Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Insertion loss a tłumienie !

07 Lis 2006 10:19 4633 9
  • Poziom 11  
    juz kilka razy słyszałem ze insterion loss to jest to samo co tłuminnosc. nawed taki opis znalazlem na stornie pewnego producenta.
    ale z definicji wynika nastepujaco Insertion loss to jest stosunek mocy na wyjsciu do mocy na wejscio takze zawsze powinien oscylowac wokół 1.
    natowmist tłumiennosc to jest po porostu moc sygnału i koniec.
    czyli wysyłam sygnał 10 dB a odbieram 7 dB. i nie ma tu mowy o stosunku.
    jak zrobisz pomiar miernikeim IL i tłumiennosc wykres jest przesuniety o klika decybeli.
    zna sie ktos na tym ?
  • Poziom 11  
    Insertion loss - S21 - tłumienie
    Return loss - S11 - dopasowanie

S21,S11 - itd. parametry macierzy rozproszenia które są zwjązane z współczynnikiem odbicia zawierającym się w przedziale (od -1 do 1) oraz współczynnikiem fali stojącej WFS (większy równy 1)

Jeżeli masz jakieś pytania może będe mógł pomóc.
  • Poziom 43  
    Witam,
    beata23 napisał:
    juz kilka razy słyszałem ze insterion loss to jest to samo co tłuminnosc. nawed taki opis znalazlem na stornie pewnego producenta.

jak już to; Insertion Loss ==> straty wtrącone, włożone, czyli tłumacząc to na "nasze" energia która zostanie rozproszona w linii przesyłowej, transmisyjnej, zobacz:
    http://www.google.pl/search?hl=pl&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=insertion+loss&spell=1

beata23 napisał:
    ale z definicji wynika nastepujaco Insertion loss to jest stosunek mocy na wyjsciu do mocy na wejscio takze zawsze powinien oscylowac wokół 1.

Patrz wyjaśnienie wyżej. Twoje rozumowanie byłoby poprawne, gdyby owych strat nie było, ale nigdy tak nie jest, ponieważ w każdej rzeczywistej linii przesyłowej można zawsze dopatrzeć się pewnych strat energii, tylko często, gęsto, kiedy te straty są do zaniedbania to dla ułatwienia sobie rachunków przyjmujemy, ze owych strat nie ma.

beata23 napisał:
    natowmist tłumiennosc to jest po porostu moc sygnału i koniec.
    czyli wysyłam sygnał 10 dB a odbieram 7 dB. i nie ma tu mowy o stosunku.

Nieprawda, przecież te 10dB to jest właśnia miara względna poziomu mocy, czyli względem poziomu odniesienia, a więc iloraz, czyli, niestety, ale stosunek mocy sygnału do pewnej wartości mocy, która jest wartością (poziomem) odniesienia i to wszystko policzone w mierze logorytmicznej, czyli jako logarytm dziesiętny z ilorazu mocy P (np. na wejściu do toru transmisyjnego) do mocy odniesienia Po, a więc z definicji poziom mocy w Belach 1[B ]:
    poziom_mocy[B] = lg(P/Po), powszechnie stosuje się jednostkę dziesięć razy mniejszą (decyBel), czyli wtedy:
    poziom_mocy[dB] = 10•lg(P/Po)
    Natomiast poziomy mocy odniesienia Po przyjmowane są różnie, jednym jest moc 1mW, ale dla wysokich częstotliwości przyjmowane jest też napięcie 1µV, lub 1mV i to występujące na różnej wartości rezystancji (75Ω, czy 52Ω), a więc i ten poziom mocy odniesienia bywa różny.

beata23 napisał:
    jak zrobisz pomiar miernikeim IL i tłumiennosc wykres jest przesuniety o klika decybeli.
    zna sie ktos na tym ?

Nie bardzo rozumiem początkowe wyrazy, ale to już chyba nie jest ważne ... :cry:
    Jak widać jest ktoś, co zna się na tym ... i nie tylko :D

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    nagato jesteś pewien ze Instertion Loss to jest to samo co tłumienie.
    pozatym nie wiem jak sie do takiej macierzy dobrac , jak utrzymac dane do macierzy. przypuszczam ze sa jeszcze dwie zmienne a wyznacznik daje 1.

a co do quarca to :
    Zdaję sobie sprawę ze poziom w decybelach wynika z logarytmu stounku mocy sygnału wysyłanego do mocy wzorcowej , tak jak piszecie 1mW czy dla napieć chyba 0,775 czy cos koło tego.
    ale weżmy przykład mam generator ustawiam na nim poziom 0dB i częst=100H podłanczam go do linii i na wyjsciu otrzymuje na mierniku -3db.na 100Hz.
    czyli co linia tłumi z poziomem 7 dB. a moc sygnału wyjsciowego wynosi 3dB. ?
    i to jest tłumienność.
    a czy mierząc miernikiem insertion loss tez otrzymam 3dB?
    według mnie tak !

co sadzicie ?
    zreszta jak tylko znajde chwile czxasu to zrobie kilka pomiarów.
  • Poziom 43  
    beata23 napisał:

[ ... ]
    a co do Quarca to :
    Zdaję sobie sprawę ze poziom w decybelach wynika z logarytmu stosunku mocy sygnału wysyłanego do mocy wzorcowej , tak jak piszecie 1mW czy dla napieć chyba 0,775 czy cos koło tego.
    ale weżmy przykład mam generator ustawiam na nim poziom 0dB i częst=100H [a co to za jednostka?] podłanczam go do linii i na wyjsciu otrzymuje na mierniku -3 db .na 100Hz.

Na jakim mierniku, w jakiej linii, o jakiej wartości impedancji falowej, o jakiej wartości częstotliwości jest tu mowa, jaka jest wartość poziomu odniesienia w tym generatorze?
    Pisz zgodnie z przyjętymi zasadami, technika to nie belerystyka, by można było sobie pozwolić na taką dowolność ... :D

beata23 napisał:
    czyli co linia tłumi z poziomem 7 dB. a moc sygnału wyjsciowego wynosi 3dB. ?

Nie ma pojęć: "linia tłumi z poziomem ...", "moc sygnału wyjsciowego wynosi 3dB", to jakieś utworzone przez Ciebie twory pojęciowe, dla mnie niezrozumiałe ... :D

beata23 napisał:
    i to jest tłumienność.

To jest stwierdzenie faktu, czy (pozbawione pytajnika) zapytanie?

beata23 napisał:
    a czy mierząc miernikiem insertion loss tez otrzymam 3dB?
    według mnie tak !

Ja tu już nic nie wiem, ponieważ napisałeś swój post jakimś slangem, który to slang, ja z założenia, nie staram się zrozumieć, bo i po co?

beata23 napisał:
    co sadzicie ?
    zreszta jak tylko znajde chwile czxasu to zrobie kilka pomiarów.

Ja natomiast sądzę, iż powinieneś udać się do szkół po nauki odnośnie poruszonego przez Ciebie tematu, ponieważ, jak dotąd, to nie jesteś tu zrozumianym, ze względu na używanie słów obcych nauce i technice w materii poruszanego przez Ciebie tematu... :D

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    ciezko mi sie przyznac ale chyba masz racje moja wiedza jest niepełna i dlatego tak błądze. Ale czy mozesz mi powiedizeć czy inertion loss to jest to samo co tłumienie?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    chwała Tobie za to ... :D
    Już raz napisałem, ale powtórzę:
    Insertion Loss ==> straty wtrącone, włożone, czyli tłumacząc to na "nasze" energia która zostanie rozproszona w linii przesyłowej, transmisyjnej, zobacz:
    http://www.google.pl/search?hl=pl&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=insertion+loss&spell=1
    należy tylko dodać bliższy określnik oraz przymiotnik i używać razem względne tłumienie linii przesyłowej i wtedy iloraz; mocy D na wyjściu Pwy, do mocy na wejściu Pwe, dla danej linii przesyłowej wyrażone w mierze względnej logarytmicznej, czyli mierzone w dB (decyBelach) to właśnie będzie owo Insertion Loss:
    D[dB] = 10•lg(Pwy/Pwe)
    Dowód:
    względny poziom mocy Pwe[dB] na wejściu linii wyrażony w decyBelach dany jest zależnością:
    Pwe[dB] = 10•lg(Pwe/Po), oraz względny poziom mocy Pwy[dB] na wyjściu linii wyrażony w decyBelach dany jest zależnością:
    Pwy[dB] = 10•lg(Pwy/Po), gdzie Po wartość mocy odniesienia. Wtedy:
    D[dB] = 10•lg(Pwy/Pwe) = 10•lg[(Pwy/Po)/(Pwe/Po)] = 10•lg(Pwy/Po) - 10•lg(Pwe/Po) = Pwy[dB] - Pwe[dB] cnu. :D
    Nie należy tylko zapominać, iż jest to ujemna wartość decyBeli ...

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Dzięki quarz

Pokapowałem co to jest insertion loss - sa to straty wtrącone, czyli stosunek logarytmu mocy na wyjsciu do wejscia.

W wikipedi pisze ze nazywane jest zamiennie attenuation, czyli tłumienność.

nie chce byc uciazliwy , ale widze ze dosbrze sie orjetujesz wiec zapytam , czy tłumiennosc i tłumienie to jest to samo.
    Raz facet na labie sie domagal odemnie abym podal mu tlumienie a nie tlumiennośc. Mierzyliśmy jakies tory kablowe. nie wiem o co mu chodzilo. dla mnie to jest to samo.
    orietujesz sie ?
  • Poziom 43  
    Witam,
    beata23 napisał:
    Dzięki quarz

Pokapowałem co to jest insertion loss - sa to straty wtrącone, czyli stosunek logarytmu mocy na wyjsciu do wejscia.

W wikipedi pisze ze nazywane jest zamiennie attenuation, czyli tłumienność.

błąd w sensie znaczenia o którym tu dyskutujemy, tłumienie jest nazwą prawidłową.
    WikiPedia pełna jest błędów i wypaczeń 8-O

beata23 napisał:
    nie chce byc uciazliwy , ale widze ze dosbrze sie orjetujesz wiec zapytam , czy tłumiennosc i tłumienie to jest to samo.
    Raz facet na labie sie domagal odemnie abym podal mu tlumienie a nie tlumiennośc. Mierzyliśmy jakies tory kablowe. nie wiem o co mu chodzilo. dla mnie to jest to samo.
    orietujesz sie ?

To nie jest, jak wyżej napisałem, to samo.
    Tłumienność jest immanentną właśnością danego toru przesyłowego (linii) i jest to tłumienie na jednostkę jego długości (przy danej częstotliwości sygnału), czyli jednostką jest tu dB/m [decyBel na metr], natomiast tłumienie to jest to, o czym tu dyskutujemy, czyli straty mocy przy przesyle energii przez całą długość linii.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    dzieki wielkie za pomoc.
    Teraz polapalem wszystko.