Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty przekaźnik elektroniczny ze sterowaniem 220v

powerm 08 Lis 2006 14:34 2302 2
  • #1 08 Lis 2006 14:34
    powerm
    Poziom 23  

Witam

Zamontowałem do pieca CO dodatkowy bezprzewodowy regulator temperatury który ma za zadanie włączać pompę CO dopiero wtedy gdy zrobi się za zimno w pokojach a ponieważ pompa jest także wysterowana przez piec (tzn wyłącza ją jak piec jest zbyt zimny i nie chce z tego rezygnować) musiałem ten przełącznik zamontować w szereg za sterownikiem pieca.
    Pech chce że ten akurat przełącznik (Auraton 2100TX) jest zasilany z sieci z której podaje napięcie na pompę (ma po prostu 3 złącza - wspólną masę, zasilanie oraz styk który podaje napięcie przy włączeniu przez sterownik). Co powoduje że przełącznik ten przestaje być zasilany razem z pompą CO a nie uważam tego za zbyt zdrowe dla niego.

Czego potrzebuje?
    Otóż potrzebny mi byłby przełącznik sterowany 220V.
    Myslałem o przekaźniku plus dzielnik napiecia i dioda ale może da się coś prostego wymyślić co nie zawierałoby styków.

Pzdr
    PowerM

0 2
  • #2 08 Lis 2006 18:57
    213996
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Lis 2006 20:16
    powerm
    Poziom 23  

Piec jest już wyposażony w sterownik który ma za zadanie utrzymać temperaturę na piecu. Włączanie i wyłączanie pompki tak naprawdę zmienia tylko ilość wody do podgrzania (czyt. obciążenie pieca). Po wyłączeniu pompki podgrzewa się mniejsza ilość wody (szybciej) a po włączeniu większa ilość która jest dodatkowo chłodzona obniżoną temperaturą w pokojach. Teoretycznie problem może nastąpić w momencie kiedy piec jeszcze grzeje i jest bliski zagotowania i wyłącza się pompa bo już się nagrzało CO. Jednak myśle że bezwładność pieca zabepziecza przed tym. Zresztą piec ma zabezpieczenie i grzeje tylko do 90stC (zreszta nikt nie grzeje do tej temperatury). Oczywiście można pomyśleć o pomiarze temperatury na rurze przy piecu (bo tylko tam bylaby możliwość zamontowania czujnika) ale orginalny czujnik szybciej wykryje 90stC niż ten zamocowany na rurce. Pomijam fakt ze pompka tez nie jest do konca szczelna i obieg grawitacyjny istnieje. Mozna jeszcze zamontowac zawor roznicowy tak na wszelki wypadek.

0