Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na Tonsil GDN 30/80/2...

Michał__21 07 Lis 2006 16:53 2744 12
  • #1 07 Lis 2006 16:53
    Michał__21
    Poziom 15  

Witam. Dostałem jakiś czas temu nowiutki głośnik basowy Tonsil GDN 30/80/2 no i chciałbym go wykorzystać jako subwoofer do kina domowego. Probowalem wyliczyć obudowe w WinISD niestety jakies niestworzone rzeczy mi tam wychodziły dlatego chciałbym sie doradzić specjalistów w kwesti obudowy do tego głośnika. Chciałbym aby była ona w kształcie kwadratu z glosnikiem skierowanym w podloge a na frontowej sciance byłby bas-reflex.

Cos takiego...
    http://www.allegro.pl/item138987989_jbl_scs_75_subwoofer_pasywny_kino_domowe.html

Teraz problem tkwi w tym jaka wielkosc obudowy wybrac aby byl jak najnizszy basik ale jednoczenie zeby obudowa zmiescila mi sie w pokoju :wink: Z tym to byl zart :-) Chodzi mi o to jak wyliczyc obudowe na konkretna czestotliwosc i jak dobrac bas-refles. Moze jest jakis inny program alternatywny do WinISD?

0 12
  • #2 07 Lis 2006 17:40
    gregor10
    Poziom 27  

Witam!
    buda okolo 65L i strojenie na najlepiej 37Hz , taka pake rob , bas bedzie precyzyjny, i niski .

0
  • #3 07 Lis 2006 23:13
    Tremolo
    Poziom 43  

kwadrat nie jest figurą przestrzenną - chodzi Ci o sześcian. 65 litrów -> z tego wyciągnij pierwiastek 3-ego stopnia i pomnóz przez dziesięć, bedziesz miał wymiar w centymetrach jednego boku. BR wyliczysz sobie ze wzorów albo w programie. Ja proponuje fi 100mm długi (gleboki na:) 175mm

Głośnik byl niedawno omawiany.

0
  • #4 08 Lis 2006 18:26
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 08 Lis 2006 20:00
    Michał__21
    Poziom 15  

gregor10 napisał:
    strojenie na najlepiej 37Hz

Dlaczego 37? Przeciez glosnik ma fs=25. Nie mozna by dac mniej?

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze jedno, wyliczam sobie obudowe i mam podane dwa parametry: Fb i F3. Fb jest zawsze niezszy... Czy to jest czestotliwosc strojenia obudowy?

Dodano po 44 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie. Czy parametry obudowy, ktore BassBox wstawia jako automatyczne, są zeczywiscie najlepsze? Dla mojego glosnika ustawione zostaly nastepujace parametry:

fb - 26Hz
    Vb - 135 litrow
    BR - 10cm x 16cm
    obudowe zrobilem "cube" gdzie plyt ma grubosc 2cm, wielkosc 51cm x 51cm x 51cm.

Moje pytanie. Jak to bedzie gralo?

0
  • #6 08 Lis 2006 21:20
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 08 Lis 2006 22:29
    Michał__21
    Poziom 15  

Wiem, ze niektore subwoofery sa strojone na 40Hz lub nawet wiecej i tez super graja bas... np w kinach domowych... Potrafia poruszyc szyby w oknach... :-) Hmm..., no to moze niech bedzie ta buda 65 litrów i strojenie wychodzi wtedy na 35Hz. BR 10cm x 22cm. Myslicie, ze tak moze pozostac. Chce zeby ladnie i nisko gral bas. Zeby sie fajnie ogladalo filmy (jak w kinie) :-)

0
  • #8 08 Lis 2006 23:53
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 09 Lis 2006 18:56
    Michał__21
    Poziom 15  

To to chyba posłucham dobrej rady kolegi i zrobie wieksza bude. No to wszystko juz wyliczone...

- obudowa sześcian, grubość mdf około 2cm, zobacze jakie beda mieli...
    - obudowa 80 litrów
    - wygłuszenie dwoch bocznych scianek
    - bas reflex 10cm x 14,94cm
    - czestotliwosc rezonansowa 36Hz
    - glosnik skierowany w podloge, a BR na frontowej sciance na srodku

No to czekam teraz na ostateczne uwagi ekspertow i ruszam z budowa :-)

PS: Mam jeszcze jedno pytanie odnosnie wytłumiania obudowy. Lepiej jest wytlumic wszystkie scianki, zadnej, czy tak jak u mnie dwie? Wiem, ze czym wieksze wytlumienie obniza sie czestotliwosc rezonansowa...

0
  • #10 12 Lis 2006 00:32
    Caleb_
    Poziom 33  

rob z plyty 18mm lub 19mm (jesli MDF). grubszej nie ma sensu - bedize niepotrzebnie duzo wazylo. W srodku zastosuj liczne wzmocnienia - to bardzo wazne. obudowe zrob 80 litrowa, a jak bas bedzie przeciagal to najwyzej zmniejszysz sztucznie litraz (dodatkowymi wzmocnieniami lub wlozysz cos do srodka). powiekszenie obudowy niestety jest trudniejsze... glosnik lepiej wg mnie umiescic na przedniej sciance - nie bedzie tak podloga trzeslo. Co do strojenia to szczerze mowiac wole wyzsze strojenie - 40hz byloby ok, ale i tak ostatecznie dokonaj korekty na sluch. za niskie strojenie obnizy ci tylko sprawnosc, a nawet w skrajnych przypadkach glosnik moze sie zachowywac jak w obudowie zamknietej. pamietaj, ze to na jakie Fb bedziesz stroil obudowe jest bardzo wazne w przypadku glosnikow z niskim qts. wyliczone przez winisd dlugosc tunelu najczesciej ma sie nijak do rzeczywistosci - najlepiej upewnic sie na ile jest strojona obudowa (np generatorem)

0
  • #11 12 Lis 2006 09:13
    Michał__21
    Poziom 15  

A mam pytanie odnosnie sprawdzania strojenia za pomoca generatora. Mozna uzyc generatora programowego? I czy jest to jakos szczegolnie slyszalne, ze obudowa jest strojona na jakas konkretna czestotliwosc? (da sie to latwo poznac?)

0
  • #12 12 Lis 2006 11:00
    gregor10
    Poziom 27  

nie ma sensu nisko stroic co i tak on pielielnie nisko nie zagra , a 35-37Hz to jestgo optymalne strojenie przez to ci takie podalem, ale jak juz chcesz koniecznie nisko to stroj na 32-35Hz i bedziesz mial nisko jescze przy 80L.. wzmak najlepiej 100W/8R z wydajnym zasilaczem , bo przy takliej budzie wazna jest kontrola glosnika .

0
  • #13 12 Lis 2006 11:48
    Caleb_
    Poziom 33  

Michał__21 napisał:
    A mam pytanie odnosnie sprawdzania strojenia za pomoca generatora. Mozna uzyc generatora programowego? I czy jest to jakos szczegolnie slyszalne, ze obudowa jest strojona na jakas konkretna czestotliwosc? (da sie to latwo poznac?)
    mozna. wazne, zeby karta dzwiekowa w miare liniowo przenosila zakres od 25-50hz oraz wazne jest wylaczenie wszelkich korektorow. po prostu jedziesz generatorem i sprawdzasz przy ktorej czestotliwosci membrana sie najmniej wychyla. zaczynaj od 50hz i zjezdzaj w dol

0
  Szukaj w 5mln produktów