Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moja teselka - 1kW

lukasb9 05 Nov 2006 22:37 18768 34
  • Moja teselka - 1kW
    Mój transformatorek tesli, ten ma moc około 1kW, poprzedni też gdzieś jest na forum :) wszystkie były robione w czasach technikum, kiedy miałem bzika na punkcie wysokich napiec, wszystko w nim włacznie z transformatorem zasilajacym i kondensatorem jest robione przezemnie, wiecej szczegółów na zyczenie, mam sporo zdjęć całości dosyć dokładnych, dziś ja odpalałem i jakos mnie tak na fotografowanie wzieło no i postanowiłem pokazac światu :)

czekam na opinie niekoniecznie pozytywne :)

Moderated By McRancor:

Przeniosłem z Pozostałe DIY, oraz pousuwałem posty niezgodne z zasadami działu

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    lukasb9
    Level 28  
    lukasb9 wrote 1421 posts with rating 58, helped 56 times. Live in city Stalowa Wola. Been with us since 2004 year.
    lukasb9
    Level 28  
    Przez ta świetlówke cewka wyszła wyraźnie z rezonansu.... jak widać na końcach to juz nie pioruny tylko iskierki :), ponieważ na "slimaku" ma polutowany odczep na stałe niemogłem zmienic, z toroidem, tak jak jest strojona wyładowania maja długość ok 30cm, dziekuje za uznanie :)
    vcd_a
    Level 18  
    Wow, kosmos ;], mógłbyś powiedzieć jak to się dzieje, że świetlówka świeci :>, pozd
    Pittt
    Level 32  
    Również jestem pełen uznania, i prosze o informacje i może jakieś rysunki jak takie coś można samemu zrobić i czy to nie jest niebezpieczne ?
    Pozdrawiam
    Grzesiek1711
    Level 16  
    hmm...urządzonko całkiem ładne, estetycznie wykonane, to że świetlówka świeci to jasne (przy tej mocy powinna nawet w sporej odległości).

Ale przeraziło mnie jedno....1kW i taki kabelek?? nie topi się on przypadkiem przy dłuższej pracy?? no i przydałby się bolec żeby to jakoś uziemić, choć niewiem co...bo tutaj nigdzie nie można się dotykać :)
    lechoo
    Level 39  
    Moc 1kW i wyładowania zaledwie 30cm? Coś sknociłeś... ;)
    lukasb9
    Level 28  
    Witam , uziemienie jest - nie widac:) obok tesli jest wbity w ziemie pret, podłaczony do niego jest dolny koniec uzwojenia wtórnego inaczej przebiło by transformator zasilajacy :) a tego bym niechciał :)

lechoo - mam jeszcze jdna tesle o mocy 4kW i ma wyładowania długosci metra.... powiedz mi co "sknociłem" to poprawie ;) bo zrobiłem tych transformatorów w sumie trzy sztuki, i jak by nie było zawsze na 1kW wychodzi około tych 30cm..... powiedz mi jak podnieść sprawność a bede wdzieczny
    lukasb9
    Level 28  
    kolega widze z NISKA :) - ja pochodze ze Stalowej Woli, chodzisz/chodziłes moze do technikum elektrycznego w nisku? jak tak pochwal sie :)
    lechoo
    Level 39  
    Przede wszystkim powinieneś dokładniej wykonać terminal, aby nie miał ostrych zakończeń - wtedy nie będą pojawiały się snopienia i wyładowania będą dłuższe.
    Opisz trochę parametry - napięcie wyjściowe transformatora, pojemność kondensatora (oraz sposób jego wykonania) i dane nawojowe rezonatora. Iskrownik rozumiem jest statyczny.
    harnasx
    Level 22  
    Garatuluje wykonania! To jest coś co warto pokazać (choćby bylo niewiadomo po co :)) Koniecznie zamieść opis budowy/schemat koszt wykonania - napewno się przyda!

pozdrawiam i życzę dalszych udanych konstrukcji
    lukasb9
    Level 28  
    Iskrownik statyczny - widac na ostatnim zdjeciu, trójszczelinowy, co do kondensatora, rolkowy, nawijany z folii ogrodniczej i aluminiowej kuchennej, pojemnosc 40nF, transformator 7kV, moc rdzenia to 1kW może troche mniej, wycinany z blach, sam go ciołem jeszcze w technikum sam również robiłem karkasy i zawijałem uzwojenia, kondensator zalewany olejem transformatorowym, czesc rezonansowa... wtórne nawijane drutem 0,45 wysokośc 70cm, srednica 10cm.
    Co do toroidu, piszesz o krawedziach.... ale próba z uziemiona tyczka, daje tą samą długość wiec nie wydaje mi sie zeby to miało znaczacy wpływ, mozna by zwiekszyc pojemnosc, co do danych na 100% pewien nie jestem moze byc pomyłka rzędu 20%, ten transformator składałem 5 lat temu, wczoraj byłem w domu, poskłądałem całosc do kupy i zrobiłem zdjecia, nastepny planowany wyjazd do domu kiedy mógłbym dokładnie pomierzyc, całosc bedzie pewnie za miesiac...
    ---------------
    zdjecie tego co siedzi pod spodem, z jednej strony widac trafo zasilajace i kondziołek ;)
    Uszol 1990
    Level 29  
    Bardzo ładne wykonanie :)
    Napisz ile to pobiera prądu :D
    pozdrawiam
    Marek
    iwan3000
    Level 16  
    A ja sie cieszyłem kilkoma kilowoltami z mojej lampy plazmowej :) Ale to dej pory nie umiem zajarzyć, na jakiej zasadzie ta tesla działa :D
    Krzysztof33
    Level 15  
    Uff. ja nie mogę, ale urok prądu. Mnie tak szczerze to powala. Jest przepiękna. Gasną żarówki jak włączasz to cudeńko??
    Tylko mnie nie zbesztajcie za to co teraz powiem: mianowicie słyszałem, że te iskierki w Tesli nie pieszczą :D tzn można ich dotykać i nie kopie. Może się mylę, ale tak słyszałem. Ocena 6/6
    electroNICK
    Level 14  
    Konstrukcja bardzo ładna. widac dbałość o estetyke co przy ttc jest bardzo istotne ale 30cm to troche mało. Przewidywaną długość iskry liczy sie ze wzoru 1,7*pierwiastek z mocy (zrodlo myzlab.pl). Wiec jesli umiem liczyc to dlugosc iskry powinna byc kolo 53cm. Dla mnie iskrownik jest do niczego (czy ja dobrze widze iskiernik jest pionowo? bedzie to dzialac jak drabina jakubowa). Proponowałbym zalozyc iskiernik obrotowy poniewaz moc dosyc duża a napiecie dosyc niskie (jak na te moc) iskiernik obrotowy powinien pomóc w osiagach cewki(szybsze gaszenie pomostu plazmowego itp)
    piterek-23
    Level 33  
    Witam

Jak dlamnie to efekt jest super :)

Czy mozna prosic o jakis filmik ? Moze byc zrobiony nawet telefonem :)

Pozdrawiam. Piotrek
    mateur
    Level 15  
    Mam takie pytanko...
    Czy to prawda ,że gdy cewka pracuje to wydziela się ozon?
    No a cewka świetna :D

Pozdrawiam
    lukasb9
    Level 28  
    Dziekuje za uznanie, ozonu wydziela sie duzo - bardzo dobze czuc go w powietrzu po wyłaczeniu cewki, co do filmiku postaram sie dodac jutro, mam zrobiony, problem w tym że jest przekrecony o 90 stopni, robiłem aparatem :) i niemam pojecia jak go przekrecic do normalnej pozycji - nigdy sie tym nie zajmowałem
    Jake1
    Level 18  
    Wypróbuj Virtual Dub jest darmowy a ma spore mozliwości, albo jakiś inny mniej rozbudowany program.
    hardtmuth
    Level 20  
    Hmm, widzialem niejedna tesle, sam budowalem, lecz niestety nie skonczylem, gdyz zabraklo czasu..., a teraz na studiach jest jeszcze mniej wolnego. Musze powiedziec, ze przy 1kW tesla powinna walic duzo wieksze pioruny niz 30cm, mialem trafo kupowane okolo 300W i na takiej mocy ludzie osiagali okolo 20-30cm, 1kW to ogromna moc i pioruny powinne byc duzooo dluzsze, juz nie wspominajac o 4kW :)
    Łizi
    Level 13  
    Witam
    Moim zdaniem konstrukcja jest po prostu boska :D znakomite wykonanie. Świetne fotki :lol: Mam tylko jedno pytanie na jakiej zasadzie to działa i jak można zrobić coś takiego wspaniałego :crazyeyes:

Pozdrawiam
    Piotrek
    Krokus22
    Level 19  
    Witam, ja również popełniłem kilka cewek tesli. Moim zdaniem można wyciągnąć z cewki lepsze efekty pod warunkiem skrócenia uzwojenia wtórnego. Cewka powinna mieć przy twojej średnicy 110mm około 550mm wysokości uzwojenia, w przypadku za długiego wtórnego obwód rezonansowy jest lekko rozstrojony, nie działa zasada 1/4 długości fali. Spróbuj skrócić uzwojenie do 560mm i sprawdź jeszcze raz - można zaryzykować. Poza tym kondensator powinien być nieco większy, z wyliczeń około 65nF, ale patrząc na jakość rdzenia, może lepiej że nie jest ten kondensator za duży, wtedy nie zdążyłby się naładować i wiadomo, znacząco spadają efekty. Niemniej jednak podziwiam za cierpliwość, ja póki co nie mogę się zebrać do nawinięcia uzwojenia pierwotnego, tak! właśnie pierwotnego w mojej 0.5kW tesli. Na zachętę również dodaję swoje zdjęcia iskier. Sztuką dostrojenia u mnie było z tesli 20W wyciągnięcie 10cm. Pozdrawiam i życzę sukcesów, Łukasz.
    Moja teselka - 1kW
    charwer
    Level 15  
    Osobiście uważam, że konstrukcja jest bardzo dobrze wykonana. Mi i mojemu bratu jakimś cudem udało sie zasilic teslę generatorem wysokiego napięcia zbudowanemu na podstawie transformatora wysokonapięciowego z telewizora :) i własnoręcznie zrobionych kondków warstwowych :):):) O dziwo to działało, chociaż się tego niespodziewliśmy. Zainteresowanych odsyłam do strony www.myzlab.pl Dużo o teslach i WN :))))
    lechoo
    Level 39  
    Słabe osiągi Twojej cewki w pewnym stopniu wynikają z konstrukcji iskrownika. Pomyśl nad zmianą iskrownika na obrotowy (RSG), uzyskane efekty będą zdecydowanie lepsze.
    Przykładowy filmik ilustrujący pacę cewki z wirującym iskrownikiem:
    -> http://youtube.com/watch?v=3gJbtOYX2o4
    danielkk
    Level 31  
    witam bardzo mi sie podoba ta konstukcja tylko mam jedno pytanie jak nawinac tyle drutu na rdzen i jakiej on ma byc grubosci no i oczywiscie ile metrow ma go byc???? i gdzie tyle kupic???
    silvvester
    Level 24  
    kol. lukasb9
    ja zachowuja sie urzadzenia elektroniczne w poblizu tej cewki ?
    komputer , telewizor , mierniki lub co u Ciebie innego jest .
    treborrrrr
    Level 18  
    Co do wysokich napięć to z niewielkiego doświadczenia wiem ze zabawa jest przednia. Bawiłem sie w różne generatory wysokiego napięcia ale do TAKIEJ tesli nie doszedłem... Podziwiam. A co do wcześniejszych pytań o to czy czegoś takiego można dotykać... jest odpowiedź mojego nauczyciela z technikum: "na głupotę ludzką nie ma lekarstwa." Kiedyś bawiąc się generatorem 100W przypadkowo przeskoczyłą na moja rękę iskra. Wrażenie jest podobne do takiego zjawiska:
    -przywiązujesz sobie linkę do nadgarstka
    -drugi jej koniec do końca kija o masie około 1kg
    -dajesz go koledze i każesz mu tym kijem rzucić na 100m.
    Telewizor w pobliżu powinien wyginać obraz jak i kolory, komputer po prostu zwiśnie, miernik bedzie szalał, świetlówki i neonówki zaczyna się świecić. Ciekawy efekt to podłączenie do takiego urządzenia jakiejś żarówki-wtedy awansuje ona na kulę plazmową ;p super zabawa.
    Jacqbus
    Level 12  
    lukasb9 wrote:
    kolega widze z NISKA :) - ja pochodze ze Stalowej Woli, chodzisz/chodziłes moze do technikum elektrycznego w nisku? jak tak pochwal sie :)

Heh.... no tak się obudziłem... :P
    Oczywiście że chodzę do Technikum Elekrtrycznego w Nisku specjalizacja Elektronik ale nie ma się czym chwalić...
    Pozdrawiam Stalową Wolę :D
    szpiq
    Level 14  
    kurcze, poprostu coś niesamowitego... Jestem pełen podziwu dla konstruktora tego cudeńka... Ja zaczynam dopiero przygodę z elektroniką i nie znam się na niej aż tak dobrze ale na sam początek zabawy z takimi napięciami zbuduję kulę plazmową. Jeżeli jednak byłby ktoś na tyle miły i podpowiedział mi gdzie mogę znaleźć schemacik do tego to byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam
    Cinek_as
    Level 21  
    Super konstrukcja :P ale mam pytanie :P Jak bardzo można się zblizyć do cewki?:P i walneło cię może? :D:D:D