Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny pod wokal do growlingu

05 Lis 2006 15:26 4119 33
  • Poziom 10  
    No to witam i z góry sory jeśli takowy temat był ale nie znalazłem i nie doczytałem się ;P

To tak chodzi mi ogólnie o paczki kolumienki tylko i wyłącznie pod wokal ale wokal hm GROWLING darcie ryja masowe no :P
    I moje pytanie co byście mi proponowali kupić w rozsądnej cenie.
    Lub co i jak złożyć.
    Jakie lepsze wyjście gdy mam ograniczony budżet, mowa tu może być nawet tylko o jednej kolumnie ale by miała z 250 - 300 Wat na RMS, a w późniejszym terminie dobrał bym drugą, bo wole jedna lepsza niż dwa szroty.
  • Poziom 35  
    To może być ok:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic585255.html
    Zaprojektowane co prawda dla pięknego damskiego wokalu a'la Nightwish, ale do rzeźni też się nada (a nawet szczególnie do rzeźni).

100W na kanał przy 98dB wystarczy, w każdym razie przy pełnej mocy wokal zagłuszy gitary i perkusję (zakładam, że gracie bez frontowego nagłośnienia, tylko na piecach).

Ja ma być 300W, to dobre 300W (bo i tak wykorzystasz 50). W tej sytuacji musiało by to być porządne 12" + driver (koszt ok. 1000...2000szt). Jak nie macie tyle kasy, to albo te ARZty z pierwszego punktu albo jakieś GDSy. Na pewno zapomnijcie o gotowych kolumnach po 500zł w rodzaju reloopa.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 10  
    czyli wychodzi ze lepiej skladac bo raczej wyniesie mnie taniej niz jak bym mial kupowac o konkretnych parametrach sprzet.

czli hig power, power sound, omnitronic itp odpadaja bo to szrot :> ??

a jak z dolami im wiekszy glosnik np 15'' tym wieksze doły i lepszy growl :> ??, czy zle rozumuje :> ??
    bo chodzi mi zeby ten bas w tym growlu czyli chyba doł był słyszalny

jak gadam glupoty to sory jestem laikiem jak narazie :P
  • Poziom 35  
    Te wszystkie "szity" nadają się jako kolumna dla DJa na małe imprezy - mają w miarę dobry bas, ale okupiony malą skutecznością i dziurą w średnim paśmie (stosowane w nich głośniki najlepiej by się nadały do taniego suba).

Dobre 12" da ci wystarczający dół w sensie niskiego wokalu, driver 1" (taki prawdziwy z gardzielą 1") umożliwy z kolei optymalny dla 12" podział (1,5...2kHz) i da swego rodzaju "nośność" wokalu. Ale to jest suma rzędu 800zł sztuka przy własnej konstrukcji i ze dwa razy tyle przy fabrycznej.

Jeżeli chcesz budować kolumny i masz ok. 1500zł na parę, to spróbuj np. Truvoxa TR-1225 (teraz nazywa się TF-1225) i drivera Beyma SMC-280 z tubą Beymy, zwrotnicę możesz zrobić albo zamówić w Janbo. Wyjdzie na sztukę:

- Truvox 270zł
    - Driver 230zł
    - Tuba 120zł
    - Zwrotnica 50...100zł
    - Obudowa 50zł
    - Okucia, złącza, rączki, itp 50...100zł (koniecznie gniazdo do statywu w spodzie kolumny).
    Podział 2kHz.

Jakbyś miał większe fundusze, to daj lepszy driver (np. Beyma CP-380) i podział na 1,5kHz - poprawi się cały dźwięk, nie tylko góra, podział będzie lepszy.

Druga możliwość, to poszukać czegoś na allegro - za 1000...1500zł kupisz paę używanych Polaudio na 12" + driver, ale w tym momencie nie ma tam nic ciekawego.

Trzecia opcja to te ARZty. Cena będzie śmieszna - ok. 35zł za głośnik, do tego jakieś drugie tyle na skrzynki. Razem wyjdzie pewnie z 600zł za parę.
    Sensownej alternatywy pomiędzy tymi cenami nie widzę:(

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Tłumacz Redaktor
    ARZy są dużo tanszą opcją niż piszesz - po pierwsze kosztują 25zł, po drugie - 600zł? z wykończenie etc to stanowczo sporawo, nawet jeśli liczyć z końcówką... same głosniki to 100zł, drugie tyle za wykończenie i już...
  • Poziom 10  
    No wlasnie powiedzmy ze mam około 600zł na wydanie na jednego sztukasa, to nie ma byc szczyt techniki drogi i wypasiony to bedzie raczej na garazowe granie i moze czasami koncerty na niewielkiej sali, chodzi o to bym mogł przyjechac ładnie gardłem i zeby to nie siadło po 3 probach, wiem ze to głupota "tanie a dobre" ale moze jednak jakas alternatywa znajdzie sie pomiedzy 800zł a no 400zł. :]

Dodano po 4 [godziny] 18 [minuty]:

dodam ze mam koncowke do ktorej chce podpiac je no narazie jedna.

moc wyjściowa RMS: 2 x 250Wat - 8 Ohm
    2 x 350Wat - 4 Ohm
    moc zmostkowana wyjściowa RMS: 1 x 700Wat - 8 Ohm

może się przyda abyście mi łatwiej mogli pomóc doradzić :]
  • Poziom 35  
    600zł liczyłem z porządnym wykończeniem
    - 20zł koc
    - 50zł pełna krata (prawdziwa, od firmy produkującej kolumny)
    - 18zł gniazdo statywu
    - 15zł rączka metalowa sprężynowa
    - 8zł miska
    - 8zł speakon
    -5zł XLR
    - 16zł narożniki metalowe
    - kilka zł śruby i wkręty (poczerniane - niektóre ciężko kupić i kupuję np. za 2,5zł za 20szt)

Razem 2* 150zł + płyty. Płyty jakieś 50zł łącznie (przynajmniej tam gdzie ja kupuję). Wychodzi 550zł. Oczywiście da się zejść do 400zł, ale trzeba dać plastikowe uchwyty, małe grille, gorsze złącza, itp.

Ta czy inaczej do garażowego grania wystarczy.

Za 800zł para? Może Truvox 10" + GDWT?

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 10  
    hm okej wiec tak.
    tu zliczyłem i no...

600zł liczyłem z porządnym wykończeniem
    - 20zł koc
    - 50zł pełna krata (prawdziwa, od firmy produkującej kolumny)
    - 18zł gniazdo statywu
    - 15zł rączka metalowa sprężynowa
    - 8zł miska
    - 8zł speakon
    - 5zł XLR
    - 16zł narożniki metalowe
    - kilka zł śruby i wkręty (poczerniane - niektóre ciężko kupić i kupuję np. za 2,5zł za 20szt)

hm a do tego jakie te całe bebechy bo to chyba tylko obudowe mi dałes
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    O dziza... naglasnialem takie koncerty i w zyciu nie dal bym tym sztanom slowa powiedziec przez te kolumny:) Toz to krate wyrwie:) Ogolnie do takiego wokalu bez kompresora nie podchodz (z samym limiterem raczej wyjdzie totalne dno). Jakie by to nie byly kolumny to musza byc mocne i jesli sa trojdrozne to smialo odlacz gwizdek bo bankowo Ci go zajada:)
  • Poziom 10  
    no zielony jestem heh "kompresor, limiter" co kaman to nie wiem mozecie jasniej :P

no i w tym wypadku co niby polecic i jak zrobic :>
  • Tłumacz Redaktor
    Nie no, nie przesadzajmy, jeśli zapewnią odpowiedni zapas mocy kolumny nad wzmacniaczem, to nie powinno nic walnąć. Szczególnie że ARZki to w miare wytrzymałe głośniki, a taka paczka 4xARZ drivera, ani nic takiego łatwego do uszkodzenia nie ma ;).

Ale swoją drogą na taki wokal tak czy inaczej kompresor by sie przydał.
  • Poziom 10  
    okej słucham dalej :)
  • Poziom 35  
    550zł policzyłem z głośnikami. Bebechy składały by się w tym przypadku z 4 ARZtów (zwrotnic im nie potrzeba).

Kopresor by się przydał... Może przeznacz połowę kasy na kolunny, a resztę na jakiś procesro wokalowy, przedwazmacniacz, itp sprzęt. Musisz przy okazji jeszcze trochę poczytać o realizacji dźwięku na żywo, itp i potrenować potem tym kompresorem.

Coś mocniejszego, to już napisałem;) Jak kapela jest bardzo szatanowa, to trzeba jeszcze lepszego drivera i końcówki z limiterem najlepiej:)

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 10  
    dobra to tak mam juz

mikrofon - Shure PG 58
    mikser - BEHRINGER XENYX 1002 FX
    końcówka mocy - DAP AUDIO Palladium P 700

tak wiem ze to nie jest wypas ale tak wyszło i teraz do tego kolumn potrzebuje :>
  • Poziom 33  
    najlepiej porzadna paczke 2x15" plus driver 2" (tyle ze to koszt ogromny) kolega spiewa w podobny sposob na proby malo jest paczka 400W elestry z 2 szt CM15/t plus driver CM 250 pedzone behringerem pmh5000 i bedzie druga dokladał. Mimimum to miec te 2 szt 12" glosników z dobrym 1" driverem
  • Poziom 10  
    hm no okej to mamy

2 x 12" + 1 dobry driver - w porządku czyli jakieś konkretne polecacie podzespoły trzymając ręke na pulsie portfela ;p oczywiście
  • Tłumacz Redaktor
    2x12" + 1" dobry driver to minimum 2000zł
  • Poziom 10  
    em ludziska to nie ma być profesjonalny sprzęt na koncerty tylko garażowy wrzask growl wydzieranka, mi cena 2 tysiaki nigdy przez myśl nie przeszła... z umiarem :P
  • Poziom 33  
    Rozsadnie biorac i tanio 2x selenium 12pw3 + selenium DT210ti + tubka razem jakies 650zł do tego obudowa zwrotnica (zaleznie od wykonczenia i materialu zwykly pazdzie pomalowany farba to jakies 40 zł ale oklejane narozniki raczki kraty to jakies 150-250) tylko mowimy o 1 kolumnie .
  • Poziom 29  
    Naglasnialem nie jeden grind-metal-punk-crust :) koncert wiec smialo moge Ci zaproponowac 1x15`` + do tego nie zadrogi 1``driverek z dobrym zabezpieczeniem przed spaleniem :)
    Limiter wskazany choc niekoniecznie musi byc (oprocz tego w koncowce mocy) moj sposob to zjechanie czulosci na zero zas wyciagniecie voc za pomoca suwaka (volume) noi EQ (wiecej srodka). Podczas growla mamy zazwyczaj mieszanine wokali jak to sie mowi jazde na dwa wokale-jeden niski ryczacy,a drugi ostry wysoki wykrzyczany, tutaj lepszy jest zapas mocy i kontrola clipow... driverki maja co robic, a zwlaszczaich protect :). Temat paczek poprostu musza byc wytrzymale i niekoniecznie na dobrych glosnikach, wystarczy cel TF1525 czy gamma15... mniejsze srednice, a zwlaszcza 8`` to nie porozumienie.
    Na marginesie w wiekszosci takich koncertow wokalisci mieli dodatkowo % na bani wiec bywalo roznie :) niemowiac juz o publice, zabawa góra !! :) i akustyk tez po piwku :)
  • Poziom 10  
    no czuje ze ktos w koncu mnie rozumie :P

hm jakbys mogł cos polecic konkretnego diyManiek to bym był dzwieczny ;)
  • Poziom 29  
    1x15`` na gamma15 lub truvox1525 do tego driverek 1`` selenium D210Ti lub tanszy marki selenium ciety od 2,5kHz. Zwrotka na driverek 12dB/oct , 15`` pelnym pasmem. Czyli potrzeba kupic tylko filtr gornoprzepustowy na driverek np. firmowy selenium (drogi) badz tanszy z Janbo. Koniecznie z zabezpieczeniem zarowka badz termikiem...
    Z innych driverow moze byc eminence psd lub asd (lepszy pierwszy bo mocniejszy).
  • Poziom 10  
    Okej, jaki litraż skrzyni i jakie drewno, wyciszać i czym itp. :> ??
  • Poziom 35  
    No dobra, ale zdecydowałeś się już na konkretny głośnik? Co do drivera, to ja dalej uważam, że do wokalu musi być raczej lepszy niż gorszy. Właściwie, to też zależy od wielkości sali (będziecie na tych kolumnach grać koncerty czy tylko próby?)

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 10  
    raczej tylko proby
    i raczej to co diyManiek poleca
  • Poziom 11  
    BrosTiTo napisał:
    ... GROWLING .,..

LOL pod growling czym tańsze tym lepsze - przecież nie chesz śpiewać operetki ... Ważne żeby tylko dużą powierzchnie miałey - w końcu chcesz niskie tony wydobyć, jakiś pasywny bass by też się nieźle spisał, pod wokal nie potrzeba ci też wysokich tonów więc jeden głośnik wystarczy - min 7oHz - 1okHz - po co więcej. Takie paczki to oferuje Omnitronic, Gemini, i jak sie dowiedziałem ostatnio Reloop np po około 25o zxłociszy za paczkę

Tanie - a przy okazji z dodatkowym efektem
  • Poziom 36  
    taa...i te omnitroniki wysiada na pierwszej lub drugiej probie, po 20 minutach proby doslyszenia sie czegokolwiek. Bez jaj.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dla niewtajemniczonych zamieszczam nagranie jak ow growling wyglada. Wokalista spiewa przez sczura bete 58 :) dla najwyzszej jakosci:)
    Załączniki:
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    to ma byc growling? :) uśmiałem się jak małe dziecko :) wygląda raczej na wujka Staszka po flaszce straszącego ciocię Jadzię na imprezie imieninowej :)
  • Poziom 13  
    No "niezły" ten growling. A tak na poważnie to tak jak przedmówca również się nieźle pośmiałem z tego co tu usłyszałem.
    Żeby nie było, że się nie znam to od razu zaznaczam to, iż słucham takiej muzyki od paru ładnych latek i słyszałem co nie co.