Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer na Tonsil GDN 30/80/2...

Michał__21 07 Nov 2006 16:53 3131 12
    Michał__21
    Level 15  
    Witam. Dostałem jakiś czas temu nowiutki głośnik basowy Tonsil GDN 30/80/2 no i chciałbym go wykorzystać jako subwoofer do kina domowego. Probowalem wyliczyć obudowe w WinISD niestety jakies niestworzone rzeczy mi tam wychodziły dlatego chciałbym sie doradzić specjalistów w kwesti obudowy do tego głośnika. Chciałbym aby była ona w kształcie kwadratu z glosnikiem skierowanym w podloge a na frontowej sciance byłby bas-reflex.

Cos takiego...
    http://www.allegro.pl/item138987989_jbl_scs_75_subwoofer_pasywny_kino_domowe.html

Teraz problem tkwi w tym jaka wielkosc obudowy wybrac aby byl jak najnizszy basik ale jednoczenie zeby obudowa zmiescila mi sie w pokoju :wink: Z tym to byl zart :-) Chodzi mi o to jak wyliczyc obudowe na konkretna czestotliwosc i jak dobrac bas-refles. Moze jest jakis inny program alternatywny do WinISD?
    Tremolo
    Level 43  
    kwadrat nie jest figurą przestrzenną - chodzi Ci o sześcian. 65 litrów -> z tego wyciągnij pierwiastek 3-ego stopnia i pomnóz przez dziesięć, bedziesz miał wymiar w centymetrach jednego boku. BR wyliczysz sobie ze wzorów albo w programie. Ja proponuje fi 100mm długi (gleboki na:) 175mm

Głośnik byl niedawno omawiany.
    User removed account
    User removed account  
    Michał__21
    Level 15  
    gregor10 wrote:
    strojenie na najlepiej 37Hz

Dlaczego 37? Przeciez glosnik ma fs=25. Nie mozna by dac mniej?

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze jedno, wyliczam sobie obudowe i mam podane dwa parametry: Fb i F3. Fb jest zawsze niezszy... Czy to jest czestotliwosc strojenia obudowy?

Dodano po 44 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie. Czy parametry obudowy, ktore BassBox wstawia jako automatyczne, są zeczywiscie najlepsze? Dla mojego glosnika ustawione zostaly nastepujace parametry:

fb - 26Hz
    Vb - 135 litrow
    BR - 10cm x 16cm
    obudowe zrobilem "cube" gdzie plyt ma grubosc 2cm, wielkosc 51cm x 51cm x 51cm.

Moje pytanie. Jak to bedzie gralo?
    User removed account
    User removed account  
    Michał__21
    Level 15  
    Wiem, ze niektore subwoofery sa strojone na 40Hz lub nawet wiecej i tez super graja bas... np w kinach domowych... Potrafia poruszyc szyby w oknach... :-) Hmm..., no to moze niech bedzie ta buda 65 litrów i strojenie wychodzi wtedy na 35Hz. BR 10cm x 22cm. Myslicie, ze tak moze pozostac. Chce zeby ladnie i nisko gral bas. Zeby sie fajnie ogladalo filmy (jak w kinie) :-)
    User removed account
    User removed account  
    Michał__21
    Level 15  
    To to chyba posłucham dobrej rady kolegi i zrobie wieksza bude. No to wszystko juz wyliczone...

- obudowa sześcian, grubość mdf około 2cm, zobacze jakie beda mieli...
    - obudowa 80 litrów
    - wygłuszenie dwoch bocznych scianek
    - bas reflex 10cm x 14,94cm
    - czestotliwosc rezonansowa 36Hz
    - glosnik skierowany w podloge, a BR na frontowej sciance na srodku

No to czekam teraz na ostateczne uwagi ekspertow i ruszam z budowa :-)

PS: Mam jeszcze jedno pytanie odnosnie wytłumiania obudowy. Lepiej jest wytlumic wszystkie scianki, zadnej, czy tak jak u mnie dwie? Wiem, ze czym wieksze wytlumienie obniza sie czestotliwosc rezonansowa...
    Caleb_
    Level 33  
    rob z plyty 18mm lub 19mm (jesli MDF). grubszej nie ma sensu - bedize niepotrzebnie duzo wazylo. W srodku zastosuj liczne wzmocnienia - to bardzo wazne. obudowe zrob 80 litrowa, a jak bas bedzie przeciagal to najwyzej zmniejszysz sztucznie litraz (dodatkowymi wzmocnieniami lub wlozysz cos do srodka). powiekszenie obudowy niestety jest trudniejsze... glosnik lepiej wg mnie umiescic na przedniej sciance - nie bedzie tak podloga trzeslo. Co do strojenia to szczerze mowiac wole wyzsze strojenie - 40hz byloby ok, ale i tak ostatecznie dokonaj korekty na sluch. za niskie strojenie obnizy ci tylko sprawnosc, a nawet w skrajnych przypadkach glosnik moze sie zachowywac jak w obudowie zamknietej. pamietaj, ze to na jakie Fb bedziesz stroil obudowe jest bardzo wazne w przypadku glosnikow z niskim qts. wyliczone przez winisd dlugosc tunelu najczesciej ma sie nijak do rzeczywistosci - najlepiej upewnic sie na ile jest strojona obudowa (np generatorem)
    Michał__21
    Level 15  
    A mam pytanie odnosnie sprawdzania strojenia za pomoca generatora. Mozna uzyc generatora programowego? I czy jest to jakos szczegolnie slyszalne, ze obudowa jest strojona na jakas konkretna czestotliwosc? (da sie to latwo poznac?)
    gregor10
    Level 27  
    nie ma sensu nisko stroic co i tak on pielielnie nisko nie zagra , a 35-37Hz to jestgo optymalne strojenie przez to ci takie podalem, ale jak juz chcesz koniecznie nisko to stroj na 32-35Hz i bedziesz mial nisko jescze przy 80L.. wzmak najlepiej 100W/8R z wydajnym zasilaczem , bo przy takliej budzie wazna jest kontrola glosnika .
    Caleb_
    Level 33  
    Michał__21 wrote:
    A mam pytanie odnosnie sprawdzania strojenia za pomoca generatora. Mozna uzyc generatora programowego? I czy jest to jakos szczegolnie slyszalne, ze obudowa jest strojona na jakas konkretna czestotliwosc? (da sie to latwo poznac?)
    mozna. wazne, zeby karta dzwiekowa w miare liniowo przenosila zakres od 25-50hz oraz wazne jest wylaczenie wszelkich korektorow. po prostu jedziesz generatorem i sprawdzasz przy ktorej czestotliwosci membrana sie najmniej wychyla. zaczynaj od 50hz i zjezdzaj w dol