Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak regulować obroty silnika w okapie kuchennym?

05 Lis 2006 20:41 9412 13
  • Poziom 2  
    Mam okap kuchenny CATA z wentylatorem promieniowym o mocy 300W
    /230 V/ i 3 biegowy przełacznik obrotów.
    Chciałbym obniżyć obroty na 1-szym biegu,
    aby uzyskać "cichy" tryb pracy. Czy ktos wie w jaki sposób
    odbywa sie stopniowanie obrotów w okapach i jak to można przerobić?
    Do silnika przykręcone jest jakies pudełko a od niego odchodzi gruby kabel do przełacznika, całość jest jednak dosyć trudna do demontażu,
    więc wolałbym uniknąć tego gdy okaże się, że przeróbka obrotów
    nie jest prosta do zrobienia. Może ktoś coś poradzi plizzz.
    Krzysiek
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 41  
    Witam
    Najprawdopodobniej potrzebny jest falownik i miałbyś od razu regulację płynną od 0 do max. Niestety takie urządzenie jest drogie.
  • Poziom 18  
    są kity do samodzielnego montarzu pod nazwą regulator obrotów silnika jedno fazowego tylko musisz sie doczytać czy indukcyjnego czy komutatorowego one były jakoś niedrogie
  • Poziom 38  
    silniki w okapach maja kilka odczepow i za pomoca ich robi sie regulacje obrotow. do regulacji obrotow mozna miec falownik lub regulator znajdziesz na www.dospel.pl powinien byc dobry
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Te regulatory z kitów nadają się do komutatorowych. A w okapie siedzi indukcyjny. Obroty takiego trudniej się reguluje. Zajrzyj do tego pudełka i i sprawdź, co w nim siedzi. Możliwe, że jest tam jedynie przyłącze do silnika i jakiś filtr lub kondensator. Wtedy faktycznie potrzebowałbyś falownik, bo obroty takiego silnika reguluje się częstotliwością prądu
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 13  
    Zgadza się, tak jak mówi kolega Błażej. Ja uzywałem do silnika indukcyjnego małej mocy kondensator. Bardzo skutecznie, trzeba dobrać eksperymentalnie, u mnie około 1uf 500V.
  • Poziom 38  
    ten o ktorym pisalem wyzej sluzy do regulacji silnikow indukcyjnych stosowanych w wentylatorach wyciagowych nawiewnych itd a wiec nie potrzeba falownika
  • Poziom 14  
    Nie jestem pewny; może zwykły ściemniacz do światła:?:
  • Poziom 18  
    miron_102 napisał:
    Nie jestem pewny; może zwykły ściemniacz do światła:?:

oj niebardzo poczytaj literaturę na temat regulacji silników indukcyjnych sciemniacz reguluje napięcie a dla tych silników jedynym sposobem na regulację obrotów jest częstotliwość (lub zmiana liczby par biegunów :))
  • Poziom 24  
    Sciemniacz nie nadaje się do silników indukcyjnych (tych w wentylatorach wyciągowych lub okapach).Próbowałem różne ściemniacze gotowe i do samodzielnego montażu.Transformatora też nie wysterujesz ściemniaczem.
  • Poziom 26  
    cobras napisał:
    Zgadza się, tak jak mówi kolega Błażej. Ja uzywałem do silnika indukcyjnego małej mocy kondensator. Bardzo skutecznie, trzeba dobrać eksperymentalnie, u mnie około 1uf 500V.

Mógłbym prosić o rozwinięcie tej myśli kogoś, kto umie ? ;)
    Co zrobić z tym kondensatorem, żeby obniżyć obroty silnika?

Moderowany przez skryn:

Regulamin pkt. 13
    ------------------------------------------------------------------
    Temat odblokowany, zawartość postu jest merytoryczna i zgadza się z założeniami powyższego punktu Regulaminu.
    Post poprawiłem, używając polskich znaków diakrytycznych oraz interpunkcyjnych!
    Regulamin pkt. 15

• Poziom 20  
    Wpisz w wyszkiwarke allegro regulator obrotow i sa te po 48zl dla Ciebie. Do kominkow wentylatorow i czego chcesz.
  • Poziom 26  
    Do takich silników stosuje się tzw. regulację grupową - te regulatory z Dospela do wentylatorów kominkowych właśnie tak działają.
  • Poziom 20  
    Co tu kombinowac podlaczyc polecany regulator wpinajac w uzwojenie ktore ma najwieksze obroty znajdujace sie na przelaczniku i po sprawie.