Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Resurs licznika energii elektrycznej ?

Fazi500 05 Lis 2006 16:34 13709 15
  • #1 05 Lis 2006 16:34
    Fazi500
    Poziom 11  

Witam, może ktoś wie ile wynosi resurs licznika energii elektrycznej?. Konkretnie, co ile lat ZE powinien wymienić licznik lub poddać legalizacji. Posiadam w domu licznik typu "MOD A5" rok produkcji 1967 – a zamontowany przez pracowników ZE w 1995 r. Myśle że już czas na wymiane (podejrzewam ze szwankować zaczął) Z góry dzięki za odpowiedź.

0 15
  • #2 05 Lis 2006 20:59
    Elmont
    Poziom 23  

wg.mojej wiedzy liczniki energii elektrycznej służące do rozliczeń
    odbiorców /chandlowy/powinien być legalizowany co 10 lat .

0
  • #3 05 Lis 2006 21:31
    lisos
    Poziom 22  

a według mojej te liczniki co 15 lat

0
  • #4 05 Lis 2006 23:04
    darxxxx
    Poziom 16  

Lubzel wymienia liczniki co 13 lat.
    pzd.

0
  • #5 06 Lis 2006 06:24
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

15 lat (wyjątkiem są liczniki A52 zalagalizowane przed 96 rokiem)
    Co to znaczy "szwankować zaczął"? Zawyża? - jeśli tak, to zastanów się czy chcesz to zgłaszać - bo to pachnie neodymem i sporą kasą "w plecy".

1
  • #6 06 Lis 2006 08:02
    Fazi500
    Poziom 11  

Dzięki za zainteresowanie, jeśli legalizacja, co 15 lat to jeszcze cztery musze się przemęczyć lub zaryzykować sprawdzenie przez fachowców z ZE, a w dobie magnesów neodymowych – werdykt może być tylko jeden. A może jest ktoś, kogo ZE nie wkręcił w noedymy przy okazji reklamacji stanu licznika? Na razie mój oszukuje na jakieś 60 KWh miesięcznie, jak zacznie więcej to chyba zgłoszę reklamacje.

0
  • #7 06 Lis 2006 11:20
    forestx

60kWh≈18zł/miesiąc -> 200zł/rok -> 1000zł/5 lat
    Ale jak ci wcisną neodym (a chiba wiesz jak z tym jest) to może wyjść drożej.

0
  • #8 06 Lis 2006 19:09
    stomat
    Specjalista elektryk

No bez jaj, jeśli nic nie kombinowałeś to nie ma czego się obawiać. A jak chcesz to zdemontuj licznik i zadzwoń do dostawcy z pytaniem "kiedy wreszcie przyjedziecie z tym nowym licznikiem bo mi lodówka cieknie ?" Po czym mów, że przyszło dwóch gości powiedzieli że zabierają licznik do legalizacji i zabrali. Mówili że zaraz przyniosą nowy, a tu nic. Efekt końcowy: zapłacisz za licznik ale nie za illegal pobór. Przedtem pogrzej chałupę z miesiąc żeby się zwróciło.

0
  • #9 06 Lis 2006 20:33
    Fazi500
    Poziom 11  

Wielkie dzieki, za wspaniale pomysły (są orginalne). Wizyta w ZE wyjaśniła mi, że legalizacja licznika wg. ZE ważna jest 20 lat, mimo iż licznik w chwili obecnej liczy sobie 39 latek - no cóż - tylko pogratulować sukcesów. Pieniądze wiedzą jak łupać - ale nic od siebie. Ciekawe czy ich pojazdy służbowe też mają po 39 lat i jeszcze przez 10 latek mają służyć. Normalnie paranoja - jak w PRL-u. Jedyne co pozostaje na chwile obecną - to wizyta fachowców z ZE, w celu sprawdzenia poprawności działania licznika ( czy sie kręci ?) - zobaczymy z jakim efektem. Czekam na jeszcze ciekawsze wasze pomysły, na temat jak zmusić ZE do przedterminowej wymiany licznika i nie narazić sie na ściemke z NOEDYMEM - w wykomaniu ZE. Pozdrawiam :)

0
  • #10 06 Lis 2006 21:55
    kleki
    Poziom 28  

Jak wisi na klatce, to może rozbić i zgłosić, że jakiś %^#$#%$ sąsiad ro%^$^%% złośliwie?
    Szczerze mówiąc nie robiłem jeszcze tak, ale być może jest po prostu taniej...
    ;-)

A zastanawialiście się nad likwidowaniem skutku działania magnesów neodumowych?
    Ponoć (też osobiście nie sprawdzałem) ustrój licznika silnie się magnesuje. Może rozmagnesować jakąś silną zewnętrzną pętlą?
    Takie sobi wolne przemyślenia...

0
  • #11 07 Lis 2006 22:07
    _jta_
    Specjalista elektronik

Rozmagnesowuje się magnes hamujący - ma z grubsza zamknięty obwód magnetyczny w "kółko",
    jak do tego przyłożysz zewnętrzne pole, to na jakimś kawałku ma zły kierunek, i rozmagnesowuje.
    Jak przyłożysz w innym kierunku - to może uda się ten kawałek namagnesować, ale rozmagnesujesz
    inny. Rozmagnesowuje się mniejszym polem, niż magnesuje, więc nic nie wykombinujesz.

0
  • Pomocny post
    #12 08 Lis 2006 22:15
    -Baranek-
    Poziom 12  

Fazi500 napisał:
    Witam, może ktoś wie ile wynosi resurs licznika energii elektrycznej?. Konkretnie, co ile lat ZE powinien wymienić licznik lub poddać legalizacji. Posiadam w domu licznik typu "MOD A5" rok produkcji 1967 – a zamontowany przez pracowników ZE w 1995 r. Myśle że już czas na wymiane (podejrzewam ze szwankować zaczął) Z góry dzięki za odpowiedź.

liczniki do pomiarów półpośrednich i pośrednich muszą być legalizowane co 8 lat
    do pomiarów bezpośrednich co 15
    wyjątkiem są liczniki MOD A52 którym przedłużono okers legalizacji do 20 lat ale tylko
    Nie ma znaczenia jaki jest rok produkcji licznika ważne są cechy legalizacyje które są umieszczone na obudowie przy czym z jednej strony jest informacja o urzędzie wykonującym legalizację a z drugiej strony rok w którym legalizacja nastapiła i od tego jaka data tam widnieje zaczyna się okres ważności legalizacji

podstawa prawna
    Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrzadów pomiarowych (Dz. U. Nr 77, poz. 730)
    w szczególnosci załącznik nr 35

tekst ustawy

co do tych 20 lat dla MOD A52 nie mogę znaleść rozporządzenia le jak znajdę to dam linka

0
  • #13 15 Lis 2006 19:48
    lisos
    Poziom 22  

-Baranek- napisał:

liczniki do pomiarów półpośrednich i pośrednich muszą być legalizowane co 8 lat
    do pomiarów bezpośrednich co 15

witam starego skodnika, może wiesz jeszcze jak jest z licznikami elektronicznymi? czy tak samo?
    pozdro

0
  • #14 15 Lis 2006 19:59
    forestx

Fazi500 napisał:
    Wielkie dzieki, za wspaniale pomysły (są orginalne). Wizyta w ZE wyjaśniła mi, że legalizacja licznika wg. ZE ważna jest 20 lat, mimo iż licznik w chwili obecnej liczy sobie 39 latek - no cóż - tylko pogratulować sukcesów.
    - Fazi, zadałeś pytanie, na które staraliśmy się odpowiedzieć. Skoro uważasz, że specjaliści z ZE wiedzą lepiej to zacytuje mojego (wielce go szanowałem za kompetencję) wykładowcę: "Po co pytasz skoro wiesz"

Powodzenia życzę.

0
  • #15 15 Lis 2006 20:56
    _jta_
    Specjalista elektronik

Tak mi właśnie przyszło do głowy: można by w taki sposób skonstruować magnes hamujący do licznika,
    żeby przyłożenie do licznika zewnętrznego pola magnetycznego zawsze powodowało przyśpieszenie
    obrotów tarczy - da się zrobić, kwestia odpowiedniej konstrukcji magnesu. Wiem jak to zrobić.
    (nie wystarczy zmienić sam magnes, jeszcze dojdzie parę innych szczegółów - rozpracowałem to)

Wprowadzenie takich liczników uniemożliwiłoby spowalnianie licznika przy użyciu magnesów.
    Pytanie: czy jakiś Zakład Energetyczny jest zainteresowany tym, by takie liczniki produkowano?
    Bo miałoby to pewną wadę: nie byłoby podstaw do oskarżania klientów o spowalnianie liczników. ;)

0
  • #16 13 Lut 2007 08:43
    Fazi500
    Poziom 11  

Witam, temat uważam za zamknięty.

-1