Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Voltomierz i amperomierz na uP?

jacynka84 06 Nov 2006 11:31 3741 18
Tespol
    jacynka84
    Level 26  
    Witam.
    Chcę zrobić voltomierz (na dzielnikach do 250V) i amperomierz (na boczniku do 4-5A)
    Mam układ LM331 ,lm324, TLC272 ,rezystory 1%towe i nie wiem jak to właściwe poskładać ,układ ma być do ATmegai32.
    ten lm331 to oczywiście przetwornik napięcie-częstotliwość ,reszta to W.O.
    wie ktoś jak uzyskać z tego liniowość do 5V? (tyle można dać do uP na ADC,
    docelowo ma być w Bascom)

Moderated By McRancor:

Post był raportowany, poprawiłem temat

• Tespol
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Trochę chaotycznie opisałeś swój problem. Zakres do 250V nie potrzebuje wzmocnienia, tylko dzielnik, ale pomiar prądu już wymaga wzmocnienia na wzmacniaczu operacyjnym. Potrzebne też są zabezpieczenia przed zbyt dużym napięciem, mikrokontroler nie lubi gdy mu się daje więcej na wejście niż ma zasilanie. Lepiej napisz do czego to ma być.
    jacynka84
    Level 26  
    No po prostu , Amperomierz i Voltomierz (zastosowanie ogólne). ponadto nie jestem pewny czy tak przez dzielnik można ,mierzyłem "gołym" ADC baterie 3V ,a pokazywało 1.50 (oczywiście w kodzie było przeliczenie na V) i wogóle nie trzymało liniowości ,raz zawyżało o 0.2V raz 0.1 ,różnie.
    dlatego wole coś przez operacza ,np ten TLC 272 jest podobno dobry do tego typu rzeczy.
    Dało by sie różne dzielniki napięcia.
    A jak już sobie poradzimy z Voltami , z Amperami chyba już nie będzie większego problemu.
    Tdv
    Level 34  
    Zacznij od przeszukania forum, temat wałkowany na okrągło i co chwila, Poziom 16 na forum do czegoś zobowiązuje, więc włacz wyszukiwarke złaski swojej i szukaj. To po pierwsze, po drugie co ma wynik pokazany przez uC do liniowości dzielnika napięcia i w jaki sposób ma tu pomóc wzmacniacz operacyjny? Pomieszanie z poplątaniem.
    Dzielnik napięcia to dzielnik, rezystancja wejściowa przetwornika A/C powinna być na tyle duża, żeby nie obciążać dzielnika, choc przyłaczeni 250V do uC bez separacji jest średnim pomysłem.
    Jeżeli to ma być napięcie sieciowe to ma ono znacznie więcej niż 250V i musisz to wziąć pod uwagę.
  • Tespol
    Dar.El
    Level 40  
    Nie bardzo opłaca się robić coś takiego, lepiej kup miernik za 20zł który będzie dokładniejszy i bardziej poręczny. Jak masz ochotę coś zrobić, to może miernik napięcia i prądu do zasilacza warsztatowego. Tam nie opłaca się wkładać miernika uniwersalnego.
    jacynka84
    Level 26  
    Wiem słaby pomysł z tymi 250V'oltami do uP.
    Szukałem ,i to dużo.
    Dobrze ,dajmy na to że do 100VDC.
    Ale wyjaśnijcie mi czemu ADC pokazywał nie liniowe wyniki? dawałem z zasilacza do 4V i ten błąd był nieregularny.

Mam 2 mierniki.
    Cała zabawa polega na tym by zrobić własny.
    może być warsztatowy do zasilacza w sumie.
    Dar.El
    Level 40  
    To może być wszystko: błędy konstrukcyjne, błąd w oprogramowaniu, i wiele innych błędów. Nikt tu nie jest telepatą, trochę więcej potrzeba informacji aby rozwiązać problem.
    jacynka84
    Level 26  
    Jakich info?
    niezależnie od kodu ,cokolwiek,powinno być liniowo ,a nie było.
    A błąd konstrukcyjny w zwykły coax'ialu to raczej trudno zrobić... Był zwykły kabel do ADC i już , tym mierzyłem do 5V.
    crazy_phisic
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli mówimy o jakichkolwiek pomiarach to podstawowe pytanie powinno brzmieć jakie masz napięcie referencyjne? Jeśli korzystasz z wewnętrznego ATMegi to się nie dziw że pływa, jeśli z zewnętrznego napięcia to pokaż jak wygląda zasilanie i jego filtracja.
    McRancor
    I używaj trybu ADC Noise Cancelling, zawsze poprawi to odczyty
    crazy_phisic
    Jeśli rosztrzał parametrów w zakresie 2.3 - 2.7 uważasz za bardzo stabilny ;) (dane dla ATMga 16 str 298)

dodane
    Widze że już o tym pisałeś...
    Tdv
    Level 34  
    crazy_phisic wrote:
    Jeśli rosztrzał parametrów w zakresie 2.3 - 2.7 uważasz za bardzo stabilny ;) (dane dla ATMga 16 str 298)

Widać masz kłopoty ze zrozumieniem tego co czytasz...
    To, że w różnych egzemplarzach uC napięcie może mieć wartość z podanego zakresu, nie znaczy, że w każdym się tak zmienia.
    Myśleć, a nie pisać coś, o czym się słyszało u babci na urodzinach od cioci w stanie wskazujacym i to w dodatku jednym uchem z sąsiedniego pokoju...
    jacynka84
    Level 26  
    Ale ja brałem na Reference = Internal pomiary.
    Może rzeczywiście coś tam odrobine pływa? to by sie nawet zgadzało.
    Tdv
    Level 34  
    jacynka84 wrote:
    Ale ja brałem na Reference = Internal pomiary.
    Może rzeczywiście coś tam odrobine pływa? to by sie nawet zgadzało.

Nic tam nie pływa!!!
    Czemu wszyscy zawsze szukają błędów u innych, a nikt nie zacznie szukać u siebie? Pływające wyniki pomiarów w tym wypadku nie mają nic współnego z "błędami" w uC, są wyniekiem zlej konstrukcji układu.
    Jeżeli nie wierzysz to zrób sobie uśrednianie pomiarów (rób np 200 pomiarów, wyniki sumuj, a na końcu podziel przez 200).
    Jeżeli masz oscyoskop to podłącz się równolegle do wejścia przetwornika oscyloskopem i zobacz sobie jaki syf Ci ten przetwornik próbkuje, prawie jak napięcie stałe. Nie ma mocnych, musi pływać. Prawie robi różnicę.
    jacynka84
    Level 26  
    No dobra ,załóżmy że nic nie pływa - czy można zasilać układ mierzący (atmega i inne) ze źródła ,które równocześnie mierzymy (poprzez transformator rzecz jasna) ??
    Mam zamiar zrobić regulację 230VAC , i mierzenie natężenia prądu oraz napięcia tejże (równocześnie) ,ponadto do tego podłączony by został ten miernik - można tak?
    Tdv
    Level 34  
    jacynka84 wrote:
    No dobra ,załóżmy że nic nie pływa - czy można zasilać układ mierzący (atmega i inne) ze źródła ,które równocześnie mierzymy (poprzez transformator rzecz jasna) ??
    Mam zamiar zrobić regulację 230VAC , i mierzenie natężenia prądu oraz napięcia tejże (równocześnie) ,ponadto do tego podłączony by został ten miernik - można tak?

Można, oczywiście trzeba zrobić odpowiedni układ wejściowy bo 230V AC do podania na wejście przetwornka A/C się nie nadaje. Generalnie najlepiej byłoby zrobić wzmacniacze (tłumiki) wejściowe z izolacją galwaniczną bo wprowadzanie napięcia sieciowego bezpośrednio do układu może być niebezpieczne.
    jacynka84
    Level 26  
    WIEM że 230V ADC nie łyknie :] na to bym dał 2diody 1n400x ew. mostek gretza i dzielnik napięcia - 10Mohm na wejściu .
    Tylko ciekawi mnie czy pomiar U oraz I naraz nie zrobi jakiegoś zwarcia?
    Tdv
    Level 34  
    Trzeba zrobić sensowny układ to się zwarcie nie zrobi. Do pomiarów używa się tzw. prostowników liniowych, a nie mostków greatza, jeżeli nie zależy Ci szczególnie na dokładności to możesz zrobić na greatzu. Pomiar prądu najlepiej byłoby zrealizować przy pomocy przekładnika prądowego (zależy jaka będzie wartość mierzonego prądu).
    W zasadzie do napięcia sieciowego najlepiej by było zastosować separcje gakwaniczną i do pomiaru napięcia i do pomiaru prądu (przekładnik prądowy sam w sobie jest elementem separującym, a do pomiaru napięcia też można zastosować mały tarnsformatorek 2VA, kosztuje kilka zł...).