Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka - czy da się ją stworzyć?

05 Lis 2006 20:12 2186 19
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Znalazłem gdzieś w szafie wkrętarke akumulatorową firmy Syman International i wszystko byłoby ok gdyby nie brak ładowarki do akumulatorka:cry:. Ale pomyślałem logicznie i zaczołem szukać jakiegokolwiek oznaczenia pojemności czy czegoś podobnego i nic:cry:. Alle znalazłem na akumulatorku napis 9.6V. Więc teraz pytanie czy da się złożyć ładowarke na podstawie tych(ubogich) danych?
    Z góry dzięki.
    Pozdro
  • Poziom 40  
    Witam
    Jeśli to stara wkrętarka to na pewno są to akumulatory NiCd więc scalak MAX713, ale gdyby to były NiMH to MAX712. Są to popularne scalaki do ładowarek i jest dużo schematów i opisów. Do tego Maxim wysyła próbki do Polski (chyba jeszcze się nie zniechęcił).
    Dar.El ja cie chyba ozłoce tylko znajdź mi jeszcze taki schemat
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    O nie ładnie, szukać to już potrafisz, a na to potrzeba trochę czasu który właśnie poświęcam na pomaganiu innym. Na głównej stronie ELEKTRODY jest link do różnych schematów, i chyba tam coś takiego widziałem. Chyba też wszystkie czasopisma elektroniczne umieściły projekt ładowarki na tych scalakach.
    Wpisując w wyszukiwarce MAX713 dostałem 39 odpowiedzi. Bierz się do przeglądania.
  • Poziom 17  
    Przed stwarzaniem ładowarki wypadało by sprawdzić czy akumulatory jeszcze da się ładować.
    Akumulator jest ok. Dobra podnosze moje szlachetne 4 litery i biore się do przeglądania.:D

Przejrzałem i... LIPA nic co by się nadało nie ma. Bo akumulator wkrętarki to nie bateria AA :D Prawda?:D
    Różni się jedynie tym że tych "AA" jest 8, są to ogniwa Ni-CD.

Poszukaj porządnie, w necie jest tego sporo. Nawet sama nota aplikacyjna wspomnianego wyżej max713 wystarczy
  • Poziom 40  
    Chyba najlepsze rozwiązanie, jako ładowarka impulsowa. Zbieraj części i do roboty.
    a ten dławik CADDEL-BURNS 7200-07 33µH gdzie można w Polsce zdobyć??
  • Poziom 40  
    Witam
    W sklepie albo na allegro. Jakim maksymalnym prądem będziesz ładował akumulatory?
    hmm tego jeszcze nie wiem- liczyłem że mi coś poradzisz bo akumulator po naładowaniu ma dawać napięcie 9.6V
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Akumulator po naładowaniu powinien mieć 8*1.4V - czyli 11.2V (ładuj co najmniej do 11.0, nie więcej niż do 11.3).
    Sensowny prąd ładowania to 0.5A, może być odrobinę więcej, raczej nie stosuj powyżej 1A.
    Pytanie, czy jest sens kombinować z MAX7112/713, jest prosty układ na LM317, i pewnie równie dobrze naładuje.
    jak mi znajdziesz kompletny opis i schemat wykorzystania LM'a to pomyśle nad tym
  • Poziom 40  
    Witam
    Uważaj bo ta ładowarka nie wyłącza ładowania sama, nastaw sobie budzik i uważaj na temperaturę akumulatorów. Jak będą za gorące to musisz je ładować mniejszym prądem. Ilość energii zgromadzonej w akumulatorach nie powinna przekroczyć 1,4C (pojemność w mAh).
    hmm a ten układ na scalaku MAX713 wyłączy się sam w momencie gdy akumulator bedzie pełny??

swoją drogą czy w tym układzie z MAX'em może byś dowolny dławik o wartości 33µH?
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Ładowarka z LM317 ładuje do określonego napięcia - metoda CC-CV, dość prymitywna,
    ale dopóki nie staramy się o szybkie ładowanie powinna wystarczyć - nie przeładuje.
    Wadą jest to, że może w miarę szybko naładować do np. 80-90% pojemności, a potem
    zmniejsza prąd i coraz wolniej ładuje, i długo trzeba czekać na pełne naładowanie.

MAX713 (czy 712) analizuje stan akumulatora i wykrywa pełne naładowanie, nie pamiętam,
    czy w opisie jest informacja o algorytmie, powinno to działać również przy szybkim ładowaniu
    - w każdym razie powinna ładować dużym prądem aż do chwili, gdy jest pełne naładowanie.