Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zad.domowe porownac charakterystyki obciazenia

gerace 07 Lis 2006 18:27 735 3
 • #2 07 Lis 2006 18:52
  brylu1985
  Poziom 14  

  te dwie charakterystyki sa zblizone do siebie .pierwsza z nich jest zrobiona dla pradnicy idealnej nie majacej strat na złaczach itp mozesz uwzglednic w opisie pomiaru błedy pomiarowe mierników one tez nie sa idealne . zmiana temperatury pradnicy ona tez ulega zmianie podczas pracy jest wiele mozliwosci dlaczego ten pomiar wyszedł tak a nie innaczej ale do dokładniejszego opiasnia charakterystyki potrzebne jest wiecej danych

  0
 • #3 07 Lis 2006 23:46
  jdjan1
  Poziom 26  

  Witam!

  Wygląda, że zdjęliście charakterystykę przy małym prądzie wzbudzenia, otrzymując liniową część charakterystyki. Gdyby prąd zwiększać dalej, rdzeń wirnika zacząłby się nasycać powodując zakrzywienie charakterystyki.

  Pozdrawiam.

  Jan

  0
 • #4 08 Lis 2006 12:01
  zwora
  Poziom 18  

  W pelni sie zgodze z jdjan1. A od siebie tez cos dodam.

  Jak mozna zaobserwowac Twoja charakterystyka zmierza do tego, by przeciac sie z osia Y, a ksiazkowa z X. Wynika to ze zjawiska remanentu. W zasadzie takie charakterystyki robi sie w ten sposob, ze wygasza sie to napiecie zalaczajac na krotko napiecie wzbudzenia o odwrotnej polaryzacji, a nastepnie zaczyna sie zdejmowac charakterystyke zwiekszajac prad wzbudzenia od zera do jakiejs tam wartosci, a nastepnie z powrotem zmniejszajac do zera. I wtedy charakterystyka "wraca" w inny punkt, a roznica napiec jest miara napiecia remanentu. Ale widze, ze i u Cieibie i w ksiazce zmienialiscie prad tylko w jedna strone, lub w obie, ale bez wstepnego wygaszenia pola.
  Zatem u Ciebie startowaliscie z dodatniego remanentu, a w ksiazce startowali z ujemnego (teoretycznie ich przedluzenie charakterystyki powinno przeciac sie z osia Y po ujemnej stronie w takiej odleglosci od zera, jak Twoje z osia Y po dodatniej stronie).

  Dodam jeszcze, ze ta charakterystyka, jest tez charakterystyka magnesowania stumienia glownego i jest to przeskalowany wycinek petli histerezy.

  0