Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ACS Max - rozszerzenie do obsługi "Fleszy" 28F001,

20 Lip 2003 21:11 3432 20
  • Poziom 15  
    Witajcie Drodzy!
    Poszukuję już od jakiegoś czasu bibliotek do programatora ACS Elektronik - MAX. Programator obsługuje dużo różnych kości ale niewiele Flash Epromów, i z reguły, to kości starsze a do nowszych biosów już nie potrafię go wykorzystać. Producent już od trzech lat nie produkuje tego programatora choć jeszcze go sprzedają, brak na stonie producenta nowszych wersjii oprogramowania a na majle nie odpowiadają...
    Jeśli ktoś potrafi mi pomóc - gorąco zapraszam :sm2:
  • Poziom 30  
    Zapomnij!

Biblioteki są powiązane w sofcie na kompa i w tym w EPROM'ie w sprzęcie. Musiał być rozgryźć sprzęt a następnie soft sterujący w MAX'ie i soft na PC'ta.

Już swego czasu była na ten temat dyskusja na pl.misc.elektronika (pogooglaj). Producent zastosował strategię "kup i spadaj" więc olał już dawno użytkowników MAX, Delta, i skupia się jedynie na obecnej produkcji. Także szczerze odradzam jakiekolwiek zakupy w tej organizacji chyba że chcesz być kolejnym nabitym.

Ja mam MAX'a i coś z tym półszrotem także musiałem zrobić. Nie dość że nie ma nowych baz to nie działa soft pod windowsami a włączanie programatora resetuje kompa (raz spaliło bezpiecznik na płycie głównej bo przetworniczka się chyba podwiesiła w MAX'ie).
    Nie mam kasy na nowy a w dodatku nie zajmuję się profi-serwisem więc:
    - zrobiłem osobny zasilacz 5V/1A
    - odpalam ten soft dyskietką startową :?
    - a nowe kostki programuję... Willemem... :?
    i tyle co moge zasugerować.

Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Wielkie dzięki Henio.
    Nie jest to pocieszająca wiadomość ale zawsze więcej doświadczeń... być może nawet oszczędziłeś mi wydatku na naprawę kompa.
    Pozdrowionka.
  • Poziom 15  
    Witajcie Kochani.
    I co nikt nic nie wie jak to zrobić?
    No chłopaki.... to przecież pestka dla Was.
    Pozdrowionka
  • Poziom 30  
    No przecież powiedziałem co zrobić :!:

Gdyby było to tak prosto jak Ci się wydaje to już dawno by ktoś coś wymyślił.
    Ale jak to ma być pestka... to czekamy z niecierpliwością na Twoje rozwiązanie problemu.

PS. Sprzedaj MAX'a kup Ericę będziesz mógł sobie dodawać nowe kości.
    Ha, rozwiązałem Twój problem :D
  • Poziom 15  
    Dzięki Henio!
    Poczciwy z Ciebie człowiek. Sęk w tym, że na ericę nie mam a maksio jest całkiem solidnym programatorkiem ze wszystkich archaicznych programatorów które miałem, jaczyściej i najpewniej programuje epromy i eepromy i te flesze, które tam są. Mam wrażenie, że rozbudowanie jego możliwości nie jest trudną sprawą dla znających się na asemblerach, kompilatorach, borlandach i innych pascalach a także mających wyobrażenie jak to hula w środku.. Innymi słowy problem jest dla ludzi z pasją odkrywania i działania i wyłamywania ograniczeń - nie dla tych, którym tego brak...
    Wielkie dzięki za Twoją pomoc!
  • Poziom 30  
    Zgadza się. Trzeba być dobrym w elektronice jak i asm procesorów '51. Dodatkowo znać Pascala lub C na PC oraz asm aby też ten soft rozebrać.

Wątpię, czy komuś o takich umiejętnościach będzie się chciało rozwalać tego staruszka, zwłaszcza że z takimi umiejętnościami można dostać norwalną robotę w biurze projektowym za kasę która pozwoli na zakup czegoś normalnego do takiej pracy.

Druga sprawa to czy można ingerować w soft producenta.

A jak to pominąć to czy ktoś to zrobi za friko (tak sądzę po wypowiedzi).

No chyba że jesteś trochę obeznany i zaproponujesz zrobienie grupy, która to rozwali. Tylko że po co wyłamywać otwarte drzwi... jest Willem za 100 parę zeta.

Też nie mam kasy na tyle, żeby od razu kupować All07 czy nawet Ericę zwłaszcza że na tym nie zarabiam a jedynie to moje hobby w tym momencie.

Pozdro.
  • Poziom 22  
    Oprogramowanie MAXa nie sprawdza podczas programowania kodu producenta i kodu układu, dlatego często udaje się zaprogramować pamięć jako kość innego producenta o tej samej pojemności.
    Jeśli chodzi o przeróbki programu, to nie jest to takie proste jak ci się wydaje. Jeśli dysponujesz programem źródłowym to zmiany dokonasz szybko, jeśli skompilowanum, możesz się w tym "grzebać" bardzo długo, analizując program krok po kroku. Musiałby to zrobić pasjonata posiadający dużą ilość wolnego czasu.
    Osobiście przesiadłem się na ERICę, gdzie w języku ISPA dodałem już wiele układów do biblioteki. Takie rozwiązanie jest proste i szybkie, dlatego ACS zrezygnował z rozbudowy MAXa (dokładanie algorytmów było czasochłonne)
  • Poziom 15  
    Witam ponownie.
    Dzięki za posty. Wszystko to cenne wasze rady dla mnie. Jeszcze raz stokrotne .. Wypraktykowałem, da się zaprogramować flesza o tej samej pojemności innego producenta. Ale jak go skasować, wyczyścić? Tu właśnie jest pies pogrzebany, nie potrafię dobrze wyczyścić starej zawartości i potem się sypie wszystko. Może jest na to jakaś sztuczka?
    Pozdrawiam odwiedzających!!!
  • Poziom 22  
    Generalnie wśród algorytmów do fleszy królują dwa standardy Intel i pozostałe np. AMD czy ST, reszta to ich mutacje i drobne modyfikacje dotyczące np. operacji na blokach. Jeżeli flesz nie kasuje się jako układ intela to spróbuj użyć np. algorytmu AMD, niekiedy pomaga. I pamiętaj że kasowanie trochę trwa (przy niskim napięciu flash 16Mb potrafi się kasować nawet 10s)
  • Poziom 15  
    Witam.
    Dzięki, coś z tego powinno wyjść. Jest jednak qestion, po skasowaniu, podczas weryfikacji wyskakuje błąd, programować wtedy "w ciemno" dalej i próbować odpalać kompa z nowym, tak zaprogramowanym biosem, czy dać sobie spokój? I jeszcze jedno, moje kasowanie trwało po trzykroć dłużej niż 10 sekund, co o tym myślisz? Czy to sprawa prędkości portu? Ustawiony jest na 19 000 kb, przy szybszym ustawieniu czasem nie może kompuś nawiązać komunikacji z programatorem.
    Jeszcze raz dzięki za posty.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Czas kasowania nie zależy od prędkości komunikacji, to programator "czeka" na kość, aż da odpowiedź że jest czysta.
    Rwanie komunikacji w MAXie i wogóle problemy z transmisją na niektórych płytach głównych to "normalka". Przyczyną jest za niskie napięcie zasilające. Jeśli na płycie jest szeregowo z obwodem 5V za duża rezystancja, przy programowaniu wzrasta pobór prądu i spada napięcie (widać to po przygasającej diodzie POWER). Dochodzi niekiedy nawet do zawieszania się MAXa.
    Rozwiązałem ten problem podłączając zewnętrzny stabilizowany zasilacz 5V i zniknęła większość kłopotów z programowaniem.
  • Poziom 15  
    Wielkie dzięki,fajnie. A czy możesz opisać jakieś ciekawostki związane z programowaniem na Maxsie, jeśli takie Ci się przydażyły?
    Pozdrawiam - Sławek
  • Poziom 22  
    MAXa dobrze wspominam, no może poza początkowymi problemami z zasilaniem. Miałem duże problemy z programowaniem EPROMów 4mb, ale zmiana zasilania je rozwiązała. Poza tym MAX ma coś skopane w algorytmach programowania starszych GALi serii A, dużo się nie programowało, a na ERYCE wszystkie.
    Jest tam też układ zabezpieczenia przetwornicy przed nadmiernym poborem prądu, jeśli włożysz uszkodzoną kość, to zabezpieczenie odetnie napięcie i już nic nie zaprogramujesz. Trzeba wyłączyć i włączyć zasilanie.
    Poza tym jest jeden poważny błąd w oprogramowaniu. Jeśli dasz test TTL a nie ma aktywnej komunikacji (np. wyłączone zasilanie) to program się zawiesza i trzeba zrestartować kompa jeśli pracujesz pod DOSem.
    Pewną wadą jest też komunikacja po RSie, dopiero po przesiadce na ERYKĘ zobaczyłem jaka jest wygoda korzystania z szybkiego złącza równoległego.
    Poza tym reszta raczej ok.
  • Poziom 15  
    Stokrotne dzięki, Stary, za cenne info. Myślę, że trzeba temat uznać za wyczerpany.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Eric to drugie G.... po maxe jezeli ktos dysponuje kasą polecam czeskiego LABproga co 3 miesiące uaktualnienia i nie ma zadnego problemu z komunikacją a firmy ECS tak -miałem i testowałem Erica na 3 sztuki zaden nie roszył a producent tłumaczył złym systemem a pozniej ze trzeba odpowiednią kartę dokupic .mozna u mnie uzyskac wszelkie info na ten temat
    608343910
  • Poziom 15  
    Dzięki i za Twoje info...
    Będę w kontakcie
    Poizdrowionka.
  • Poziom 34  
    mam erice robi wszystko poza fleszami i to w plcc 32 kasuje je w nieskończoność bezskutecznie
  • Poziom 22  
    :arrow: gamid
    Używam ERYKI już dość długo i nie mam z nią żadnych kłopotów. Problemy z komunikacją mogły występować dlatego, że pracuje domyślnie na LPT w trybie EPP (nie ECP+EPP!) i trzeba w biosie przestawić, żeby była komunikacja.

:arrow: kamyczek
    Miałem ten sam problem, ale okazało się że winny był mój adapter PLCC32 (1:1, własne wykonanie). W oryginalnym adapterze jest zamieniony jeden pin.
    Jeśli masz adapter 1:1, a nie chce ci się go przerabiać, to po prostu wybieraj z listy kość w obudowie DIP, choć jest ona w PLCC. Wtedy się zaprogramuje (w algorytmie DIP nie są zamienione sygnały).
  • Poziom 34  
    tyle że adapter bez zmienionego pinu na 5 nie zaprogramuje kilku układów które wymagają zasilania na 2 pinie plcc32 bo erica nie ma możliwości wystawienia + na 2pin plcc32
  • Poziom 15  
    Witajcie.
    Aleście sobie pogadali.... a mnie chodziło o ACS MAX'a. Czy możecie coś jeszcze dorzucić informacyjnie?
    Dzięki i siemanko