Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cewka zaplonowa - coil pack

mmx01 07 Nov 2006 10:35 2334 8
    mmx01
    Level 18  
    Witam, wpadla mi w rece cewka zaplonowa tzw. coil pack czyli 4 cewki w jednej zalakowanej obudowie.
    Nie mam rozpiski jej niskonapieciowej strony.
    Plan zeby to sprawdzic oraz czy jest sprawna opracowalem taki:

Znalezienie omomierzem uzwojen pierwotnych cewek.
    Sprawdzenie ktora wierza odpowiada ktoremu uzwojeniu poprzez podanie napiecia na znalezione uzwojenia.

Czy do wykonania drugiego kroku wystarczy mi zasilacz 14.4V 6A?
    Zastanawia mnie czy nie zadziala zabezpieczenie przeciwzwarciowe w zasilaczu i nie dostane iskry na wyjsciu, na jaki czas moge przylozyc napiecie do cewki aby nie przegrzac uzwojenia pierwotnego?
    Czy ta reczna metoda dam rade zaindukowac iskre?

Pzdr,
    Mario.
    user33
    Level 13  
    Wszystko ładnie tak jak pomyślałeś jedynie pamiętaj że w samochodzie na pierwotne uzwojenie jest podawane napięcie z akumulatora poprzez przerywacz (stykowy czy też elektroniczny to jest w tym przypadku mało istotne) więc albo zrób jakiś impulsator na p[opularnym 555 z tranzystorem mocy na wyjściu. Ewentualnie jeśli chodzi tylko o sprawdzenie to naładuj elektrolit powiedzmy 1000mikrofaradów z zasilacza i rozładuj przez pierwotne uzwojenie cewki.
    Energia zmagazynowana w kondensatorze będzie wystarczająca do wygenerowania iskry na wtórnym uzwojeniu, a jest zbyt mała aby przegrzać uzwojenie pierwotne.
    Kondensator możesz ładować z dowolnego zasilacza bez obawy o jego zabezpieczenie i nawet więcej bo do dowolnego napięcia.
    Kiedyś robiono układy zapłonu elektronicznego które były wyposażone w przetwornicę ładującą taki kondziołek do napięcia 300v a że później trzeba było wymieniać dziurawe tłoki to inna poara kaloszy.
    pozdrawiam
    mmx01
    Level 18  
    Mam kilka elektrolitow 4700uF na 16V to chyba sie nadadza.
    Dzieki za pomoc.
    user33
    Level 13  
    Jak najbardziej pod warunkiem że nie przekroczysz zbytnio napięcia dopuszczalnego. Jednak proponował bym na początek jeden elektrolit.
    Podłączenie kilku równolegle da duży ładunek a co za tym idzie i dużą energię iskry co może być czasem nie bardzo przyjemne.
    pozdrawiam
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ja bym w gniazda w.n. powsadzał zwykłe neonówki do sprawdzania napięcia, znalazł pin wspólny wszystkich cewek, podłączył pod niego +12V, a resztę "posmyrał" przewodem masowym.
    pukury
    Level 35  
    witam !! a ja bym do wyjść WN powtykał kable WN ze świecami zapłonowymi na końcu :D cewki zapłonowe mogą " nie polubić " pracy bez obciążęnia . pozdrawiam !!
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak nie będziesz trzymał palcem końcówki tej neonówki, czyli jej nie uziemisz, to powinna wydolić. Ale faktycznie ładniej wygląda stanowisko z czterema świecami. No taki prrrroffffesssional ;)
    asterix17td
    Level 17  
    Mała uwaga, w takich zespolonych cewkach ilość uzwojeń wtórnych nie musi odpowiadać ilości uzwojeń pierwotnych. Dla przykładu w popularnej cewce WN stosowanej w maluchu (nowszym) czy CC jest jedna cewka na dwie świece zapłonowe i ma ono tylko jedno uzwojenie pierwotne.
    Pozdr