Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

win98 nie widzi dysku twardego-problem

kruk 05 Nov 2006 23:30 9134 52
    kruk
    Level 11  
    witam mam zainstalowany win 98 , wcześniej na osobnym dysku 40 gb milem xp i podczas odczytu z nośnika cd zrobił się restert i dalej -klapa nie chciał dalej się uruchomić! jedynie po lewej na górze na monitorze wyskoczył myślnik i migał cały czas i przy tym u flopa świecił się odczyt (dioda) wiec podłaczyłem 40 gb pod win 98 i nie widzi go w folderze"mój komputer" nie wiem o co chodzi? bios wykrywa oba dyski :cry:
    pozdro
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Jaki był system plików na tym dysku: FAT32 czy NTFS? Obecność na nim Windows XP sugerowałaby system NTFS, który nie jest widziany przez Windows 98.
    Figi
    Level 37  
    Czy dysk jest wykrywany przez Menedżer urządzeń?
    Proszę podać producenta i model dysku.
    Jaki system plików i jak duże partycje były na dysku?
    AoT_Hunter_PL
    Level 21  
    Kuknij na początku czy widać dysk w biosie.

A dlatego nie widzi go system że byćmoże masz problem z TAŚMAMI ATA i zworkami !!

Sprawdź dokładnie czy dysk który wgrywa system jest na PRAJMERY MASTER - i tak jest widziany w biosie

I 2 dysk jako SECONDARY MASTER .... LUB SECONDARY SLAVE

Ustaw odpowiednio zworki.

Jeśli problem będzie dalej sprawdź dysk na innym komputerze czy jest wykrywalny (ustaw odpowiednio zworki)

Aha upewnij się że dyski są sformatowane w systemie fat 16 lub raczej w Fat 32

Bo na NTFS >> raczej będą problemy z wykryciem dysku. :)

POZDRO
    Jasiek3
    Level 20  
    Ja chyba domyślam sie co mogło sie stać :-) Po prostu koledze zniknęły partycje podczas tego nieszczęsnego restartu można je odzyskać programem testdisk prawdopodobnie tablica partycji uległa jedynie zamazaniu a cała zawartość dysku nadal na nim jest program przeskanuje dysk i odbuduje tablice partycji
    kruk
    Level 11  
    "Aha upewnij się że dyski są sformatowane w systemie fat 16 lub raczej w Fat 32 "

a gdzie to mogę sprawdzić? i jak ?
    pozdro:|

"Obecność na nim Windows XP sugerowałaby system NTFS, który nie jest widziany przez Windows 98."

jak win xp jest w jednym systemie , to czy win 98 da się tez przeinstalowac na ten sam format -NTFS?
    --------
    dodam do tego że w menedżeże urządzen wyskakuje błąd na dyku:
    pierwszy kontroler IDE jakoby nie działał i brakuje sterownika[instaluje sterownik i nadal to samo?!] ponoć zostąło dynamicznie wyłączone :|

a jak podłacze tylko win 98 na drugim dysku to jest ok !?
    pozdro:|
    Jasiek3
    Level 20  
    Odłącz działający dysk i podłącz w jego miejsce ten nie działający dysk wcześniej przygotuj sobie dyskietkę startowa z programem Partition Magic uruchom go z dyskietki i sprawdź czy widać na dysku partycje jeśli widać to sprawdź jaki maja system plików Fat32 czy NTFS jesli NTFS to windows 98 nie będzie ich widział chyba że zastosujesz do odczytu jakiś dodatkowy program który to umożliwia jeśli partycje zniknęły a chcesz odzyskać dane to w żadnym wypadku nie rób nic na tym dysku Partition Magic-em nie formatuj nie twórz partycji nic nie zapisuj itp Podłącz oba dyski do komputera uruchom 98 ściągnij z http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download odpowiednią do systemu operacyjnego wersje programu testdisk przeskanuje nim dysk pokaża się utracone partycje program zapyta czy ma uaktualnić tablice partycji zatwierdź po zrestartowaniu komputera partycje powinny być z powrotem widziane.
    Figi
    Level 37  
    Kolego kruk, z przykrością stwierdzam, że brak koledze podstawowej wiedzy, aby prawidłowo ocenić stan (ewentualnie naprawić) dysk. Lepiej, gdyby oddał go kolega do serwisu.

Czy podczas podłączania dysku pod pierwszy kontroler IDE zmieniał kolega zworki na dysku (przypuszczam, że był ustawiony na Master i podpiął kolega go razem z drugim dyskiem, ustawionym tak samo)?
    Skoro dysk był przez kolegę używany, to chyba powinien kolega móc odpowiedzieć na oba pytania, zawarte przeze mnie w poprzednim poście (o model dysku i wielkość partycji oraz system plików na nich).
    kruk
    Level 11  
    dobra wiec tak :
    win98 jest na fat16 -to jest sprawny dysk,
    drugi podłaczony to 40 gb i miał 2 partycje i zainastalowany system xp

"Czy podczas podłączania dysku pod pierwszy kontroler IDE zmieniał kolega zworki na dysku (przypuszczam, że był ustawiony na Master i podpiął kolega go razem z drugim dyskiem, ustawionym tak samo)? "

odp:działający win 98 nie ma miejsca na zworki wiec był jako master zapewne, a drugi był ustawiony na CS

pozdro
    :|
    Figi
    Level 37  
    kruk wrote:
    [...]drugi podłaczony to 40 gb i miał 2 partycje i zainastalowany system xp[...]
    Z jakim systemem plików?
    Czy model dysku i wielkość partycji jest objęta tajemnicą?
    kruk
    Level 11  
    Figi wrote:
    Z jakim systemem plików?
    Czy model dysku i wielkość partycji jest objęta tajemnicą?

y dysk chyba baracuda segate a jakie partycje yyy? d większa a c mniejsza przeraszam sle nie pqamietam dokładnie ;-(
    pozdro
    Figi
    Level 37  
    kruk wrote:
    [...]dysk chyba baracuda segate[...]
    To jest producent, a model? Tak trudno zajrzeć na naklejkę na dysku?
    Wciąż nie wiemy jaki system plików był na tych partycjach.

Ktoś już radził koledze wcześniej użycie Partition Magic.
    kruk
    Level 11  
    dysk 40 gb taki: western Digital model: WD400EB11CPFO (zero lub O na końcu)
    jannaszek
    Level 39  
    rozumiem że to wszysko hulało do czasu feralnego restartu?
    jeśli tak to po co dochodzić jaki był system plików?
    tablica partycji jest uszkodszona , też polecam program testdisk
    User removed account
    User removed account  
    AoT_Hunter_PL
    Level 21  
    Niech kolega sprawdzi w biosie jak wykrywa dysk.

Ewentualnie dyskietka startowa (WIN 98SE) ([polecenie fdisk)]

I Programik do zakładania partycji ( dosowski ) - wypisze podstawowe info o dysku

Oczywiście trzeba to wybrać (chyba ost opcja jeśli się nie myle)

Domyślnie raczej masz fat 32 >> Na win 98 Se

Fat 16 były na win 95 >> potem można było zrobić małego upgrejda :P

Jeśli chodzi o Xp - ka to albo fat 32 albo NTFS

Win 98Se >> Bodajże nie obsłuży NTFS ( Dopiero Win 2000)

POLECAM jeszcze raz sprawdzić dysk , zworki , POŁąCZENIE odpowiednio KABELKÓW ATA >> potem wychodzą takie głupoty.

Sprawdź też dysk na innym kompie wszystko będziesz wiedział jaki rodzaj partycji ITP.
    User removed account
    User removed account  
    kruk
    Level 11  
    witam podłączyłem dysk u kumpla zaimstalował go widzi go w biosie, widzi go system , ale nadal nie mogę się dostać do plików ;-| kumpel ma xp .nie wiem o co biega?
    pozdro
    Jasiek3
    Level 20  
    Rozumiem że system u kolegi widzi dysk w BIOS-ie oraz menedżerze urządzeń a czy w katalogu "Mój Komputer" również widać dysk? Czy są partycje ale nie można się do nich dostac czy niewidać nic?
    wujo25
    Level 12  
    ja bym sprobowal tak: uruchom-->chkdsk /r na komputerze kolegi z win xp albo sprobuj uzyc programu hdd regenerator 1.41
    kruk
    Level 11  
    Jasiek3 wrote:
    Rozumiem że system u kolegi widzi dysk w BIOS-ie oraz menedżerze urządzeń a czy w katalogu "Mój Komputer" również widać dysk? ?

dokładnie tak jest jak piszesz:| i nie widzi w katalogu "Mój Komputer" żadnego dysku
    pozdro
    AoT_Hunter_PL
    Level 21  
    Ale nie widzi u Ciebie czy u kolegi ????

Pisałeś że dysk był sprawdzany teraz u kolegi "widzi go bios , itp ...."

Jeśli teraz go widać u kolegi ale nei ma dostępu ... wina będzie po stronie dysku.

Spróbuj jakimś programem odzyskać dane lub partycje.

Potem zgraj dane na płytke .

Formacik .......... i sprawdzianik na bad sektory.

Pozdro.
    Jasiek3
    Level 20  
    No to polecam użycie programu testdisk jest prawdopodobnie uszkodzona tablica partycji dałem do niego linka w poprzednim poście trzeba nim przeskanować dysk trwa to bardzo krótko po uruchomieniu programu pojawią się dyski do wyboru trzeba wybrać ten uszkodzony i zatwierdzić poleceniem Proced (enter) pojawią się w okienku wszystkie utracone partycje które były na dysku W następnym oknie wybieramy Intel zatwierdzamy wciskając enter na kolejnym ekranie należy wybrać polecenie Analyse pojawia sie partycje znów wcisnąć enter poczekać aż przeskanuje dysk wcisnąć enter i w następnym oknie wybrać z menu strzałkami opcje write zatwierdzić klawiszem enter poczekać na komunikat z prośbą o zrestartowanie komputera po tej operacji partycje powinny sie pojawić Mam nadzieję że wszystko dobrze pamiętałem od początku do końca :-)
    User removed account
    User removed account  
    kruk
    Level 11  
    uruchomiłem program testdisk i po przeskanowaniu pojawił się taki komunikat:"non patition found or selekted for recowery"

;-(

jeszcze nie używalem programu wd.exe
    User removed account
    User removed account  
    ghost
    Level 23  
    Znajdz na sieci programik o nazwie "GetDataBack for NTFS" (tylko uwaga - nie jest darmowy) , program ten odzyskuje dane nawet z fizycznie uszkodzonych, a nawet calkowicie sformatowanych dyskow. Nim mozna odzyskac wszystkie dane. (tylko przygotuj drugi dysk o podobnej pojemnosci (lub wolnym miejscu) zeby je zrzucic.
    A jak juz to zrobisz, to po prostu zakladasz partycje od nowa i wrzucasz dane - chyba ze dysk ma uwalony fizycznie bootsektor - to nadaje si do smieci (metody jak koledzy powyzej)
    User removed account
    User removed account