Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bramki logiczne. Jak powinien wyglądać schemat układu?

06 Lis 2006 16:23 7307 11
  • Poziom 10  
    mój problem może wydawać się błachy, ale potrzebuje pomocy :)

mam stworzyć układ kombinacyjny o 3 wejsciach (A,B,C) i jednym wyjsciy Y

mam taką funkcję F1=∑(0, 1, 2, 5 )

mam tabele prawdy i zminimalizowane równanie strukturalne. i teraz są dlamnie schody bo w moim schemacie maja byc tylko bramki: NOT, AND i NOR.

I moja proźba jest taka, czy mógłby ktoś narysować i wrzucić tu albo na mojego emaila ( lemon464(malpa)gmail.com) jak ma wyglądać schemat z tymi bramkami.

Z góry dzięki, jeśli umieściłem temat w złym dziale to przepraszam.
  • Poziom 43  
    Witam,
    znacznie lepiej będzie jak ów schemat układu kombinacyjnego na funktorach podstawowych AND, OR, NOT zamieścisz tu i napiszesz w jakiej technice ma to być zrealizowane (TTL, CMOS ser.B, HC, HCT, ECL, czy może jeszcze innej).
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Quarz autot napisał że ma problem z realizacja układu a Ty mu każesz umieścic schemat układu. Gdzie tu sens?
    Yendrjuumieść na forum tabelę prawdy oraz zminimalizowane równania (niech będzie widać że "nie ściemniasz"), a wtedy napewno otrzymasz pomoc w rozwiązaniu.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 10  
    proszę oto zeskanowana tabelka i równanie zminimalizowane

Bramki logiczne. Jak powinien wyglądać schemat układu?

Quarz to ma być w technicie TTL
  • Poziom 31  
    Po pierwsze to masz błąd w minimalizacji.
    Wykorzystując stan 1 i 5 otrzymasz Not B * C
    czyli cała funkcja wygląda tak Not A * Not B + Not A * Not C + Not B * C, a jej realizacja tak
    - wejscie A wprowadzasz na NOT1,
    - wejscie B wprowadzasz na NOT2,
    - wejscie C wprowadzasz na NOT3,
    - wyjscia NOT1 i NOT2 wprowadzasz na dwuwejściową bramkę AND1,
    - wyjscia NOT1 i NOT3 wprowadzasz na dwuwejściową bramkę AND2,
    - wejscie C i wyjście NOT2 wprowadzasz na dwuwejściową bramkę AND3,
    - wyjscia bramek AND1, AND2 i AND3 wprowadzasz na wejścia trzywejściowej bramki OR1,
    - na wyjściu bramki OR1 masz wyjście układu kombinacyjnego.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 10  
    moze i tak ale napisałem że mam do dyspozycji bramki NOT AND i NOR,a ty podałeś z bramkami and, not i or . mam nadzieję że wiesz jak to zrobić bo to dlamnie bardzo ważne. pozdrawiam
  • Poziom 38  
    To za norem wstaw not'a i bedzie NieNor czyli OR. To tak na szybko.
  • Poziom 43  
    Witam,
    zacznijmy od tego, że podana przez autora tematu; dysjunkcyjna postać kanoniczna kombinacyjnej funkcji wyjściowej Y(A, B, C) jest błędna w odniesieniu do tego co jest zapisane w tabeli prawdy ... :cry:

/| A B C | Y
    0| 0 0 0 | 1
    1| 0 0 1 | 1
    2| 0 1 0 | 1
    3| 0 1 1 | 0
    4| 1 0 0 | 0
    5| 1 0 1 | 1
    6| 1 1 0 | 0
    7| 1 1 1 | 0

Mamy tutaj (Negacja jest podkreślona), sumy iloczynów jedynek:
    Y = ABC + AB•C + A•B •C + A•B•C = C•( AB + A•B) + C•( AB + A•B) = AC•(B + B) + B•C•( A + A) = AC•( "1" ) + B•C•( "1" ) = AC + B•C
    Podobnie druga; konjukcyjna postać kanoniczna, iloczyn sum zer:
    Y = (A + B + C)•(A + B + C)•(A + B + C)•( A + B + C) tu, sądzę, iż autor tematu potrafi już sam ten iloczyn sum zminimalizować ... :D
    A wtedy przystąpimy do realizacji automatu kombinacyjnego wykorzystując dostępne funktory TTL.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    jiwaniuk zaproponował lepszą wersję rozwiązania ponieważ zawiera od razu grupę antyhazardową (hazard statyczny w warunkach działania). druga sprawa to zbędne komplikowanie rozwiązania - takie zadanie robi się w 2 minuty korzystając z siatki Karnaugha.

ja to widzę tak, jak na skanie poniżej - ołówkiem jest zaznaczona wspomniana grupa antyhazardowa. nie ma potrzeby minimalizacji funkcji na piechotę, szkoda zdrowia:)

dodam jeszcze że całość banalnie można zrealizować na samych NORach. Yendrju - spróbuj, to nic trudnego. NOT uzyskujesz zwierając wejścia NORa, a pozostałe wyrażenia traktujesz podwójną negacją i korzystasz z własności że negacja iloczynu to iloczyn negacji (np NOT (NOT a * NOT b) = a + b.
  • Poziom 1  
    Dlaczego ~A~B to hazard statyczny, a ~A~C(które też ma 2 not`y) to już nie?
    Chodzi o to, że ~A~B wchodzą do ostatniej bramki AND wchodzącej do NORA i stąd bierze się to opóźnienie?
  • Specjalista elektronik
    Temat nieco stary, ale zadanie jest dość ciekawe - więc warto odświeżyć - może zapytam tak:
    znalazłem dwa rozwiązania, które używają 4-ch bramek spośród NOT, AND, NOR (jedna z nich
    jest użyta dwukrotnie; AND i NOR są 2-wejściowe) - spróbuj znaleźć choć jedno. Sprawdzenie:
    $ tclsh el-617724.tcl
    a=0 b=0 c=0 f1=1 f2=1
    a=0 b=0 c=1 f1=1 f2=1
    a=0 b=1 c=0 f1=1 f2=1
    a=0 b=1 c=1 f1=0 f2=0
    a=1 b=0 c=0 f1=0 f2=0
    a=1 b=0 c=1 f1=1 f2=1
    a=1 b=1 c=0 f1=0 f2=0
    a=1 b=1 c=1 f1=0 f2=0

foreach abc { 000 001 010 011 100 101 110 111 } {
    regexp (.)(.)(.) $abc j a b c
    puts "a=$a b=$b c=$c f1=[f1 $a $b $c] f2=[f2 $a $b $c]"
    }
    - tu f1 i f2 to są wyrażenia z 4-ch bramek, różnią się wyborem użytych bramek.