Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz w. cz. o mocy wyjściowej 1W

07 Lis 2006 22:04 3185 7
 • PCBway
 • Specjalista techniki cyfrowej
  To dławik do tłumiania dużyczh częstotliwości, po prostu na rdzeniu wykonanym z materiału, który przy takich częstotliwościach może pracować.

  Można to to wydłubać ze sterego sprzętu komputerowego, taki prostopadłościenny bloczek ferrytu z przepuszczoną przez środek metalową taśmą (montaż SMD), indukcyjność najczęściej 1uH.
  Inny wariant to pręt ferrytowy z nawierconymi wzdłuż otworami (zazwyczaj 3, 5 lub 7) i przepuszczonym przez nie drutem. Indukcyjność rzędu 10uH.

  Ważny jest materiał rdzenia. Musi pracować poprawnie w żądanym zakresie częstotliwości, w przeciwnym wypadku dławik nie będzie spełniał swej roli. Impedancja takiego dławika (jak i każdego innego) rożnie wraz z częstotliwością, a po przekroczeniu pewnej granicy zaczyna spadać (efekt niepożądany), dla tych 'komputerowych' dławików punk ten leży zazwyczaj w okolicy 100MHz. Dla zwykłych dławików mogą to być nawet pojedyncze MHz, czyli byle czego wsadzić tam nie można, bo się okaże, że na 100MHz dławik 10uH będzie miał impedancję taką, jak dławik 100nH.

  Od biedy można nawet nawinąć cewkę powietrzną (tak na oko kilkanaście zwojów dla 1uH) i nie trzeba wtedy martwić się o rdzeń, wada tego jest taka, że cewka nie jest ekranowana magnetycznie.
 • Poziom 24  
  Najpierw popytaj sie czy ktos wykonan ten nadajnik(wzmacniacz ) i czy dziala poprawnie.Zestrojenie wzmacniacza w.cz niejest wcale takie proste jak rowniez poprawne ulozenie sciezek na plytce PCB(ktorej tutaj niema).Niewim jaka jest twoja wiedza z zakresu radiotechniki i sygnalow w.cz - jezeli jestes poczatkojacym to radzilbym Ci poszukac innego schematu , z kompletna dokumentacja.Pozdrawiam Arek
 • PCBway
 • Poziom 33  
  bardzo dobry układ dla zaczynających zabawę z wzmacniaczami wcz
  tatronic-najpierw wykonaj a potem oceniaj
  VY73!
 • Poziom 24  
  Moze i dobry ale dokumentacja to licha.(przydala by sie chociaz plytka PCB).A wzmacniaczy i tym podobnych urzadzen na rozne czestotliwosci to juz mase wykonalem.I chodzi mi o to ze czlowiek jak zaczyna zabawe to dobrze zeby mial wszystko opisane i wyjasnione a nie jak w tym projekcie.Moze i on jest dobry ale zle opracowany i tak np: L2-7zw dlugosci 22mm - co to ma byc dla poczatkujacego , niema podanej indykcyjnosci a sposob wykonania - gdzie jest jaka srednica drutu,srednica cewki,czy nawijamy zwoj przy zwoju itd.I niemow mi ze to dobry projekt dla poczatkujach dipol.Pozdrawiam Arek


  www.tatronic.elektroda.eu
 • Poziom 15  
  Móglbys wrzucic schemat tego do czego chciałbys podłaczyc ten "dopałek"??
 • Specjalista techniki cyfrowej
  Nie przyglądałem się wcześniej temu schematowi i dopiero teraz rzuciło mi się to w oczy.
  Na wyjściu są dwa tranzystory połączone równolegle. Tak się nie robi, to nie wzmacniacz audio. Jeżeli mają być dwa tranzystory na wyjściu, to składa się dwa osobe stopnie mocy (wzmacniacze synfazowe).
  Sygnał sterujący z poprzedniego stopnia "rozdziela" się na dwie gałęzie za pomocą sprzęgacza kierunkowego i doprowadza do wejścia każdego wzmacniacza oddzielnie. W takim układzie wejścia są od siebie izolowane a impedancja widziana od strony wejścia sprzęgacza równa jest impedancji pojedynczego tranzystora, z tą różnicą że do wysterowania tego należy dostarczyć dwa razy więcej mocy, bo jest ona w sprzęgaczu rozdzielana po równo na każde wyjście.
  Podobnie postępuje się z wyjściami tych stopni, łączy się je ze sobą za pomocą sprzęgacza, w efekcie widziana od strony wyjścia impedancja jest taka jak pojedynczego tranzystora, natomiast oddawana moc jest sumą mocy wszystkich wzmacniaczy.

  Jak sobie tak po prostu połączysz traznystory równolegle, to jedyne co uzyskasz to większy prąd kolektora, co możńa wykorzystać, ale w technice m.cz. Tutaj to nie zadziała tak jak powinno (w zasadzie to będzie działać chyba gorzej od pojedynczego tranzystora), bo dokonasz złożenia impedancji wejściowych i wyjściowych (obniżenie i zwiększenie charakteru pojemnościowego) i okaże się, że niemożliwe jest dopasowanie impedancji we / wy na założonej częstotliwości.
  Nie widzę w ogóle elementów służących do strojenia, jedyne co możesz zrobić to ściskanie i rozciąganie cewki L5, ale to i tak tylko impedancja wyjściowa.

  Zastanawiam się, czy w ogóle autor tego schematu zbudował układ i wykonał pomiary.

  No i ten schemat :/ odwrotnie się rysuje...

  Moja rada taka, wywal jeden z wyjściowych tranzystorów. Podczas uruchamiania użyj większego rezystora łączącego bazę wyjściową tranzystora z zasilaniem (ten 4.7k), najlepiej daj tam potencjometr i szeregowo jakieś 3.3k rezystor. Pozwoli to na dobranie właściwego punktu pracy tranzystora, co jest bardzo ważne.
  Układ jest wrażliwy na zmiany napięcia zasilania. Po zmianie tego napięcia na nowo należy ustalić punkt pracy. Prąd kolektora możesz mierzyć pośrednio przez pomiar spadku napięcia na rezystorze emiterowym, można nawet przyjąć że Ic = Ie, niewielki błąd będzie, ale bez znaczenia. To samo z tranzystorem wejściowym.

  Zakładając oczywiście, że uda Ci się kupić ORYGINALNE tranzystory 2N5109...
 • Poziom 15  
  Wg mnie to wogole daj sobie spokoj z tym układem, znacznie lepszym wydaje sie schemat ktory zamiescił sherlock 1.Mozna smiało złozyc układ w oparciu o niego gdyz był on juz robiony zapewne kilkanaście razy.Przy okazji
  masz tam schemat porządnego generatora(sam tez wykonałem) i stopnia na KT 907A-ale to jak sie tym troche pobawisz :D.Oczywiscie płytki wykonujesz metoda kwadratow oblanych masą.Moc jaka wydusisz ztego zalezy od tranzystora,1W wyleci jak dasz 2N3553 mozna by tez KT 606 ale jego trudniej dostać.


  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic600321-30.html