Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica do zasilania pompy CO (zabezpieczenie)

06 Lis 2006 08:40 21162 16
 • Poziom 23  
  Witam,czy taka przetwornica jak np z allegro

  http://www.allegro.pl/item138371628_przetwornica_napiecia_12v_220v_75_150w_import_w_wa.html
  tworzy odpowiednią sinusoidę ?
  Nie wiem do końca,ale słyszałem że niektóre UPS-y nie wytwarzają odpowiedniej kształtem sinusoidy którą mozna sterować silnik w wyniku czego pompa buczy a nie pompuje jak to powinno być
  Zwracam się z prośba o odpowiedź czy każda w takim razie przetwornica wytwarza sinusa na tyle odpowiedniego aby wysterować silnik.
  Wiadomo chodzi o zabezpieczenie przed zanikiem zasilania.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 13  
  Do awaryjnego zasilania pompy CO tylko dobry UPS.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 39  
  Podstawowy problem tej przetwornicy to 60Hz. Zasilałem kiedyś pompę ( co prawda moc ok 800W) z agregatu Honda 1000VA. Nie zauważyłem że ktoś przestawił agregat na 60 Hz. Po godzinie rewelacyjnej pracy ( pompowała bardzo dobrze :D) wybuchł w niej kondensator. ( był na 50 Hz)
  Kształt napięcia to osobny problem - boję sie że przy takich małych gabarytach niewielka jest szansa na poprawny kształt napięcia wyjściowego......
  A traktowanie pompy sieczką prostokatno-piłowatą zakonczy się jej przegrzaniem. A swoją drogą dziwne że jeszcze nikt nie wymyślił pompy do CO na 12 V DC.... Można by ją podłaczać do obwodu na zasadzie bypasu ( obejścia ) z przełączaniem automatycznym ( eletrozawory) lub ręcznym.
  Pozdr.J.
  Ps post o ups pojawił się w międzyczasie - to też nie jest do końca dobre rozwiązanie- sam ups na swoje potrzeby zjada za dużo energi z biednego akumulatora - czwiczyłem to - piec też trzeba zasilać i przy większych przewach w zasilaniu nie jest to rozwiazanie skuteczne.
  Jakimś wariantem rozwiązania był by ups z wyjsciem sinus ( np taki przeznaczony do urz. fiskalnych) ale z " zimnym startem" uruchamiany okresowo np 15 min w godzinie dla dogrzania obiektu. Ups oczywiście z rozbudowanymi bateriami. Używam czegoś takiego( jesli chodzi o rozbudowę) do zasilania węzła telekomunikacyjnego w firmi i domu - UPS 650 VA z akumulatorem 25Ah- dołądowuje bez problemu a trzyma ponad 4 godziny.
 • Poziom 35  
  To coś na aukcji na pewno nie tworzy sinusa . Te najprostsze (tanie) dawają na wyjściu prostokąt lub coś w rodzaju trapezu . Dopiero te z wyższej półki mają na wyjściu sygnał o wyglądzie sinusoidy . Znaczy to iż sinusoida tworzona jest ze "schodków" za pomocą generatora PWM . Są to przetwornice o podwójnej przemianie napięcia wejściowego . Najpierw generowane jest napięcie ~310V o kształcie prostokąta i częstotliwości około 40 kHz . Z wyprostowanego napięcia 310 V procesor tworzy taką właśnie schodkową sinusoidę 220 V 50 Hz. Natomiast przetwornice z czystą sinusoidą to całkiem inna bajka . Bardzo kosztowna bajka .
 • Poziom 23  
  hmm...to czego w takim razie mam szukać?Jakies konkretne modele macie może na mysli?
  Właściwie moc takiej przetwornicy nie musi być większa niż 100W i ma wystarczać co najwyżej na 1godz. pracy,więc co zrobic?
 • Poziom 39  
  Mając na myśli 1 godzinę mówisz o czasie przerwy w zasilaniu czy pracy układu podtrzymującego?
  Jedno - godzinne przerwy nie wywłodzą Ci domu, chyba że piec nie startuje po zaniku zasilania ( czy w tym całym temacie bierzesz pod uwagę konieczność podtrzymania pieca ?)
  Pozdr.J.
 • Poziom 35  
  Jeżeli chcesz mieć całkowitą pewność kup przetwornicę tego drugiego typu . A czas pracy zależny będzie tylko od pojemności akumulatora i obciążenia .
 • Poziom 23  
  adamjur1 napisał:
  ( czy w tym całym temacie bierzesz pod uwagę konieczność podtrzymania pieca ?)
  Pozdr.J.

  nie jest mi to potrzebne,tylko podtrzymanie zasilania pompy
 • Poziom 11  
  Witam!
  Mało która przetwornica daje dokładny "sinus"!
  Do podtrzymania pracy silnika jednofazowego, takiego z pomocniczą fazą rozruchową, nie potrzeba wcale dokładnego sinusa. W obwodzie są przecież pojemności (faza rozruchowa) i indukcyjności, zatem przebiegi napięć i prądów nigdy nie będą bardzo "strome". Częstotliwość też nie musi być stabilizowana "kwarcowo". Ja mam na zasilaniu pompy CO zwykłą przetwornicę przeciwsobną z trafokiem 2x12V/230V 300VA! Działa jak burza! Warto natomiast zadbać o akumulator. Trzeba go od czasu do czasu rozładować i pilnować pracy układu buforowego ładowania!
  Pozdrawiam!
 • Poziom 15  
  Witam
  A ja mam zamontowany stary ups 450 i spokojnie pompka kręci godzinkę ,poza tym odchodzi problem ładowania .
  Pozdrawiam
 • Poziom 39  
  Cytat:
  nie jest mi to potrzebne,tylko podtrzymanie zasilania pompy

  To co ma ta pompa pompować - tylko trochę wody ciepłej, by się piec nie przegrzał czy ma utrzymać ciepło w budynku ?
  W tym drugim przypadku niezbędne jest podtrzymanie również pieca...
  Pozdr.J.
 • Poziom 23  
  chodzi TYLKO o zabezpieczenie pieca...
 • Poziom 15  
  Tej przetwornicy akurat nie znam, generalnie przetwornice o wyjściu napięcia w kształcie prostokąta dla pomp CO nie robią żadnego znaczenia. Osobiście zastosowałem już kilkadziesiąt różnych przetwornic do tego celu, i nigdy nie miałem żadnych problemów. A przetwornice były różne od najprostrzych zrobionych na poczekaniu na kolanie, po wypasione praktycznie UPS-y. Jedynej rzeczy której pilnuję jest częstotliwość i zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora. Pilnowanie częstotliwości jest ważne ze względu na zbyt duży niepotrzebny pobór mocy przez pompę, a nadmierne rozładowanie akumulatora może skutkować niekontrolowanymi stanami samej przetwornicy. Samej pompie nic specjalnie nie jest w stanie zaszkodzić ponieważ temperatury pracy oscylują ok 120 stopni a temperatura graniczna to jakieś 160. Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Witam. Już kilka razy musiałem wygaszać piec węglowy w trybie awaryjnym. Było to spowodowane moimi błędami, ostatni raz po zaniku napięcia w sieci(brak zasilania około 2h)stanęły pompy c.o. (jedna obieg pieca 50W przed wymiennikiem ciepła, druga 90W obieg za wymiennikiem). A teraz do rzeczy. Myślałem o starym UPS-sie, zamienię aku na większej pojemności i będzie ok(ze względu na automatykę do ładowania akumulatora i kontroli napięcia zasilania), ale kolega zajmujący się instalacją i konserwacją komputerów, ups itp odradził ze wzgl. na tę właśnie automatykę bo po zamianie akumulatorów będzie "głupiała" - "zna" charakterystykę zastosowanego akumulatora (mam zbyt małą wiedzę na temat ups).Na duże ups-y mnie nie stać. Jeżeli tanio to przetwornica około 200W+układ sterowania na przekaźnikach (styki 10A)do kontroli napięcia zasilania pomp i uruchamiania przetwornicy+prostownik do ładowania akumulatora (pojemność aku. 50Ah to około 4h pracy pomp przy obciążeniu 150W). Nadmieniam, że mój kolega jest inż. elektrykiem po technikum elektrycznym więc nie proponowałby czegoś co by nie zadziałało lub spowodowało uszkodzenie.Robiłem rozeznanie (Lublin):przetwornica 200W-117zł (nie znam typu a ni producenta nie wiem jaki ma "przebieg" na wyjściu), przekaźniki po 20zł, akumulator 50Ah "bezobsługowy" ~200zł, prostownik mam swój. Tak zamierzam zrobić. Zapytam jego jaki wpływ ma kształt przebiegu na silnik pompy. Pozdrawiam Piotr
 • Poziom 15  
  UPS jest za mocno przekombinowany dla tak trywialnego odbiornika jakim jest pompa CO. Masz rację najtańsza przetwornica plus prostownik do ładowania akumulatora ( musi być z zabezpieczeniem przed przeładowaniem ). Co do przekaźników z stykami do 10A to trochę wyhamuj. Każda przetwornica ma wyłącznik który nie musi pracować na tak dużych prądach ponieważ odłącza zasilanie tylko od generatora. Wystarczy jak zamiast styków tegoż włącznika podłączysz styki przekaźnika, a aku może być na stałe podłączony pod przetwornicę. Napięcie jest w sieci styki rozwarte aku się tylko ładuje, brak zasilania styki opadają przetwornica startuje a z prostownikiem nic się nie dzieje ponieważ blokują go diody prostownicze. Sama przetwornica ma zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora, i jak napięcie za mocno spadnie to go rozłącza. Przetwornicy nie kupuj z zapasem mocy, sprawdź na pompie jaką ma moc i kup przetwornicę nie na styk tylko o kilkadziesiąt watów większą. Kupowanie 200W przetwornicy skróci CI czas pracy układu (mniejsza sprawność przetwornicy przy nie pełnym wykorzystaniu mocy). Powtarzam przebieg na wyjściu nie ma jako takiego znaczenia na silniki pomp CO mała moc, duża odporność na wysokie temperatury ( mam na myśli pompy renomowanych firm grundfoss wilo czy nasze polskie leszno. ). Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Podepnę sie pod temat.
  Chodzi o stary temat-UPS a zasilanie awaryjne pompy pieca CO (weglowego). Ci, co mają wymuszony obieg, wiedzą czym grozi brak prądu na pompie przy rozgrzanym piecu.
  Próbowałem zastosować UPSa ale problem może nie tyle w sinusoidzie co w częstotliwości. Mam na wyjściu 149 Hz. (?)
  Pytanie:czy wszystkie UPSy tak mają czy mój jest "felerny"? Mój ma oznaczenie: APC Back-UPS CS 500 . Pompa startuje, ale pojawia się dość głośne buczenie (pompa Grundfos-potrzebna moc to około 50W).
 • Poziom 10  
  Witam!!!
  Najlepszym sposobem na zabezpieczenie kotła przed przegrzaniem to zamontowanie ups-a z pelną sinusoidą na wyjsciu z zasilania bateryjnego,ponieważ te które mają sinusoidę aproksymowaną nie wspomnę o kwadracie to pompa albo nie dziala albo strasznie buczy,co nie jest dla niej dobre bo dostaje po"tyłku" jej uzwojenie i łożyskowanie.Najlepszym i najtańszym sposobem jest kupno Ups-a Ever Eco 500 lub 700 CDS!!!


  Moderowany przez mirrzo:

  Temat za stary na odpowiedzi. Zamykam