Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór anteny. Jak sprawdzić co u mnie będzie dobrze działało?

05 Lis 2006 21:28 3748 10
  • Poziom 2  
    Witam.
    Zabieram się do zrobienia instalacji antenowej w swoim domu. Kable już położyłem teraz muszę kupić antenę rozgałęźniki itd. … No właśnie i tu pojawia się problem jaką antenę wybrać ???? …. czytałem, że może konieczne być kilka anten … jak mam sprawdzić co będzie u mnie dobrze działało ??? A może ktoś mieszka w Warszawie - Wesołej (oś. Stara Miłosna) i wie co tu dobrze się spisuje.
    Z góry dziękuję za rady.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Radio ? TV ?

Inaczej: Czy przeprowadzales proby na jakichkolwiek antenach ?
    Z Wesolej nie jest daleko do wawy, wiec nie bedzie problemu, o ile odpowiesz na powyzsze pytanie.
  • Poziom 2  
    Radio i TV.
    Moi rodzice (którzy mieszkają przez ścianę) mieli antenę siatkową (za jakieś 30 zł) ale odbierała kiepsko. Pojechałem na Wolumen i Pani w jakimś sklepie sprzedała mi symetryzator do zainstalowania w antenie (zamiast zainstalowanego seryjnie wzmacniacza) i wzmacniacz zewnętrzny. Po zainstalowaniu zrobiło się prawie dobrze ale jest jakaś poświata, cień ... dwa razy widzę obraz ... oczywiście nie jest to jakieś strasznie mocne zakłócenie, moja żona w ogóle nie zauważa :)
  • Poziom 37  
    W dawnych (dobrych?) czasach był jeden program TV a w porywach 2! Wtedy nie było problemu bo stawiało się dwie anteny (oddzielnie na każdy program) i w OTV też były nawet 2 wejścia (UHF i VHF) tak że każdy kabek wkładało się do oddzielnego gniazdak i wszystko "grało"! Obecnie tych programów jest więcej ( "3 - 6 - 8" ) i zależy to od miejsca zamieszkania. Istotne jest też jki jest poziom sygnałów na poszczególnych programach, na jakich częstotliwościach te programy są nadawane i z jakich kierunków? Jeśli nie chcemy dostać "bólu" głowy a jesteśmy mało wymagający to kupujemy jedną antenę siatkową i jakoś tam ona sobie radzi z tym odbiorem. Jeśli jednak szukamy lepszej jakości to trzeba zastosować kilka anten zróżnicowanych tak pod względem czestotliwości, poziomu sygnału jak i zysku kierunkowego. Niestety nie ma gotowej recepty na takie rozwiązanie! Zależy to od tak wielu czynników, że w "ciemno" nie da się tego przewidzieć! Najlepiej jest zrobić "wizję lokalną" przez zamocowanie na dachu domu (możliwie wysoko) antenę siatkową (pasywną) i obracając ją w osiem stron świata, przeglądnąć co w OTV jest "łapane"? To znaczy jakie programy, z jaką siłą i z jakich kierunków? Wtedy siąść sobie wygodnie i zastanowić się na jakich programach nam zależy? Sporządzony, przykładowy spis powinien wyglądać (np.) tak - TVP 1 sygnał dośc silny z odbiciami azymut ok. 275 st. częstotliwość 314 MHz, TVP 2 ... itd. Dopiero na tej podstawie można będzie coś konkretnego wykombinować i spróbować to zrealizować.
    Podobnie należy postąpić z radiem. Ja łapię u siebie (Krosno) 49 stacji na UKF-ie z anteną 3 elementową, obracaną. Nic nie piszesz na temat częstotliwości radiowych, które zamiarzasz odbierać! Pasmo radiofoniczne to 180 kHz do 108 MHz!
  • Poziom 23  
    witam, naszkicuj instalację jak ma wyglądać ile TV ? to coś podpowiem ( na wolumenie jeżli u pani to pewnie sklep Mivi-Mart :) , zaraz za przystaniek autobusowym . jezeli chcesz to pomogę ,a le muszę wiedzieć jak ta instalacja ma wygladac ... takl więc czekam na info . Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 2  
    Preskaler,
    ale mi dałeś czadu ;)... a ja tylko radia chciałem posłuchać i żonce dostęp do seriali zmontować :) -Serdecznie dziękuję za wskazówki ale ze skakaniem po dachu z anteną oraz długopisem i kartką poczekam na lepszą aurę. Czy jak będę miał wyniki to pomożesz mi je zinterpretować? Mam jeszcze pustkę jeśli chodzi o częstotliwości z jakimi nadawane są kanały telewizyjne - piszesz, że muszę to notować a nie wiem skąd wsiąść. Jeśli chodzi o radio to chcę tylko UKF.

Marcin91,
    Myślę, że nie ma co rysować - narazie są same druty w kształcie gwiazdy. Mam 4 gniazdka TV/Radio wszystkie schodzą się w jedno miejsce na 1 piętrze kable mają długość około: 4, 6, 8 i 14 metrów.
    Kabel na dach (do anteny) ma około 3-ech metrów. Przy miejscu gdzie schodzą się kable mam gniazdo 230V. Myślę, że to wszystko co istotne.
    Jeśli chodzi o wolumen to trafiłeś w 10.

Pozdro.
  • Poziom 20  
    To ja jeszce podgrzeję atmosferę.

Stara Miłosna to 15-17 km od anten RTCN na iglicy Pałacu Kultury i Nauki.
    Z dachu piętrowego domku jednorodzinnego powinno być, widać gołym okiem ponad lasem anteny na czubku PKiN.

ANTENA
    Silny sygnał, więc w samej antenie nie powinieneś stosować żadnego przedwzmacniacza.
    Z dobrych anten szerokopasmowych wystarczy telmorowska ASR860, ale bez przedwzmacniacza, jedynie z samym symetryzatorem.
    W Warszawie najlepiej jej szukać w Media-markt, we wspomnianym sklepie Mivi-Mart na Wolumenie, no u tutejszego dystrybutora Telmoru, czyli w Legionowskim "TELS".

Większość problemów z jakością odbioru, w tej lokalizacji może spowodować zbyt silny sygnał i liczne odbicia, jeśli akurat mieszkasz w pobliżu, lub pomiędzy wyższymi blokami.
    Dla tego możliwe, że lepszym rozwiązaniem byłby zestaw anten kierunkowych połączonych zwrotnicą antenową;
    - oddzielna antena kierunkowa Yagi-Uda 3-elementowa UKF_FM,
    - antena Yagi-Uda 5-elementowa na kanał 11- (TVP1), (a nawet 11-elementowa, chodzi o właściwości kierunkowe pozwalające eliminować odbicia sygnału)
    - i oddzielna antena kierunkowa np. ATX-91, (względnie niemiecka: Hirchmann-Fesa817 z Wisatu na ul. Cegłowskiej),na kanały 21-60- (TVP2, TVN, Polsat, TV-Puls, TVP3, TV4).

Do tego warto zastosować profesjonalne rozgałęźniki a jeszcze lepiej odgałęźniki sygnału f-my Satel lub Telmora tak aby odpowiednio podzielić sygnał i zapewnić separację przeciwzakłóceniową pomiędzy odbiornikami.
    O dobór elementów pasywnych tj, rozgałęźników lub odgałęźników, a nawet naściennych gniazd antenowych (i ewentualnego -wzmacniacza budynkowego zapewniającego niwelacje strat sygnału na elementach rozgałęźnych), najlepiej dopytać w firmie TELS.
    Podaj im tylko schemat rozprowadzenia przewodów koncentrycznych, no i ich poszczególne długości odgałęzień przewodów w metrach.
    Więcej nie doradzę, bo ja tam, (w Starej Miłosnej), tylko czasami bywam przelotnie, łapiąc "autostopa" z gazetą J. Urbana w łapie.:)
  • Poziom 2  
    No teraz to mam już całkowity kociokwik w głowie ... jaga 555-cio elementowa czy trzy baby-jagi 5 elementowe. Chyba kupię sobie DVD i jakąś kartę stałego klienta w wypożyczalni, a może Wideostradę ... ?
    Jurek, widziałem Cię kiedyś (jak dobrze pamiętam to w lato) z tą gazetką podajrze przy ul.kajki - gdzie ty się włóczysz autostopem ;) taki spec od anten powinien popracować nad teleportacją ... i życie byłoby prostsze. Opis instalacji jest w poprzedniej odp.
    Idę się napić a jutro postaram się przeanalizować te wszystkie bodźce które mi przesłaliście przez forum i dalej myśleć nad tematem anten ... kurcze ja mam taki dylemat z doborem atenki, a co dopiero jak będę kupował TV :)
    p.s.
    Mam dziwne wrażenie, że żonę łatwiej wybrać niż antenę (ja przy tym wyborze zanotowałem mniej parametrów do przeanalizowania).
  • Poziom 37  
    Niestety! Anteny zawsze były "piętą achillesową" każdego odbioru radiowego i pewnie jeszcze długo tak będzie! Zmiany może przynieść spopularyzowanie i rozwinięcie DVB/T! Cyfrowa telewizja naziemna. Wtedy z jednej (niewielkiej) antenki można będzie odbierać kilka (naście?) różnych programów z idealną jakością. Nie wien jak w Warszawie ten system się realizuje? U mnie (jest na razie) 3 programy (TVP -1,2 i 3). Coś zapowiada TVP jakąś nową platformę (płatną) ale na razie via sat. Ma tam wchodzić TVP 1,2 i 3, TV Polonia, Kultura, Sport itp.
    Co do pomocy to chyba widzisz jak chętnie każdy doradza!
    Jeśli chodzi o częstotliwości to wystarczy Nr kanału lub w internecie jest spis wszystkich częstotliwości, mocy i miejsc, z których dane programy są nadawane.
    Jeśli chodzi o wybór żony to dopiero po czterdziestu (lub więcej) latach (znam takie przypadki) może się okazać czy było łatwiej wybrać!
  • Poziom 23  
    To jak kable schodzą sie w jedno miejsce to antena typu ASR860P25 , a do podziału uzyć rozgałęźnika RM-4F ( małostratny ) tak ja bym zrobił . Z radiem nie powinno być problemów , bo z telewizja to napewno nie ( sygnał będzie miał wysoki pozim , a straty na rozgałęźniku nie powinny miec wpływu na jakość odbioru ) antena ta odbiera sygnał radiowy gdyby jednak się okazało że sygnał radiowy ciebie nie zadawala poprostu zastosować antenę radiową i zwrotnice )sprzęt ten powinieneś dsotac w tym sklepie na wolumenie ( ale jak chcesz taniej o kilknaście/dziesiąt procent to skontaktuj sie z dystrybutorem TELMOR-u , TELS ) .