Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wysterowanie transoptora z wyjscia wzmacniacza operacyjnego

05 Lis 2006 17:17 953 6
  • Poziom 9  
    Mam problem z wysterowaniem transoptora CNY21 posrednio przez rezytor np.1KOhm z wyjscia wzmacniacza TL062. W nocie katalogowej TL062 jest charakterystyka Vout(peak-to-peak)=f(Robciazenia-wyjscia).
    Wzmacniacz zasilam napieciem +15V, gdy sie nasyci na wyjsciu mam napiecie zgodne z ta charakterystyką. Na andodzie transoptora mam ok. 1,1V. Transpotor sie i tak nie wysterowuje. Generalnie to chodzi mi op wydajność pradową wyjscia tego wzmacniacza. Jak dobrac odpoewiedni rezytor wyjsciowy? Czy ktos to wie? Bo nie wiem jaki jest maks prąd wyjsciowy wzmacniacza.
    pozdro
    proszę o pomoc
  • Poziom 40  
    Witam
    Wydajność prądową ma około 10mA a sprawność transoptora 50%, co daje nam maksymalny prąd na wyjściu transoptora 5mA. Możesz zastosować rezystor 1kΩ do wysterowania diody led w transoptorze. Zasilanie masz tylko 15V a nie +-15V?
  • Poziom 9  
    zasilanie mam tylko +15V, wstawiałem wczesniej rezystor 1kOhm, i nie wysterowuje sie w czasie nasycenia wzmacniacza....na diodzie jest ok.1,13V....ale transoptor nie jest wysterowany....
  • Poziom 40  
    Witam
    Co to znaczy że transoptor nie jest wysterowany, co masz po drugiej stronie transoptora?
  • Poziom 9  
    Teraz to symuluje, i mam nastepująde wyniki. Po wstawieniu rezystora 1kOhm miedzy anode transoptora a wyjsciem wzmacniacza, gdy wzmacniacz sie nasyci ...na diodzie mam ok.1,2V i prąd 13mA....czyli powinno być wszytsko ok.
    Zaś do tranzsytora tranmsoptora mam nastepujące podłączenie: do kolektora napiecie zasilania +5V. a do emitera rezystor 500..zresztą zobacz na rysunku.
    Wobec tego w tym ukladzie tramzosptor nie odwraca sygnału....czyli na jego enmiterze powinienem miec ok.5V...a na wyjsciu bramki 0V
  • Poziom 9  
    problem w tym ze zawsze na emiterze mam 0V.Dlaczego?
  • Poziom 40  
    Rezystor na bazie jest niepotrzebny i to on zmniejsza ci czułość transoptora. Jeśli się uprzesz i chcesz go tam mieć to wstaw tam 100kΩ.