Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

bojler,wymiennik ciepłej wody

gsg 07 Nov 2006 11:54 6244 4
 • #1
  gsg
  Level 11  
  Czy to prawda,że w zasobnikach ciepłej wody użytkowej pionowych jet więcej ciepłej wody niż w poziomych?(oczywiście o wymiennikach czy grzałkach o tej samej mocy.)
  Powiedzino mi ,że mając zbiornik 120l. pionowy to ,aby mieć tyle samo ciepłej wody w poziomym,to powinien on mieć 140l.
  Czy to możliwe i z czego to wynika?
 • #2
  msaklak
  Level 12  
  Woda w zasobnikach układa sie warstwowo, czyli cieplejsza na gorze a zimniejsza na dole. Ilosc cieplej wody w takim zasobniku zalezy od umiejscowienia termostatu/sondy im niżej tym woda przy tych samych nastawach bedzie cieplejsza. Szczerze to nie sprawdzalem czy w poziomych byloby wiecej wody niz w pionowych, ale zastosowanie pompki cyrkulacyjnej pewno rozwiazaloby problem w takim sensie ze temperatura wody bylaby taka sama w calej objetosci zbiornika i przestala by sie warstwowo ukladac.
 • #3
  Treger
  Level 11  
  Witam!
  Grzałka zawsze musi być u dołu zbiornika!
  Zatem w zbiornikach poziomych może być dłuższa i może mieć większą powierzchnię. Dodatkowo ilość zimniejszej wody, w dolnej części, zbiornika jest mniejsza. Tylko montaż zbiornika poziomego jest mniej wygodny i zbiornik zabiera więcej miejsca, chyba, że pomieszczenie jest wysokie i zbiornik jest przy samym suficie!
  Pozdrawiam!
 • #4
  Dora4
  Level 14  
  Rzeczywiście w wszelkich zabiornikach podczas nagrzewania wody układa się ona warstowo. W zbiornikach pionowych i poziomych będzie tyle samo ciepłej wody tylko tyle że ..... W zbiorniku poziomym szybciej odczujesz jej zmniejszoną temperaturę a to zewzględu na to iż baniak jest leżący i zimna woda ma większy styk z cieplejszą i szybciej ją wychładza - jest mniej stref wody o różnej temperaturze. W zbiorniku pionowym woda zimna aby być przy króćcu wylotowym ogrzewa się od wszystkich stref (w pionie jest ich więcej) i dlatego znacznie później odczujesz spadek temperatury ciepłej wody. Co do miejsca to pionowy zbiornik musisz usadowić gdzieś na podłodze musi być miejsce. Poziomu natomiast możesz powiesić podsufitem i będzie mniej widpczny. Do czego ty go potrzebujesz? Cena między poziomym i pionowym jest duża, oczywiście pionowy jest droższy.
 • #5
  lisec1
  Level 15  
  Witam
  W zasadzie koledzy mają rację ,poprostu przy intensywnym poborze wody napływająca zimna ma w poziomym zbiorniku większą powierzchnię styku z wodą gorącą przez co ją schładza i trzeba odczekać pewien czas aby się ponownie nagrzała .
  Pozdrawiam