momentem T=0,5Tn (Tn to moment znamionowy), zaś do obwodu wirnika dołączono opór dodaktowy do każdej fazy równy Rrd=4*Rr.Obliczyć ustalone obroty w nowych warunkach pracy. W zadaniu nie ma podane ale przypuszczam że gałąż poprzeczną schematu zastępczego się pomija i pewnie pomija sie rezystancję stojana oraz straty mocy na wale).
    No więc zadanie zrobiłem tak:
    tb=Tb/Tn => Tb=tb*Tn (gdzie Tb to moment maksymalny)
    t=Tb/0,5Tn = tb/0,5 (w warunkach ustalonych przy braku strat na wale moment mechaniczny(obciążenia) zrówna sie z wytworzonym przez silnik czyli elektromagnetycznym) Obliczyłem przeciązenie momentu t.
    Dalej liczę poślizg krytyczny: sbx=(Rr'+Rrd')/Xk=5Rr'/Xk i w ten sposób mam sbx.
    Mam poślizg krytyczny sbx to liczę teraz poślizg: sx=sbx*(t-pierwiastek z t do kw. -1) i otrzymuję sx.
    Wiadomo że: sx=(ns-nx)/ns => nx=ns(1-sx) i mam obroty silnika wyliczone. Niestety w odpowiedzi jest inna wartość niż mi wyszła. Nie wiem co zrobiłem źle. Pragnę zwrócić uwagę że nie wykorzystałem nigdzie danych Us,p,f,Un ale nie wiem jak je wykorzystać do zadania. Może ktoś widzi jakieś błędy w mojej logice rozwiązania zadania?

0 9
  • #2 05 Lis 2006 15:05
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    przede wszystkim to powinieneś napisać, iż jest to silnik indukcyjny asynchroniczny - pierścieniowy (ja tę informację wyczytałem "pomiędzy wierszami")... :cry:
    Oraz w jaki sposób skojarzono (Y/Δ) owe rezystory podłączone do trzech zacisków obwodu wirnia?
    Czy są błędy? Na chwilę obecną nie wiem, ostatni raz z takim problemem miałem do czynienia ponad trzydzieści lat temu.
    Odpowiedniego podręcznika do Maszyn Elektrycznych w domu nie posiadam .. :D
    [godz. 15:33 CET] przypomniałem sobie; musisz sporządzić sobie na podstawie podanych parametrów Wykres Kołowy i na podstawie owego Wykresu odczytać interesujące Ciebie parametry.
    Po szczegóły odsyłam do "nieśmiertelnego" podręcznika Plamitzera;
    "Maszyny Elektryczne"
    http://www.google.pl/search?hl=pl&lr=lang_pl&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=Plamitzer++Maszyny&spell=1
    Pozdrawiam

0
  • #3 05 Lis 2006 15:15
    lukasb9
    Poziom 28  

Rozumiem że w danych masz podaną predkosć synchroniczna, to w takim razie po co podawać liczbe par biegunów i częstotliwosć zasilania? skoro predkość synchroniczna własnie z tego wynika?, chyba dobże całość zrozumiałem i o zmianie czestotliwosci nic nigdzie nie pisze?

0
  • #4 05 Lis 2006 16:15
    ander20
    Poziom 11  

Tak to silnik pierścieniowy. Ano tak w zadaniu podali że podali też liczbe par biegunów i częstotliwość mimo że wiadomo jaka jak sie zna prędkość synchroniczną. Potrzebuje jakiegoś zbioru zadań z rozwiązanymi zadaniami, bo teorie znam,przeczytałem o maszynach indukcyjnych z książki Zbigniewa Steina oraz Skwarczynskiego Tertila i z Bajorka czyli w sumie z 3 książek ale wadą tych podręczników jest to że tylko w Bajorku jest pare przykładowych zadań zrobionych,niestety w zbiorze są trudniejsze niż w Bajorku i nie umiem. Nie wiem np. jak zadanie 2.1 z tego linku zrobić: http://alfa.prz.rzeszow.pl/pi1998/edd16/zadania.html#Mind
    Bez zbioru gdzie są przykłądowe zadania to nie ma szans sie nauczyć rozwiązywać zadania,na ćwiczeniach profesor pół lekcji marnuje na gadanie o życiu zamiast zadania robić(były 3 ćwiczenia to 3 zadania tylko zrobiliśmy),bym musiał tu siedzieć z 6 godzin nad jednym to może bym zrobił,ale ja nie mam tyle czasu na te pierdoły marnować.Wole już nie zdać i rok przerwy mieć.

0
  • #5 05 Lis 2006 16:35
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    no cóż to są studia i zawsze tak było, iż wykład to nie tylko merytoryczne podawanie wiedzy... :D Czasem, po latach, ta niemerytoryczna część wykładu pozostaje ciekawsza.
    Podręczniki wymienione przez Ciebie, miałem kiedyś w ręce, a niektórych ich autorów znam osobiście... :D
    Więc nie umiejszając zawartej w nich treści powtórzę po raz wtóry: "Maszyny elektryczne" Plamitzera są "nieśmiertelne" ... :D
    W podanym przez Ciebie linku są tylko treści zadań, nie znalazłem tam rozwiązań, a te chyba musisz szukać gdzie indziej, przecież studia wyższe to również nabycie umiejętności własnego poszukiwania wiedzy w podręcznikach, notatkach z wykładu (które są tylko zaczynem do nauki własnej), czyli studiowania, itd.
    Wybór należy do Ciebie ... :cry:
    Pozdrawiam

0
  • #6 05 Lis 2006 17:19
    ander20
    Poziom 11  

To powiedz następnym razem jak spotkasz jakiegoś z tych autorów żeby przykłady zadań zamieszczali w swoich książkach bo takto to książka do pieca się nadaje tylko, no cóż można sie dowiedzieć jak taka maszyna działa, wzorów na pamięć nauczyć, bians mocy jaki jest,ale trzeba też praktyki w zadaniach a wszędzie tylko same treści i odpowiedzi a przykładowych zadań rozwiązanych 0 albo takie łatwe co tylko do wzoru podstawić i tyle. W Plamitzeru są przykładowe zadania rozwiązane czy tylko też sucha teoria?

0
  • #7 05 Lis 2006 17:59
    Quarz
    Poziom 43  

Witaj,
    chłopie, to ja studiuję, czy Ty? Odnośnie treści merytorycznej podręcznika zawsze możesz napisać do Wydawnictwa (jak jeszcze nie zbankrutowało...).
    Swoje pretensje możesz też zanieść do Opiekuna Roku (chyba jest taki na Twojej Uczelnii?), również Pan Dziekan za to nie wyrzuci Ciebie za drzwi... :D
    Nie jestem recenzentem (zresztą jakbym śmiał być) podręcznika Plamitzera... :cry:
    Pozdrawiam

0
  • #8 05 Lis 2006 18:08
    ander20
    Poziom 11  

Czy można obliczyć impedancje obwodu maszyny mając dane jej parametry znamionowe tzn. Un znamionowe napięcie zasilania, In - znamionowy prąd, Pn - znamionową moc (to oczwyiscie moc użyteczna) ale nie mamy współczynnika mocy. Impedancja bedzie wtedy =Un/In ? A jak obliczyć współczynnik mocy mając dane In,Un,Pn ale za to nie mając danej mocy pobranej i sprawności znamionowej? A sprawność znamionowa jak mam daną to jest ona zawsze taka sama tzn. że jak zasilę układ napięciem nieznamionowym tylko jakimś innym to sprawność układu mi się nie zmienia? Pytam o takie rzeczy bo w książkach ci bajorkowie i Skwarczyńscy to sami nie wiedzą,jakby wiedzieli to by napisali logicznie,a nie prowadzili dywagacje bezsensu. Moim zdaniem te wszystkie książki nie mają na celu nauczenia czytelnika tylko po prostu autorowie demonstrują w nich swoją wiedzę,popisują sie,cieszą jak jakieś skomplikowane wyprowadzenia umieszczają niezrozumiałe dla czytelnika. To ich po prostu rajcuje.To są ludzie zdegenerowani.

0
  • #10 18 Lis 2006 17:11
    ander20
    Poziom 11  

jak mam wzór na przeciążalność t=Tb/T gdzie Tb to moment maksymalny. Co w tym wzorze oznacza T? Moment obciążenia czy moment elektromagnetyczny?Bo ja z politechniki warszawskiej jestem i mam z gościem takim ćwiczenia co po zawodówce chyba jest i za bardzo też sam nie wie, bo mówił że elektromagnetyczny ale w takiej książce pisze że obciążenia no i chu.a wiadomo.

0
  Szukaj w 5mln produktów