Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa falownika 3-fazowego, sinus. Algorytmy?

05 Lis 2006 18:43 40922 61
 • Poziom 40  
  Witam
  Na elektronice znam się wystarczająco aby nie mieć problemów z konstrukcją takiego falownika, ale w zupełności nie znam się na silnikach. Potrzebuję informacji co falownik powinien mieć i jak działać do prawidłowej pracy silnika. Szukałem, ale jestem zbyt zielony w tych sprawach aby to co znalazłem mi pomogło. Potrzebuję zrobić ten przysłowiowy pierwszy krok abym mógł już bardziej samodzielnie zdobywać wiedzę.
  Za pomoc będę się odwdzięczał klikając w POMÓGŁ a dla bardziej pomocnych dodatkowe punkty. Mogę jeszcze w zamian za wiedzę pomóc w problemach związanych z elektroniką.
  Jak zbuduję falownik i będzie działać, umieszczę całą dokumentację na forum dla wszystkich.
  -----------------------------------
  Zmieniłem tytuł na 3-fazowy, Takie są aktualne plany :D .
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 28  
  Mam ten sam problem z falownikiem niby się uporałem u mnie z baterii akumlatorów 24V przetwarzam się na 320 stałego a następnie na jadnofazowe napięcie sinus uzyskiwane z układu o modulowanej szerokości impulsów zrealizowane w moim wypadku na pamięci EEPROM i układzi licznikowym /napędzam /usiłuję/ silnik jednofazowy 1.1kVA i tu zaczynają się schody czyli prąd rozruchowy, prace trwają gdyż nie chcę przewymiarować finansowo urządzenia np IGBT
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 40  
  Witam
  A coś dokładniej mogę się dowiedzieć, czy masz regulację napięcia wyjściowego i pomiar prądu? Na jakiej częstotliwości i takie tam inne szczegóły o których pewnie nie wiem że trzeba zapytać. Sprecyzuj też swój problem to może razem coś się wymyśli.
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Silniki 1fazowe w przeciwieństwie do 3fazowych mogą być ciężki do regulacji.Jeden z przykładów to silnik 1fazowy z wyłącznikiem odśrodkowym.D o wyłączenia uzwojenia rozruchowego potrzebuje prawie pełnych obrotów w krótkim czasie .Trochę lepiej jest z silnikami w których rozruch odłączany jest pozystorem lub zasilany przez kondensator,tu też są ograniczone możliwości regulacji obrotów.W to miejsce z pełną możliwością regulacji i dobrym momentem obrotowym stosuje się silniki komutatorowe .Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Myślę ,że trzeba się przejść do najbliższego sklepu ze sprzetem

  centralnego ogrzewania i zobaczyc jak wygląda pompa c.o do wody goracej Graaundfosk- nazwa PODANA NIEDOKLADNIE -ale chodzi o to ,ze po wejsciu na strone Pol. Poznan -albo innej instytucji naukowej
  mozna znależć więcej informacji. Autorzy z Poznania wydali jakis zbiór cwiczen do pracowni energoelektrycznej w którym jest już coś na ten temat i raczej madrze napisane/ wyłożone/.Myslę,że w sam raz jak dla
  kol. Mnie tez to interesowało -prawdopodobnie w okolicy Poznania
  jest skupiona wiedza fachowa na ten temat.
 • Poziom 40  
  Witam
  Dziękuję za porady i proszę o więcej.
  Mam parę pytań trochę elektronicznych:
  1.Czy potrzeba kontrolować napięcie wyjściowe, czy może wystarczy tylko odpowiednia modulacja PWM?.
  2.O ile musi być większa moc rozruchowa od mocy średniej?.
  3.Czy potrzebny jest pomiar prądu?
 • Poziom 34  
  warunkiem jest spelnienie rownosci :

  U/f=const /tak mnie sie cos przypomina /

  w zwiazku z tym obowiazuje pewnie

  generowanie wartosci napiecia /skutecznego chyba nie -raczej Upp/
  wg tabeli , i jeszcze widziałem PWM

  ALE TAKI GENEROWANY -z szerokoscia pewnie 5 stopni

  nie moge pisac bo to nie mój komputer -on robi co innego -i ja co innego
  ...................jakies smieci są niekasowalne.....

  oZ Z
 • Poziom 40  
  Witam
  Trochę znalazłem postów na ELEKTRODZIE na ten temat, niestety ale nikt chyba nie poradził sobie do końca z budową falownika sinus, albo nie chce zamieścić tu gotowego projektu. Nadszedł czas żeby to zmienić, muszę zrobić falownik sinus a że nie mam zobowiązań w pracy o tajności moich konstrukcji to zamieszczę tu dokumentację jak falownik będzie gotowy. Sprawa jest do zrealizowania bo nie ja będę ponosić koszty budowy prototypu, a nawet jeszcze będą mi za to płacić (szef nie jest chytry i mu nie zależy na trzymaniu tajemnicy). Na pewno powinni być zainteresowani falownikiem sinus konstruktorzy elektrowni wiatrowej, coraz więcej urządzeń domowych wymaga zasilania sinusoidalnym napięciem.
  -------------------------------------
  Proszę was o jakiekolwiek uwagi i dyskusję, nie musi to być jakaś bardzo fachowa wypowiedź. Potrzebuję jakichkolwiek wskazówek które ulepszyłyby konstrukcję. Jak nic się od was nie dowiem, będzie to mniej przydatne urządzenie z powodu dużej specjalizacji. Piszcie jaki falownik by się wam przydał, oczywiście chodzi o jedno fazowy.
 • Poziom 12  
  @DarEl

  Od dłuższego czasu przymierzałem się do falownika, ale myślałem nad takim falownikiem, który mógł by być ewentualnie synchronizowany z napięciem sieci, i jedyne co mi wpadło do głowy, to zrobienie go na bazie syntezera częstotliwości. W tej chwili nie mogę znaleźć plików na dysku (pewnie już je zarchiwizowałęm), ale udało mi się znaleźć w nocie katalogowej układ syntezera generującego sinus (od 0 do chyba 25kHz), który nie wymaga programowania przez mikroporcesor, ma wbudowane wejścia na sygnał synchronizacji, dodatkowe wejście do ustawienia przesunięcia fazowego dla tych którzy z trzech takich układów chcieli by zrobić falownik 3-fazowy, a przy tych wszystkich zaletach jest niedrogi i dostępny w polsce. Przegrzebie dzisiaj płyty to podam ci co to za scalak. Myślę że układ wyposażony o synchronizacje z siecią z możliwością rozbudowy do 3-faz zadowoli nawet najwybredniejszych. Będzie można pomyśleć wtedy nad odsprzedażą nadwyżek z elektrownii przydomowych do energetyki.
 • Poziom 40  
  Witam
  Synchronizowanie falownika do częstotliwości sieci jest możliwe, ale oddawanie energii pewnie nie przejdzie z powodu braku odpowiednich certyfikatów ale i braków wiedzy z mojej strony jak to się robi. Sinusoida będzie powstawać w falowniku w mikroprocesorze czysto programowo ponieważ falownik nie może być zbyt skomplikowany. Jeszcze jedno pytanie, czy w falowniku jednofazowym potrzebny jest hamulec do silnika?
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Autor :Lech Ptaszyński

  Przetwornice częstotliwości-budowa,dobór,zastosowanie i eksploatacja

  Envirotech,POZNAŃ 1996
 • Poziom 12  
  nie udało mi się znaleźć obiecanej noty katalogowej :( a co do tego generatora, to chodziło mi o to, że po co wywarzać otwarte drzwi, skoro ten generator sinusa ma już w sobie zaprogramowaną sinusoide, mało tego ma układy wygładzające schodki tak, że na wyjściu jest sinusoida. A co do tych atestów jeśli chodzi o energetyke to zdaje sobie sprawę, że są potrzebne odpowiednie pozwolenia i umowa z ZE, ale wystarczy, że będzie spełniał wymogi zakładu energetycznego, bo to nie będzie urządzenie seryjne, więc zgodnie z prawodastwem unijnym nie ma takich wymogów.
 • Poziom 40  
  Witam
  Chyba jednak będę robić falownik 3-fazowy. Silniki 3-fazowe bez problemu działają z falownikami, a pompę można kupić 1-fazową jak i 3-fazową. Sterownik zrobię na ATMega128 bo ma PWM trzy wyjściowy, dużo liczników i dużo pamięci a jego cena spadła do 20zł. Wolę jak sterownik będzie nadmiarowy niż miałoby czegoś zabraknąć. PWM będzie na 25kHz żeby go nie było słychać i dlatego że nie planuję robić go na 20kW, ale zawsze można będzie zmienić program i ustawić taką jaką się chce. Może nawet częstotliwość PWM będzie konfigurowalna i wszystko co dam radę zmieniać. Napiszcie co jest potrzebne a co nie to postaram się dostosować. Jak jest też z hamulcem, czy jest koniecznie potrzebny.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Trochę o "jednofazowym generatorze sinusa" można się dowiedzieć stąd. Sama generacja PWM'ów to nie problem - w moich falownikach robię to nawet na atmega8 i sprzętu wystarcza a flash'u używam ok 20% . Większym problemem, przynajmniej dla mnie, jest odfiltrowanie tego PWM, żeby przebieg napięciowo też wyglądał jak sinusoida. Lepszym uC Atmela do takiego projektu będzie AT90PWM3. Dostępny jest w seguro(wyszukiwarka nie znajduje, ale mają :D ) .
 • Poziom 40  
  Witam
  Mój wybór padł na ATmega128 ponieważ na jednym liczniku można zrobić trzy wyjścia PWM i do tego z programowaną rozdzielczością. AT90PWM3 może by był dobry ale na pewno będą kłopoty z jego zdobyciem. Mając do dyspozycji 128kB flasch można będzie sobie poszaleć z pomysłami i pamięć nie skończy się. Można też wykorzystać zasoby scalaka na dodatkowe cele, których jeszcze nie znam ale może z pomocą waszą coś się wymyśli. Zrobię falownik na dwóch oddzielnych płytkach, sterownik i stopień mocy, ponieważ sterownik można będzie użyć do różnych falowników o różnej mocy. Sterownik będzie zaprojektowany na dwustronnym PCB na elementach SMD, więc będzie to malutka płytka z jakimś złączem krawędziowym do podłączania z stopniem mocy.
  Jeśli mi nie wierzycie w moje umiejętności to popatrzcie na jedną z prostszych moich konstrukcji.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic611764.html
 • Poziom 17  
  Kolejny krok to wybór drivera do stopnia końcowego, bo raczej sterowanie końcówki na piechotę nie wchodzi w grę.
  Na mniejszych megach z timerami też nie ma problemu. Trzeba ustawić dwa timery w odpowiednie tryby i wystartować synchronicznie. Później sterowanie już się nie różni - zamiast OCR1AL, OCR1BL i OCR1CL masz OCR1AL, OCR1BL i OCR2. W powyższym założyłem, że rozdzielczość jest 8 bitowa. Ale w przypadku atmegi większa raczej nie wchodzi w rachubę, bo zacząłby się problem z częstotliwością (a więc i z bezgłośnością).
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  @Dar.El
  Nie zamierzam ujmować Twoim możliwością, ale pamiętaj, że porwałeś się na coś bardzo ambitnego.
  Taki układ budowałbym stopniowo, jeśli uda Ci się wygenerować i poprawnie odfiltrować jedną fazę to jesteś praktycznie już w domu. Ne zapominaj też, że będzisz miał do czynienia z zasilaniem DC rzędu 600V i aby mieć odpowiedni margines bezpieczeństwa konieczne będzie użycie półprzewodników na wyższe napięcia. Sterowanie stopniami końcowymi w zasadzie można rozwiazać tylko w jeden sposób - przy pomocy transoptorów przystosowanych do sterowania mosfetami/igbt. Dzięki separacji galwanicznej unikniesz też problemów ze stabilnością pracy części mikroprocesorowej.
  Moim zdaniem najtrudniejsze będzie wykonanie odpowiednich zabezpieczeń nadprądowych i przeciwzwarciowych, których nie powinno zabraknąć w takim falowniku.
 • Poziom 40  
  Witam
  Robiłem już niemniej ambitne urządzenia, kiedy jeszcze nie wiedziałem o istnieniu forum ELEKTRODY. Teraz nie martwię się czy dam radę bo zawszę mogę zadać pytanie tu na forum, co nieprawdopodobnie ułatwia robienie nowych konstrukcji. Falownik ma być zasilany z 350V PFC, więc raczej 600V nie będzie. Pomiar prądu można w różny sposób rozwiązać jak i drivery do tranzystorów mocy. Jak pisałem wcześniej, to szef w robocie będzie finansował projekt i dopóki się nie rozmyśli jest duża szansa umieszczenia gotowej konstrukcji tu na forum. Ja sam nie robiłbym tego falownika bo nie jest mi potrzebny, więc trzymajcie kciuki żeby mój szef się nie rozmyślił i nie kupił gotowego.
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Udało mi się parę lat temu napisać na 2051 program który:
  - syntetyzuje sinusoidę PWM rozdzieloną na 6 sygnałów do sterowania tranzystorów IGBT w mostkach H
  - spełnia wymaganie U/f
  - czyta przyciski <>(szybciej; wolniej)
  - steruje LCD 2x16
  Ale nie miałem czasu się dalej zajmować grubszymi kwestiami:
  - rozruch
  - wybieganie/hamowanie
  - przeciążenia
  - chwilowe zaniki zasilania, kiedy silnik jeszcze nie stanie
  Więc mam świadomość, że zrobiłem 10% roboty...
 • Poziom 40  
  Witam
  Na tak małym procesorku i tak zrobiłeś bardzo dużo. Na ATmega128 jest dużo więcej możliwości i zarazem łatwiej będzie mi zrobić trzy PWMy i inne potrzebne rzeczy, zasoby sprzętowe są bardzo duże. Jak myślicie, w jaki sposób można zrobić komunikację ze sterownikiem? Czy potrzeba zastosować jakieś standardy czy może samemu wymyślić komunikację z PC albo innym urządzeniem?
 • Pomocny post
  Specjalista EDA
  Może do sterowania tranzystorami mocy zastosujesz specjalizowane drivery firmy IR? Rozebrałem kilka falowników 3-fazowych (konserwacja, podłaczanie) i we wszystkich je widziałem. Nie wiem tylko jak jest z ich dostępnościa w Polsce, ale nie wydaje mi się, aby był to problem. Sterowniki sa i pojedyńcze, (więc trzeba by było użyc 3 sztuk) jak i scalone potrójne. Sa wyposażone w spore dodatki usprawniające pracę i zapewniające bezpieczeństwo tranzystorom IGBT.

  https://ec.irf.com/v6/en/US/adirect/ir?cmd=ad...yPageKey=1555&advisorCmd=continue&startstate=
  page_Parametric%20Search%20Automotive&startstate=answer_Parametric%20Search%
  20Automotive_Automotive%20Half%20Bridge%20Drivers

  (proszę calośc adresu skopiowac i wkleic do przeglądarki)

  A tu przykład zastosowania potrójnego sterownika:

  http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-985.pdf
 • Poziom 40  
  Witam
  Drivery firmy IR są kuszącą alternatywą, ale są wolne. Chciałem zrobić PWM powyżej 20kHz żeby nie było słychać falownika, ale zmiany wypełnienia byłyby wolniejsze i oscylowały na poziomie 5kHz. Czy taki sposób sterowania wypełnieniem będzie niesłyszalny?. Jeżeli byłoby to słychać to może nie ma co podnosić częstotliwości i sterowniki IR by się wyrobiły.
 • Pomocny post
  Specjalista EDA
  A dlaczego zależy ci na niesłyszalności układu? Zajmuję sie eksploatacją falowników w dużym zakładzie (zakład produkcji papieru- największy falownik zasial silnik kręcący maszyną paierniczą- moc 350kW, jak i maleństwa - od 2kW do zasialnia pomp masy, wody, chemii do produkcji). Wszystkie bez wyjątku słychac jak szumią i piszczą. Najwięcej falowników mamy Toshiby.
  Sam interesuję się budową falowników, i sam podejmowałem się tematyki, ale jestem słaby w programowaniu procesorów więc dałem sobie spokój. Zakończyło się tylko na rozważaniach teoretycznych i dużo poznawania teorii działania, oraz podpatrywania jak to robi a firmy- właśnie Toshiba na zakładzie. Standard budowy to dwie płytki podobnej wielkości, jedna to stopien mocy, druga CPU i kontroler stopni mocy plus wyswietlacz. A popatrzcie koledzy na ten schemat, który zamieściłem w poprzednim poście- drugi link. Tam jest schemacik jakiegoś prostego układu na 555, 74175 i IR. Co to jest? Nie moge, co dziwne znalżc aplikacji lub noty scalaka 74175, i nie wiem co to jest i jak działa. Ta TTL-ka to musiąłby byc jakiś rejstr przesuwający, który po otrzymaniu z układu 555 360 HZ, dzieli i przesuwa wzajemnie o 120 stopni, oraz wytwarza 3 fazy sterujące IR-kę. Dobrze kombinuje?. Wydaję sięto buc układem prostego falownika 60 HZ.
 • Poziom 27  
  Przem188 napisał:

  ...
  Tam jest schemacik jakiegoś prostego układu na 555, 74175 i IR. Co to jest? Nie moge, co dziwne znalżc aplikacji lub noty scalaka 74175, i nie wiem co to jest i jak działa. Ta TTL-ka to musiąłby byc jakiś rejstr przesuwający, który po otrzymaniu z układu 555 360 HZ, dzieli i przesuwa wzajemnie o 120 stopni, oraz wytwarza 3 fazy sterujące IR-kę. Dobrze kombinuje?. Wydaję sięto buc układem prostego falownika 60 HZ.


  74175 To sa 4 przerzutniki D ze wspólnym zegarem i zerowaniem.
  Można oczywiście z tego zrobić rejestr przesuwający.
 • Poziom 17  
  Witam wszystkich a w szczególnści Dar. El
  kolego jeżeli dysponujesz czasem na tyle żeby się przygłądnąc kolejnymi układami ...
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic582916.html
  załozenia nie są krytyczne do omówienia więcej na privat - projekt do wdrożenia na 03-05 . 2007
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Dar.El napisał:
  Witam
  Drivery firmy IR są kuszącą alternatywą, ale są wolne. Chciałem zrobić PWM powyżej 20kHz żeby nie było słychać falownika, ale zmiany wypełnienia byłyby wolniejsze i oscylowały na poziomie 5kHz. Czy taki sposób sterowania wypełnieniem będzie niesłyszalny?. Jeżeli byłoby to słychać to może nie ma co podnosić częstotliwości i sterowniki IR by się wyrobiły.


  A na jakiej podstawie twierdzisz, że są wolne?
  O bezgłośności decyduje podstawowa częstotliwość PWM, szybkość zmian wypełnienia daje tylko liczbę kroków (poziomów), którymi aproksymujesz sinusoidę. Jeżeli to ma być falownik do silnika, to raczej za bazę przyjmij sobie długość próbki sinusa, bo częstotliwość update'u i tak będziesz musiał zmieniać zależnie od tego, jaka będzie miała być częstotliwość wyjściowa.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Dar.El napisał:
  Witam
  Na tak małym procesorku i tak zrobiłeś bardzo dużo. Na ATmega128 jest dużo więcej możliwości i zarazem łatwiej będzie mi zrobić trzy PWMy i inne potrzebne rzeczy, zasoby sprzętowe są bardzo duże. Jak myślicie, w jaki sposób można zrobić komunikację ze sterownikiem? Czy potrzeba zastosować jakieś standardy czy może samemu wymyślić komunikację z PC albo innym urządzeniem?

  Niestety, ale ATmega128 nie za bardzo nadaje sie do budowy falownika, tak jak ktos wspomnial wczesniej, najlepszym prockiem bedzie AT90PWM3. Po prostu w tym pierwszym nie ma mozliwosic regulacji czasu martwego i nie da sie wprosty sposob podlaczyc mostka trazystorowego. Wejdz na strony atmela tam sa gotowe programy do falwonikow, a nawet schematy. Zastanow sie na kupieniem gotowego modulu do testu, a potem go sobie przerabiaj.
  Co do czestotliwosci wyjsciowej, to normalnie w falwonikach stosuje sie 4 do 8kHz, nie po to zebys slyszal falownik ( :) ) ale ze wzgledu na staty w tranzystorach mocy. Po za tym wraz ze wzrostem czestotliwosci rosna wymagnia co do tranzystorow i obwodow zabepieczajcych (= drozsze)
 • Poziom 40  
  Witam
  Falownik ma być zastosowany do pompy w laserze do celów medycznych i powinien raczej być cichy. Może i macie rację z tym AT90PWM3 ale też trzeba go kupić, więc jak mi się uda go zdobyć to będzie na nim.