Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka proxxon + statyw donau

ogryz 05 Nov 2006 21:38 7570 11
Altium Designer Computer Controls
    ogryz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam!
    Mam wiertarkę proxxona (http://tme.pl/arts2/pl/b01/prn28472.html) i obecnie planuję kupić do niej statyw, lecz oryginalny proxxona odpada (cena w TME - 259zł + VAT).
    Wpadłem na pomysł, żeby kupić do niej znacznie tańszy statyw Donau http://tme.pl/arts2/pl/narzedzia2/narz362.html. Na zdjęciach widzę, że mocowanie może pasować - można je łatwo regulować śrubami.
    Wolę jednak zapytać - może ktoś pracuje na takim zestawie i podzieli się opinią? Mile widziane też opinie na temat samego statywu - czy warto w niego inwestować?

Pozdrawiam.

P.S. Jeszcze jedno pytanie: w kilku wątkach, nie tylko na tym forum, wyczytałem, że do płytek drukowanych najlepiej nadają się wiertła widiowe. Gdzie można kupić takie wiertła 0.8-1.5mm? W TME bieda... :(
  • Altium Designer Computer Controls
    serwis
    Level 37  
    ogryz wrote:
    ..... Jeszcze jedno pytanie: w kilku wątkach, nie tylko na tym forum, wyczytałem, że do płytek drukowanych najlepiej nadają się wiertła widiowe. Gdzie można kupić takie wiertła 0.8-1.5mm? W TME bieda... :(

Słabo patrzysz :D

Wiertła widiowe w tme masz zaraz na pierwszej stronie, zajmują całe pół strony- wszystkie potrzebne średnice, ze standardowym chwytem 1/10".
  • Altium Designer Computer Controls
    Preskaler
    Level 39  
    Wiertła "widiowe" są twardw i z całą pewnością wywiercą (bez ostrzenia) więcej otworów jak zwykłe ale są BARDZO KRUCHE i przy lekkim skrzywieniu wiertarki lub przesunięciu płytki ŁAMIĄ SIĘ!
    ogryz
    :arrow: serwis
    No tak - jak już nie napiszą wielkimi literami, że widia, to nie zauważę... :oops: Na szczęście za dwa tygodnie mam wizytę u okulisty :D ;)
    Cena trochę wysoka ale spodziewałem się tego. A mocowanie to 1/8 cala, a nie 1/10 ;)

:arrow: Preskaler
    Wszystko się zgadza, dlatego właśnie chcę kupić statyw :) Tylko te ceny... :roll: Stąd też moje pytanie o dopasowanie statywu Donau do wiertarek Proxxona (obejrzałem dokładniejsze zdjęcia i chyba jednak nie będzie pasować :( ).

Znalazłem statyw Proxxona za ok. 220zł tutaj czyli ok 100zł taniej niż w TME. Pytanie tylko, gdzie tkwi haczyk :) Kupował ktoś w tym sklepie?

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    serwis
    Level 37  
    Ja mam trochę inny statyw, kupowalem jeszcze w czasie, gdy waluta nasza była liczona na miliony, a Proxxon był firmą japońską.
    Ale niestety, zeby móc wiercić widią, to trzeba poprawić fabrykę.

Jeżeli będziesz kupował wysyłkowo, to masz duże szanse kupić bubla.
    Problem polega na luzie pomiędzy kolumną prowadzącą a suportem. Dla wierteł HSS nie ma to zadnego znaczenia, natomiast przy widii staje się problemem.

Ja swój statyw poprawiłem, przez dołożenie dodatkowych, regulowanych prowadnic.
  • Helpful post
    Preskaler
    Level 39  
    Ja też kiedyś chciałem "przejść" na wiertła widiowe ale kłopoty z nimi (j/w) zmusiły mnie do używania HSS! Niewiele tych otworów wykonuję (1 - 2 tys/rok) więc nie jest to dla mnie problemem. Przy ostrzeniu nie zużywam więcej jak do dwóch wierteł/rok! W tej sytuacji nie ma sansu narażać się na koszty stojaka i kombinacji z nim aby "chodził bez luzów.
    serwis
    Level 37  
    Częściowo masz rację. Tylko wiertło HSS po jakiś 30 otworach nadaje się na złom- nawet ostrzenie mu nie pomaga.Robi się poprostu z niego szpilka. Oczywiście mówimy o laminacie FR, a nie o papierowym.
    A jak Ci wypadnie wykonać druk na melaminie ? Kilka otworów i wiertło na złom.
    ogryz
    Ten stojak w końcu i tak pewnie kupię i zapewne w TME - serwis ma rację - za tak niską cenę, jak w podanym wcześniej linku, pewnie będzie to z jakiegoś gorszego sortu (czyt. śmieć zmieciony z podłogi ;)). Jak już kupować to raz, a porządnie. Z kosztami trzeba się liczyć, jeśli chce się mieć sprzęt na lata.
    Ale to już melodia przyszłości (koszty)...
    Póki co, będę musiał się męczyć z HSS i punktowaniem otworów w płytce.

Przy okazji - czym wy ostrzycie te wiertła?

Pozdrawiam.
    ogryz
    Dziękuję obu kolegom za porady w temacie :)

Pozdrawiam.
    pukury
    Level 35  
    witam !! wierciłem i tymi i tymi i jest dokładnie tak jak napisał Kol . serwis , widiowe są o wiele ,wiele lepsze . mam wiertarkę własnej roboty ( wiertarka - dużo powiedziane :D ) i jak wiertła nie złamię - przez nieuwagę to jakoś się nie chce stępić :D poza tym jakość otworów . kupuj stojak , popraw go i masz spokój ! . pozdrawiam !!
    profesorek_96
    Level 16  
    Skoro mówicie o dremelu i proxxonie mam pytanie?
    Czy jest możliwość dokupienia uchwytu wiertarskiego futerka tak by można było używać wierteł większych niż 3.2mm?

3.1.19. (13) Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.[Rubens]