Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna do Philips FW - M567

05 Lis 2006 23:19 1003 2
  • Poziom 2  
    Mam bardzo duży problem jak dla mnie!
    Otóż jakiś czas temu kolumna mi spadła NIESTETY! Jej budowa jest tak beznadziejna (bo jest to pioruńkso lekka konstrukcja) ze podczas wibracji od głośników przesunęła się za daleko!
    Okazało się ze spośród 3 zaczepów (na śruby trzymające przód o tyłu obudowy) złamały się. Po skręceniu prowizorycznie (dodaniu kilku wkrętów w obudowę) obudowy trochę się trzymało to. Niestety wysoki bass drzemiący w tych kolumnach rozwalił skręcenie.
    Dowiedziałem się w serwisie że nie ma już dostępnych nowych obudów, a nawet jak były to całe kolumny w komplecie po 700zl + wysylka
    Teraz mam pytania do osób bardziej siedzących w temacie:
    1. Brałbym pod uwagę wykonanie nowej obudowy, ale:
    Po 1: chciałem z pleksi przezroczystej bo by to fajnie wygladało, ale widzę że to i dużo roboty i kasy pochłania (oczywiście nie mówie że to zrobie w 2 dni bo to nie możliwe), tak więc raczej odpada
    Po 2: mam dość duże kawałki płyty wiórowej po remoncie w domu możliwe że by sie to nadawało, ale nie wiem jakich to ma być wymiarów.
    tak więc jak chce to zrobić, czy mozecie podpowiedzieć o czym pamietać by nic nie zepsuć!!! Kilka może takich żelaznych nie pisanych bądź pisanych reguł.
    2. czy wymiary pozostawic takie jak są kolumny teraz czy jednak coś zmienić, użyć jakiś mat wyciszających czy coś takiego?

Z góry dziękuje za pomoc. wiem że jestem laikiem w tej sprawie ale prosze o pomoc, gdybym mógł liczyć na jakies linki bądź podpowiedzi byłbym bardzo wdzięczny
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Cześć.
    Odradzam Ci wykonanie nowych obudów z plexi, bo tonie jest doby materiał na kolumny (nie tłumi drgań). Są co prawda na rynku są kolumny a raczej kolumienki z plexy ale to są głośniczki komputerowe, a tam jakość dźwięku nie jest najważniejsza.
    Najlepszym materiałem na kolumny jest płyta MDF lub wiórowa choć mogą też być klepki z litego drewna (np. znana firma Sonus Faber).
    Nie podałeś żadnych szczegółów odnośnie rodzaju kolumn (zamknięta lub otwarta) rodzaju, wymiarów głośników, ich liczby (czyli w uproszczeniu .... drożności kolumn), więc trudno się rozwodzić w temacie, ale może i dobrze, bo skoro nie masz jeszcze doświadczenia w budowaniu kolumn, to lepiej będzie jak wykonasz nowe obudowy z tej płyty wiórowej którą masz o wewnętrznych wymiarach takich jak oryginały.
    Wykonaj po prostu solidne i sztywne skrzynki o takich samych wymiarach wew., zaszpachluj nierówności, polakieruj i oklej okleiną (np ciemna wiśnia - tak jak w moich - zdjęcie pod linkiem.) i przelóż bebechy. Jak w oryginałach był otwór rezonasowy o nietypowym kształcie to budując nowe skrzynki zastosuj też otwór (kształt w uproszczeniu jest nieważny byle była ta sama powierzchnia otworu i długość tunelu - jeżeli w ogóle tunel był) Możesz trochę ewentualnie poeksperymentować z wytłumieniem (dodać więcej wytłumienia np. kawałki zwykłej gąbki). Więcej basu uzyskasz ustawiąjąc kolumny blisko ściany lub w rogu pokoju. http://img473.imageshack.us/img473/7287/newkompr10ca.jpg
    Jak poczytasz trochę o budowaniu kolumn np. na elektrodzie dział DIY to nstępne kolumny złożysz sobie od podstaw takie jakie będziesz chciał. Pozdrowienia. :sm9:
  • Poziom 2  
    dzieki bardzo za wyczerpujaca odpowiedz
    Napewno sie przyda a tak na marginesie ladne kolumny